Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Gardenarium 23:15, 27 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
LukasTyst napisał(a)
Witam
Posiadam 170 sztuk 2,5 letnich drzewka Szmaragdy. Zauważyłem ze większość drzewek rozdwaja się i nie które gałązki opadają drzewko zachowuje się jak odmiana Brabant.
Do tego niektóre drzewka ale to tylko w jednym miejscu na ogrodzie drzewka są strasznie chudziutkie.

Proszę powiedzcie mi co jest nie tak z tymi drzewkami? Jak je mogę ratować?
I jaka to może być odmiana Szmaragd albo Brabant a może jakaś inna??

Mozę sprzedający mnie oszukał i sprzedał mi jakąś inna odmianę.

*System nawadniający kropelkowe
*Nawóz w płynie do spryskiwania na listki(Florovit) i drogi do gleby(Target)

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi pozdrawiam Lukasz



[/quote

Przenawożone i dlatego tak bujają. Nie nawoź tyle. Za dużo azotu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
NikaWero 09:19, 28 maj 2021

Dołączył: 22 maj 2018
Posty: 6
Dzień dobry wszystkim

Trochę już poczytałam o problemach z tujami i częściowo już wiem co dolega moim ale chciałam się jeszcze dopytać. Jak widać na zdjęciach mam kilka tuj opryskanych przez niewykastrowane KOTY (czarne igły) od niedawna polewam je regularnie wodą aby zmyć przynajmniej te świeże opryskanie ale:
- czy mogę te czarne gałązki powycinać?
- czy dobrym pomysłem będzie popsikanie ich pinvitu?
- czy uschnięta w 3/4 tuja to efekt opryskania jej przez koty? (nie zauważyłam na niej czarnych igieł ale może przeoczyłam) czy przyczyna może jest inna?
Jeżeli błędnie je zdiagnozuję proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.

Z góry dziękuję za pomoc
Nika

duzybako 19:45, 30 maj 2021

Dołączył: 30 maj 2021
Posty: 1
Mam podobne objawy co NikaWero (post powyżej). Co z tym robić? Czy to koty?
NikaWero 13:40, 11 cze 2021

Dołączył: 22 maj 2018
Posty: 6
Czy jest szansa na jakąś odpowiedz, podpowiedz do mojego postu z 22.05?
Goofy3 14:45, 17 cze 2021

Dołączył: 17 cze 2021
Posty: 2
Dzień dobry,
Nie radzę sobie z podlewaniem tujek... Wsadzone miesiąc temu i część pożółkła na końcówkach. Tuje kupowane w doniczkach ze sprawdzonej szkółki. Narazie niczym nie sciolkowane, kora poleci w ten weekend. Niestety trafiło na te upały, więc były podlewane dwa razy w tygodniu. Ciągle mam jednak wrażenie że leję za mało. Nie chcę przedobrzyć, więc zamówiłem miernik wilgotności (w sobotę powinienem go już mieć) . Ma on skalę 1-7, i pytanie które wskazanie jest właściwe dla tujek szmaragd? W tabelce niestety jej nie ma...

1-3
Collectia cruciata,
sosna karłowata,
orchidea, bluszcz,
geranium, hibiskus,
Ceropegia sandersonii,
szeflera
4-5
Begonia, drzewko
bonsai, Senna alata,
trzykrotka zebrina,
jaśminowiec,
auarukaria wyniosła,
waleriana, peperomia
5-6
Fiołek afrykański,
Babiana stricta,
bukszpan, dracena
wonna, anturium,
glorioza, Physalis
alkekengi, figowiec
sprężysty,
6-7
Lilia amazońska,
kamelia, Acalypha
wilkesiana, lilia
wielkanocna, irys,
paproć, fuksja, bluszcz
hedera,


Wiem że większości wystarcza palec, ale jestem zielony w tym I po wg mnie mocnym podlaniu na drugi dzień nam wrażenie że jest sucho... Tuje przez większość dnia w pełnym słońcu.

Z góry dziękuję za pomoc . Pozdrawiam
Marek
mirro 18:58, 26 cze 2021

Dołączył: 26 cze 2021
Posty: 1
Dzień dobry. Jak się pozbyć tych niechcianych gości? Część po prostu zdjąłem, ale nie sposób wszystkie dojrzeć. Tuja jest w donicy na balkonie.



soleczek 13:22, 29 cze 2021

Dołączył: 29 cze 2021
Posty: 1




Witam

Mam problem z jedną (1 od prawej) albo dwoma (3 od prawej) tujami szmaragd.
Tuje posadzone 4 lata temu, brak agrowłókniny, sama kora pod tujami.

Proszę o opinie czy to jakiś grzyb, czy po prostu susza.

Tuja od środka ma suche pędy. W sobotę została profilaktycznie spryskana preparatem grzybobójczym Substral. W maju tuje zostały podsypane nawozem firmy Fruktovit.
Tasma 08:23, 30 cze 2021

Dołączył: 30 cze 2021
Posty: 2
Dzień dobry,

Chciałbym zwrócić się do Państwa o pomoc w rozszyfrowaniu co
Moze dolegać moim tujkom.

Około 20 maja zasadziłem 70 tuj odmiany szmaragd.
Tuje były zakupione w szkółce, hodowane w doniczkach.
Tuje maja około 170-200 cm. Są dość szczupłe - hodowczyni twierdziła ze ze względu na zwarty system korzeniowy w doniczce i zapewniała ze po przesadzeniu tuje przyrastać będą w szerz około 20 cm.
Tuje przewoziłem sam, możliwe ze się trochę poobijały (zauważyłem ze nadłamane gałązki usychają).

Ziemia pod tujami jest gliniasta, bardzo długo trzyma wodę a przy upałach szybko wysycha.
Przy sądzeniu tuje obsypane były ziemia dobrej jakości.
Tyje wysypałem korą sortowaną, oraz mają zapewnioną linie kroplującą ustawioną na podlewanie 2 razu o 8:00 i 20:00 po 10 minut co dwa dni.

W zeszłym tygodniu zawuwazylem, ze cześć z gałązek zaczęła obumierać i zmieniać kolor na brązowo żółty.
Powiązałem ten fakt z ulewą która zrobiła z mojego ogrodu basen, 10 centymetrów wody ziemia wpijala przez dobę, w pod tujami przestało być mokro dopiero po 5 dniach.

Tuje w zeszłym tygodniu (w dzień deszczu…) nawiązałem również nawozem florvit do żywotnika.

Proszę o poradę, czy wszystko jest w porządku, czy powinienem reagować ?



Gardenarium 18:46, 04 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mogą mieć za mokro, mogą być za głęboko posadzone i system kozreniowy być może był przerośnięty, tzn. w szkólce stały w małych doniczkach, przez dno wypuściły korzenie które pobierają wodę i składniki pokarmowe, nie przesadzali ich bo szkoda było roboty i doniczek więc tak stały (to moje przypuszczenie - nie pewność że tak było i dalej gdy szły do sprzedazy, korzenie odcięto i to co zostało było brązowe nie białe (korzenie) i nie mogą nic pobierać bo nie ma korzeni włośnikowych.'
Czy masz tam szmatę? Jeśli jest to usuń bo one zgniją do końca.

Moim zdaniem przyczyna tkwi w warunkach glebowo-korzeniowych i być może w przenawożeniu i za mokro.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tasma 21:14, 04 lip 2021

Dołączył: 30 cze 2021
Posty: 2
Nie stosowałem ani agrowlokniny ani worka jutowego.

Tuje są posadzone są bezpośrednio do gleby, obsypane ziemią dobrej jakości i do dołka na dno wsypana jest taka sama ziemia.

Czy te korzenie wlosniczkowe się odtworzą?

Zmniejszyłem ilość podlewania, ustawiłem linie kroplujaca co drugi dzień, 10 minut o 8:00 rano i 10
Minut o 20:00. Posiadam czujnik deszczu, który wyłącza linie kroplujaca w przypadku deszczu.

Bardzo zależy mi aby tuje się przyjęły, spodobało mi się ogrodnictwo, i nie chciałbym ponieść porażki

Co mogę zaradzić ??
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies