Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik nutkajski - Chamaecyparis nutkatensis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cyprysików, cyprysik nutkajski - Chamaecyparis nutkatensis

Krys 09:13, 30 maj 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Kochani proszę pilnie o pomoc! Na moim cyprysiku nutkajskim i tujach tez ,zauważyłam nieliczne co prawda ,czerwono czarne robale wysysają życie z roślinek bo zaczynaja im usychać igły.Co to za robal i czym go zwalczać ?

____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Mala_Mi 10:09, 30 maj 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Krysiu też takie u mnie są i szukałąm co to może być, z mojego dochodzenia wychodzi, że jest to Omomiłek szary. Pożyteczny bo zjada inne owady szkodliwe minnymi mszyce, larwy w sciółce zabijają ślimaki. Potrafi też obgryzac pędy drzew iglastych i liściastych..... Jednak patrząc ile jest w tym roku mszycy .... to raczej żywi się "mięskiem"...
Weż szkło powiększajace i poszukaj czy nie masz przędziorka (u mnie już był w tym roku), gołym okiem widać mszyce.....
Ale ja nie fachowiec.... obstawiam, że jest inna przycyzna usychania cyprysów... omomiłek by zjadał gałązki, a nie powodował żółknięcie....
Ciekawa jestem co napiszą fachowcy Bo to też mnie interesuje...
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Krys 10:37, 30 maj 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
dzieki Aniu może Danusia się odezwie
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Gardenarium 13:48, 30 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Cyprysikom zamierają stare przyrosty, dlatego już ich nie sadzę. Co roku w lecie opadają środki starych przyrostów.

Nie wiem jaka jest tego przyczyna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agacia 21:44, 30 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Bardzo ciekawe. U mnie Krysiu jest dokładnie to samo, po dotknięciu te żółte igły łatwo odpadają, u Ciebie też? Tak jak napisała Danusia i tak jak na Twoim zdjęciu, są to najstarsze igły na pędzie. Szukałam informacji na ten temat, ale nic nie mogłam znaleźć... Ech, mój posadzony w tym roku - szkoda, że nie wiedziałam, że tak się z nim dzieje...
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Krys 22:53, 30 maj 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Gardenarium napisał(a)
Cyprysikom zamierają stare przyrosty, dlatego już ich nie sadzę. Co roku w lecie opadają środki starych przyrostów.

Nie wiem jaka jest tego przyczyna.


Danusia bardzo dziękuje ,podkarmię go i poobserwuję
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Krys 22:55, 30 maj 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Agacia napisał(a)
Bardzo ciekawe. U mnie Krysiu jest dokładnie to samo, po dotknięciu te żółte igły łatwo odpadają, u Ciebie też? Tak jak napisała Danusia i tak jak na Twoim zdjęciu, są to najstarsze igły na pędzie. Szukałam informacji na ten temat, ale nic nie mogłam znaleźć... Ech, mój posadzony w tym roku - szkoda, że nie wiedziałam, że tak się z nim dzieje...


Agatko właśnie to jest u mnie ,żółte igły po dotknięciu odpadają ,szkoda a tak nam się podobał ,mam go już trzecie rok ,ale może nie zrobi się łysy
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Gardenarium 16:51, 07 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mieliśmy go w jednym z ogrodów (Moniki). Rósł sobie jako soliter na trawniku.



Ale co roku połowa go ubywała, w końcu wylądował na śmietniku

a jego miejsce zajęła sosna limba



Można próbować opryskiwać Bioczosem, a z fungicydów Bravo 500 SC lub Folpan 80 WG 0,2%, Sarfun 500 SC lub Topsin M 70 WP 0,1% zamieniając preparaty w ciągu roku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krys 22:51, 07 cze 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Danusia bardzo dziękuję ,na tę chwile troche sie opanował poobserwuję go jeszcze i opryskam jak radzisz .
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Gardenarium 14:23, 10 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mnie się zdaje że ten typ tak ma
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies