Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Mazan 12:38, 06 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aneta_M

Złoże jaj podobne do składanych przez znamionówkę tarniówkę, uszkodzenia również. Pierwsze pokolenie już odleciało, a drugie jeszcze się nie wylęgło. Możesz zastosować na gąsienice Dimilin, a wysuszyć jaja można Spintorem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Aneta_M 23:52, 07 sie 2018

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Mazan,
serdecznie dziękuję za pomoc i odpowiedź!
Zaatakuję "gada".
Pozdrawiam
Aneta
makkasia 20:00, 11 sie 2018


Dołączył: 22 sie 2013
Posty: 7877
Witam
Pomagam mojej siostrze w założeniu ogrodu i posadziłyśmy dokładnie tydzień temu dwie brzozy Doorenbos, piękne drzewa, duże, były w olbrzymich donicach. Nie mam doświadczenia w sadzeniu tak wielkich drzew ale zrobiłam wszystko co wydaje się zrobić powinnam. Wielkie doły zaprawione ziemią ogrodniczą, kompostem wymieszane z ziemią na której rósł trawnik. W dniu zakupu był olbrzymi upał, drzewa przywiezione ze szkółki (po przywiezieniu miały wilgotno w donicach) stały na podjeździe do dnia następnego, w którym zostały posadzone nie były podlane. W dniu sadzenia = niedziela 5 sierpnia był bardzo silny wiatr i padały z przerwami deszcze. Przed posadzeniem, jeszcze w donicach zostały mocno podlane a następnie posadzone wraz z palikami podtrzymującymi. Oczywiście zaraz po po posadzeniu ponownie były mocno podlane. Już w środę siostra zgłosiła, że jedna z brzóz ma kilka żółtych liści ale wczoraj w piątek przysłała mi zdjęcia i jedno drzewo jest w połowie z żółtymi listkami. Tylko jedno - druga jest ok.
Pytanie brzmi - Czy to może być szok po zmianie stanowiska, przesuszenie, zalanie, czy antraknoza (są jakieś małe czarne plamki?. Poradziłam mojej siostrze aby zrobiła pierwszy oprysk przeciw tej ostatniej przyczynie ale tak naprawdę to sama nie wiem co robić? Oczywiście uczuliłam siostrę aby podlewała brzozy z wyczuciem ale w tych upałach to pewnie nie łatwe. Co myślicie - czy drzewo przetrwa ? i co robić?

Proszę o szybką pomoc
Kasia

____________________
Makowo na Kociewiu + wizytówka-Makowo na Kociewiu
Cwieku 08:29, 17 sie 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Witam,

wrzuciłem ten post w dziale dotyczacym brzozy, ale dopiero teraz dopatrzyłem się, że jest temat dedykowany... Moja brzoze zaatakowało coś i nie wiem co to i jak z tym walczyć. porobione są otwory o srednicy koło 8mm. Licię już zaczynają zółknąć. Przejrzałem posty i z tego co widzę może to być Ogłodek, krotoryjek olchowiec lub trociniarka....
Czym to potraktować, żeby tego skutecznie się pozbyć i żebym nie musiał wycinać drzew????





P.S. Danusiu proszę o usunięcie/przeniesienie mogeo postaw z grupy o brzozach
Cwieku 08:59, 17 sie 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Wyczytałem, że to prawdopodobnie krotoryjek olchowiec. Do zwalczenia przy użyciu Karate Gold.
Cwieku 21:55, 17 sie 2018

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Po wygrzebaniu paru larw zobaczyłem że zaatakowała moje brzozy trociniarka. Jak z tym walczyć? Dziś popryskalem karate gold. Zadziała skutecznie? Czy polecacie jakiś inny środek?

Aneta_M 11:14, 25 wrz 2018

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Witam ponownie!
Niestety warunki pogodowe ostatnich dni (silne wiatry) pokazały, że moją brzózkę dorenboos coś toczy, ponieważ złamał się jej najdłuższy pęd, osłabiony chorobą. W złamanej części wydrążony jest kanalik średnicy 2-3mm jednak nie ma w nim jaj, ani larw. Natomiast przełam jest koloru brązowo-brunatnego. Obcinałam sekatorem gałązkę tak długo, aż doszłam do wydaje się, czystej części. Bałam się, że drzewko całe jest zainfekowane tym czymś. Obejrzałam pień i przynajmniej gołym okiem nie widać uszkodzeń, dziurek, itd.
Cóż to może być? Jak wyleczyć drzewko? Czym zapobiegać tej chorobie w przyszłości?
Pozdrawia serdecznie
Mazan, nie ukrywam, liczę na Ciebie
Mazan 16:17, 25 wrz 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aneta_M

Coś zaniedbałaś, pominęłaś. Uszkodzenie /otworek/ wykorzystał grzyb - prawdopodobnie powodujący zamieranie pędów /Phomopsis/ i roznosi chorobę. Zapobiegawczo opryskaj Sortakiem Alpha i po 7 dniach Topsinem. Chore pędy wyciąć. Oprysk powtarzać jeżeli średnia dobowa będzie ponad 12*C.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Aneta_M 19:32, 25 wrz 2018

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Witam,
bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że jest nadzieja dla brzózki i nie muszę jej wycinać!? Cudownie
Jeszcze raz bardzo dziękuję MAZAN, wiedziałam że mogę liczyć na jakąś poradę!

Sortak Alpha? - na pewno taka nazwa - nic w internecie znaleźć nie mogę na ten temat! Topsin mam
Pozdrawiam
Aneta
Mazan 20:26, 25 wrz 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aneta_M

Poprawiam, bo mi literkę wcięło: Sportak Alpha.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies