Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do kwadratu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do kwadratu

Madzenka 09:42, 01 wrz 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
gusiarz napisał(a)
Wielkie dzięki Danuś. Ok będzie grab. A jak myślisz ile tych drzewk kupić aby nie było ich zbyt gęsto?
Odmiana Frans Fountaine ma węższą koronę niż Fastigiate. Czy grab można dowolnie formować? Wzdłuż i wszerz? I wciąż mam pytanie odnośnie korzeni?
Super link. Już zaczynam oglądć.


Fastigiate ma wąski pokroj ale dorosłe drzewa niefomowane widziałam o kształcie takiego wielkiego liścia lub jaja ok 5 m wysokie i szerokie na 3 m. Chyba chcesz się w miarę szybko osłonić przed sąsiadem a graby szybko nie rosną poza pospolitym...
Graby można dowolnie formować, widzialam w parkach zamkowych kilkusetletnie drzewa formowane na mury 10 metrowe. Zatem można je dobrze utrzymać w ryzach. O ile mi wiadomo mają głębokie korzenie trzeba jednak pamietać, że zabiorą miejsce i wodę innym roślinom. Czy planujesz nawadnianie???

Ja nie ma wątpliwości czy sadzic za murem drzewa ale w tej rabacie obrzeżonej to podobnie jak M mialabym wątpliwości, czy nei zaszkodzi to murkowi...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Konstancja30 09:47, 01 wrz 2012


Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 6260
fantastyczna kompozycja rabat ... bogactwo roślinek i minimalizm w elementach murowanych i "od lenijki" ... jak mi się to podoba ...
____________________
Iza - Ogród marzeń... cegła...róża... lawenda
gusiarz 09:59, 01 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Dzięki za odpowiedź Marzenko. Jadnak muszę się jakoś osłonie przed sąsiadem. A może masz inny pomysł - na jakieś inne dzrewko? Co z tym zrobić.?

Konstancjo - dzięki za miłe słowa - jak sama widzisz nie wszystko jest super tak na 100%. Mam jednak nadzieję, że jakoś wybrnę z tej sytuacji.
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
Madzenka 10:32, 01 wrz 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
gusiarz napisał(a)
Dzięki za odpowiedź Marzenko. Jadnak muszę się jakoś osłonie przed sąsiadem. A może masz inny pomysł - na jakieś inne dzrewko? Co z tym zrobić.?

Konstancjo - dzięki za miłe słowa - jak sama widzisz nie wszystko jest super tak na 100%. Mam jednak nadzieję, że jakoś wybrnę z tej sytuacji.


Dobry pomysł był z tymi wiśniami umbra coś tam (też nigdy nie potrafię powtórzyć nazwy ) bo to jednak nie są takie wielkie drzewa. Moźe tez te buki dawyck - poczytam Bo chodzi o to aby cię ładnie zasloniły ale jednocześnie nie rozwaliły murka.
Poczytam pod kątem systmu korzeniowego o grabach, bukach i innych kolumnowych lub kulistych
swobodnie mozesz co chesz sadzić za murkiem tu to nawet z platanem moźesz poszaleć i posadź hortensję pnącą będzie ci słup osłaniać jak u Irenki z Miłkowa

Ja uwielbiam graby formowane, tak jak dziewczyny pokazywały na zdjęciach

Czy pod ziemią w rabacie ooczonej murkiem jest normalna gleba, czyli czy drzewa będa mogły się naormlanie rozrastać w głąb? Trzeba poszukać z głębokim systemem korzeniowym i raczej taki jest grab.
Jak głęboki jest fundament dla muru i murków?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
gusiarz 10:47, 01 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Marzenko - wielka jesteś. Powiem szczerze, że już się trochę przyłamałam. Jakoś mało informacji znajduję na temat ukorzenienia. Mur wysoki wchodzi w ziemię na ok. 1 m. a niska rabatka na ok 0,5. Rabata jest bez dna, tzn, zwykła ziemie jest na całej głębokości. Marzy mi się takie cuś:



Nie wiem tylko czy dam radę tak uformować - czytaj przycinać - czy do tego potrzeba jakichś drutów i linek użyć.

Chciałabym taki efekt uzyskać - mniej więcej - to taki rysunek odręczny. I może nie aż tak w kant strzyżenie, ale podobnie. a może robić jednak taką szczelinę pomiędzi drzewami by każde było odrębne?
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
gusiarz 10:54, 01 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Marzenko jest jeszcze jeden grab - Frans Fontaine - ale to bardziej kształt wrzeciona jest.
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
Ozz 23:01, 01 wrz 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Grab to dobry pomysł.

Przyszła mi jeszcze do głowy myśl, aby rozpatrzyć posadzenie np. brzózek, szybko rosną i są niedrogie, zrobią fajną ,,ażurową przesłonę. Od biedy też można je formować by utrzymywać w ryzach (byle nie wiosną kiedy płacze, u nas na wsi się tak robiło, nawet były brzozowe żywopłoty) no i do donic się nadają jak nic. Może być też brzoza białokora, a z tyłu wysokie trawy.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
gusiarz 19:40, 02 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Hej OZZ!! Dzięki za wizytkę. I za podpowiedzi. Danusia odradza jednak grab - za mało miejsca Tu możesz podpatrzeć

Grab-Carpinus

Co do brzóz... powiem że w okolicy mam ich aż za dużo. Same się wysiewają u sąsiadów na działce - bo to takie ugory, łąki są. Na mojej działce jako jedyne duże-dorosłe drzewo rośnie właśnie brzoza. To straszny śmieciuch. Myślę , myślę może coś wydumam.
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
magnolia 10:28, 04 wrz 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624


Mam nadzieję, że sąsiedzi nie obrażą się, ale potrzebuję trochę prywatności, a w momencie projektu ogrodu, problemu balkonu sąsiada nie zauważyłam
Ten mój mur z miskantem to literka T - chodziło o zasłonięcie słupa. Tu druga strona muru - tuż za miskantem.

Mam pomysł taki, by z tej niezagospodarowanej strony, równolegle za słupem, posadzić w rzędzie jakieś wysokie drzewa (buk, grab) - coś smukłego, podsypanego może żwirem. Ale co zrobić wzdłuż murku po tej obsadzonej już stronie no nie wiem. POMOCY





Witaj Agnieszko

Ja bardzo lubię takie ściany- szpalery o jakich myślisz.
Jednak wydaje mi się że coś takiego musi pasować do reszty. Najlepiej by było żeby było jakieś nawiązanie w postaci takiej formy w innym miejscu w ogrodzie.

ze zdjeć fragmentów nie wiadomo na 100 % jaki jest zamysł projektu. Co będzie szkieletem w ogrodzie - drzewa, większe krzewy.

Ale patrząc na zdjęcie problematycznego fragmentu wydaje mi się że pierwsza propozycja Danusi jest najlepszym rozwiązaniem- w sądziedztwie murka, w niezagospodarowanym kawałku , posadzić kilka świerków serbskich żeby na stałe zasłoniły część sąsiada. Tak jakby równolegle do miskantów na rabacie, tylko za murkiem. Dadzą też ładne tło dla białego murka, przysłonią słup.
A w rabacie na podwyższeniu, już po lewej stronie od samego rogu warto posadzić coś liściastego, co wysłoni dalszą część budynku sąsiada. np 2 graby Frans F, czy Fastigiata, czy te kolumnowe jarząby o których pisałaś, lub miłorząb, czy śliwa Pissardii, . Nawet jeśli nie zasłonią sąsiada zimą szczelnie, to i tak korona z gałęzi już da jakąś przesłonę.


Tym sposobem kompozycja nie będzie ciężka, będzie dość naturalna, taka 'warstwowa', będą mogły zostać miskanty które bardzo mi się podobają na tle muru

____________________
Pszczelarnia 11:25, 04 wrz 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Witaj,
podoba mi się lekkość i pomysł kwadratowości w Twoim ogrodzie (Ale faktycznie Twój ogród to trochę inna bajka ). A sprawa wyboru drzew - wszystkie mi się podobają. Buki odradzam - wybiją się korzeniami, podsypywanie żwirem nic nie da. O jarząbach mogę powiedzieć więcej, bo znam te drzewa. Ich system korzeniowy jest OK dla innych roślin. Ich zieleń jest taka zamszowa przytłumiona i bardzo mi pasują do miskantów. W innych kwestiach nie podpowiem, bo ja zupełnie nie czuję przestrzeni. Ale Magnolia słusznie rzuciła szersze tło na ogród. I ja sama skorzystałam.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies