Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Aneta_M 20:43, 25 wrz 2018

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Dziękuję
Aneta_M 22:09, 25 wrz 2018

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Mazan
To ja ponownie, tym razem z zapytaniem co mogę zastosować zamiennie za Sportak Alpha? Nic w necie znaleźć nie mogę ;-( a jestem zdeterminowana do walki z chorobą mojej brzozy
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Mazan 06:30, 26 wrz 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aneta_M

Mirage 450 EC, Atak, Mondatak, Spector i kilka innych.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zieloniutka 21:18, 06 paź 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Na moich brzozach doorenbos widoczne są takie linie.
Przejrzałam wątek i nie znalazłam, żeby ktoś zgłaszał podobny problem.
Czy to jest szkodnik? A jeżeli tak czy da się go pozbyć?




____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Mazan 09:35, 07 paź 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zieloniutka

A ile ma lat? Wygląda, że starsza kora pęka gdyż pień grubieje.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Lodzia 09:51, 07 paź 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Zieloniutka, na pierwszym zdjęciu widoczne są kropki - czy to otworki i coś buszuje w środku?
zieloniutka 22:17, 07 paź 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Mazan napisał(a)
Zieloniutka

A ile ma lat? Wygląda, że starsza kora pęka gdyż pień grubieje.



Pozdrawiam


Sadzone w 2015 jako metrowe patyczki. Były przesadzane.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
dulka 17:20, 20 paź 2018

Dołączył: 20 paź 2018
Posty: 1
Witam,
Na nowo zakupionej działce mam kilka brzóz. Maja podobno około 30 lat. Niestety na jednej z nich taka rana na wysokości ok.1m. Wygląda jakby obłaziła z kory. Czy ktoś może mi poradzić czy jest na to jakiś sposób. jest mało prawdopodobne, że to uszkodzenie mechaniczne. Gdzieś w wątkach natrafiłam na hasło 'zgorzel'. Czy ktoś może to potwierdzić i coś doradzić?
Z góry dziękuję.
marynia 09:39, 15 mar 2019


Dołączył: 14 mar 2019
Posty: 2
Witam,
Mam ten sam problem i bardzo dlugo nie moglam znalezc odpowiedzi na co choruje moja brzoza (później okazało się, że chorują trzy brzozy), łącznie z tym, że pokazywałam zdjęcia jednemu z największych producentów drzew w Polsce, który powiedział mi, że nigdy się z tym nie spotkał.
To co zżera Pani/Pana brzozę to ogłodek brzozowiec i jedynym rozwiązaniem jest ścięcie i spalenie drzewa (takie info znalazlam w sieci), ale zanim znalazłam tą odpowiedz byłam przekonana, że to jakiś grzyb i smarowałam rany jakimiś maściami, szukając po omacku. Któregoś razu zaczęlam "grzebać" przy ranie i ku mojemy zaskoczeniu wydłubałam stamtąd larwy. Oczyściłam drzewo z larw i zaczęlam szukac w internecie. To chyba żadka choroba bo było mi trudno cokolwiek znależć. Te robaki robią tunele w pniu i po prostu któregoś dnia przy silnym wietrze drzewo się łamie. Tak było u mnie, jedna z gałęzi u drugiej i trzeciej wielopiennej brzozy sie złamały. Potem zaczęłam szukać dziurek w innych konarach i to co znalazłam to wyciełam. Wydaje mi się, że robak nie doszedł do głównego pnia, więc tam gdzie drzewo po przecięciu było czyste nie obcinałam dalej. To było w lutym zeszłego roku, a pierwsze zmiany zaobserwowałam na jesień 2017. Od tej pory nie zauważyłam nowych zmian, ale wcale nie jestem przekonana czy udało mi się pozbyć problemu. Pierwsza brzoza (ta ze zdjęcia) wydaje się być zdrowa, chyba, że robak drązy powyrzej tego co mogę zobaczyć. Pozostałe dwie chore brzozy to Doorenbos i chińska, zreszta obie kupione o jednego producenta, który nie spotkał się z tym problemem.
pozdrawiam
ovejablanca 10:23, 25 kwi 2019

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 12
.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies