Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

olessa 22:34, 20 cze 2019

Dołączył: 19 cze 2019
Posty: 2
Cześć,

Czy ktoś wie co dolega moim doorenbosom?
Sadzone w tym roku, na wiosnę.



Żadnych szkodników nie widać gołym okiem.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
21asia 10:39, 26 cze 2019

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Kacha123 napisał(a)
Poszłam dokładnie sprawdzić - niestety mam kolejną podejrzaną, jak myślisz? Ta pewnie też do usunięcia

Na pozostałe zrobię opryski i będę wyczekiwać

Jak ja mało jeszcze wiem....



Witam,
Na moich trzech brzozach doorenbos również znalazłam takie otworki tylko w mniejszej ilości. Wszystko wskazuje na to, że to ogłodek brzozowiec, chciałabym rozpocząć walkę z nim i w związku z tym mam zapytanie jaki jest cykl rozwojowy tego kornika (bardzo mało inf. znalazłam w internecie ) wiem tyle, że zimuje w postaci larwy pod korą natomiast nie wiem kiedy wychodzi na zewnątrz i kiedy jest rójka.
Zastanawiam się czy ma sens wszczykiwanie do otworków środka owadobójczego np. decis i zalepienie maścią ogrodniczą (tak abym widziała czy pojawiają się nowe otworki).
Pomyślałam jeszcze o obwinięciu całego pnia taśmą lepową w okresie składania jaj. Może ktoś co podpowie.
____________________
Pozdrawiam Aśka
Mazan 17:21, 26 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
21asia

Możliwe, że to co napiszę już znasz, ale... .

Aktywność dorosłych chrząszczy czerwiec i lipiec - w tym czasie rójka. Przepoczwarczenie - wylot wiosną. Po przepoczwarczeniu młode chrząszcze prowadzą żer uzupełniający w koronach drzew na młodziutkich pędach ogryzając korę i atakując drzewo od góry do dołu.

Tyle w telegraficznym skrócie, ale do zorganizowania ochrony chyba wystarczy.
Co do otworków: przeważająca większość to otworki wentylacyjne osłabiające drzewo.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
ZibiGrzybki 20:26, 27 lip 2019


Dołączył: 25 mar 2019
Posty: 14
Witam
Proszę o pomoc, ten robal żeruje miedzy blaszkami liscia, czym spryskać. Decis nie pomaga.
Pozdrawiam.

ZibiGrzybki 20:36, 27 lip 2019


Dołączył: 25 mar 2019
Posty: 14
To znowu ja.
Jeszcze znalazłem coś takiego.

Mazan 21:32, 27 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
ZibiGrzybki

Prawdopodobnie to zwiotka poziomkowa. Zastosuj Sumithion lub może Mospilan, gdyż tu potrzeba środka wgłębnego lub systemicznego.



PozdrAWiam
____________________
Mazan - Walerek
ZibiGrzybki 22:37, 27 lip 2019


Dołączył: 25 mar 2019
Posty: 14
Mazan.
Dziękuję. Juz raz mi pomogłeś w temacie tuja Szmaragd, więc bardzo sobie cenię Twoje rady.
Serdecznie pozdrawiam.
Gardenarium 16:00, 02 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
shakiraitomek napisał(a)
Witana mam pytanie odnośnie brzózki youngi kupiłem ładna niedużą wsadziłem do ogrodu ale po 2 tygodniach liście żółkną i opadają kora też jakaś barwa jakby brązowieje i nie wiem co może być przyczyną nie przyjęła sie w ogrodzie? Czy może trzeba opryskać czymś żeby odżyła. Liście chyba nie zaatakowane przez jakiś grzyb czy coś bo są w całości nic nie zżera.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasya 07:15, 03 sie 2019


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41812
A czy brzoza podlewana była dobrze po posadzeniu ?
Jak korzenie wygladaly ? Nie była juz przesuszona w doniczce ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
shakiraitomek 09:52, 03 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 3
Wyglądała na ładna podlana obficie przy posadzeniu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies