Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

kbhit 09:31, 14 maj 2022

Dołączył: 09 maj 2022
Posty: 3
Podobno nawet pod korą czasem rosną. Jest podobno wiele przyczyn, jak za płytkie sadzenie i ubicie balotu przy sadzeniu tak że wygina korzenie do góry, zbyt nieprzepuszczalna lub jałowa gleby, zbyt częste podlewanie. Ale pewnie znienawidzona tutaj włóknina też nie pomaga. Pytanie czy nie pomoże na zimę troszeczkę izolując od wiatru, ale kora da podobny efekt. Ja mam włókninę ale drugi raz bym nie zakładał, szkoda zachodu a może i zaszkodzić.

Generalnie wg mnie jeśli lejesz po włóknienie która nie jest wilgotna lub nie przylega dobrze do ziemi to wszystko spłynie a ziemia będzie sucha nadal. Włóknina przepuszcza wilgoc nie strumien wody. Nie wolno też lać bo gałęziach bo zapraszasz grzybki. Więc albo faktycznie zdejmij albo podlewaj pod włókninę, ale do korzenia też nie jest dobrze, więc lepiej węża kropelkujacego położyć po obu stronach pni tak 30 cm od pni z każdej strony.
Krzysiek1973 08:50, 16 maj 2022

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
rafalt1717 napisał(a)
Dlaczego zabije? Wszyscy po sąsiedzku sadzą z agrowłókniną i wszystko ok - później sypią kamień czy korę

To poproś sąsiada, niech Ci pokaże, jak to wygląda po roku czy dwóch z taką szmatą.
Zapach Cię odrzuci.
____________________
Krzysiek
ania_ruda 20:46, 17 maj 2022

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 6
Dzień dobry Wszystkim,

mam problem z tujami. Kupiłam je 2 tyg. temu, były kopane z gruntu, wsadzone w ciągu dwóch dni i obficie podlane.
Od samego początku miały pousychane gałązki, ale po zgłoszeniu do sprzedawcy otrzymałam wiadomość, że wszystko z nimi OK. Teraz tylko podlewania im trzeba.
Kilka dni temu przyjrzałam się im bardziej. Wszystkie pousychane gałązki były zakończone czarną dziurą odkrywającą wnętrze. Te plamy pokrywają dużą część roślin, głównie młode pędy.
Nie znalazłam szkodników..

Co to może być?
Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki.

Mieszkam w Niemczech i tu podobno nawet nie istnieje gwarancja na rośliny, a tak bardzo chciałabym je uratować..





Pozdrawiam serdecznie
MalgorzataMD 14:16, 18 maj 2022

Dołączył: 18 mar 2022
Posty: 4
Dzień dobry. Miesiąc temu zasadziliśmy duże tuje szmaragdy kopane z gruntu. U nas ziemia gliniasta, ale w dołki daliśmy drenaż, dołożyliśmy kupnej ziemi, zasadziliśmy (korzenie w balotach - tak polecił pan ze szkółki), na wierzch kora i było Ok. Podlewane może nie super obficie, ale co 2-3 dni. Przez ostatnie 3 dni nie było nas w domu, jedna z tuj przewróciła się i po powrocie okazało się, ze jest brązowa. Przypuszczam, ze uschła. Co gorsza, mam wrażenie, ze kolejne dwie również uschną - brązowieją czubki oraz końcówki igieł. Pozostałe tuje są ładne, całe zielone, różnica jest widoczna gołym okiem. Jak uratować chociaż te dwie?

Uschnięte drzewko:


Dwie tuje, które marnieją:




Robson1988 09:20, 22 maj 2022

Dołączył: 19 maj 2022
Posty: 5
Witam, około 3 tygodnie temu pryskałem trawnik chwastoxem i lekka mgiełka mi zawiała na tuje, już raz przyciałem wszystkie zbrązowienia ale delikatnie postępuje dalej, proszę o radę czym wspomóc tujki, oprysk siarczanem magnezu ?
kbhit 16:37, 22 maj 2022

Dołączył: 09 maj 2022
Posty: 3
Czy ktoś może wie co to jest?
Buko 20:56, 27 mar 2023

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Witam, proszę o diagnozę dlaczego większość tui ma takie opadłe gałązki, tzn. wiem dlaczego, ugięły się pod ciężarem śniegu, ale dlaczego nadal takie są? Jak widać na zdjęciu jedna tuja wygląda świetnie, była później sadzona i z innej szkółki, ale też miała takie opadłe gałązki wcześniej. Co zrobić z tymi pozostałymi, nawóz, woda? Były już ciepłe dni, deszcz padał ale może czegoś mają za mało i mało siły żeby się podnieść? Czy może poczekać cierpliwie i w końcu się podniosą? Proszę o poradę bo nie wiem już co o nich myśleć. Dodam jeszcze że te oklapłe były sadzone na początku sezonu 2022 i miały też przyrosty, ta ładna pod koniec sezonu, zajęła miejsce zupełnie suchej. Pozdrawiam!

ajerzyk 17:13, 09 kwi 2023

Dołączył: 18 paź 2020
Posty: 4
Cześć,

Wszystkie tuje sadzone razem 2 lata temu, wszystkie podwoiły swoją wielkość przez ten czas. Jednak po tej zimie coś jest nie tak z 2 z 50.

Nie mają takiego ładnego koloru jak pozostałe, na wszystkich gałązkach jest grafitowo czarne coś.
Mam psa, ale raczej tak wysoko nie sika, poza tym problem z moczem znam bo obsikał 2 inne, i one wyglądały w sumie tak samo z tym że problem był od dołu, dużo bardziej intensywny bo całe gałązki były pokryte tym czarnym czymś, ale pokryte były tylko te obsikiwane a nie całe drzewko, te nie obsikane gałązki były jak najbardziej ok.

Odciąłem po 1 gałązce z chorej i zdrowej, przeciąłem na pół, i coś te chore wyglądają źle nawet we wnętrzu.


Są do uratowania? jak je uratować? płotek na psa w trakcie realizacji, pewnie skończę w weekend.



16:37, 30 lip 2023
Cześć,
Tuje posadzone w tym sezonie, w połowie marca.
Sadzone z doniczek, wielkość ok 100 cm.
Podłoże gliniaste, podczas sadzenia w każdym dołku wybrane troche ziemu i zasypane podłożem do iglaków. Na 10 tuj poszło 100l podłoża. Tuje nie nawożone ani nie pryskane żadnymi środkami. Wszystkie zaczęły żółknąć jak na załączonych zdjęciach.
Macie może pomysł czym może to być spowodowane?







Krzysiek1973 09:05, 31 lip 2023

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Ja bym zaczął od wywalenia tej tkaniny.
____________________
Krzysiek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies