Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Zuzka25 08:37, 15 lis 2020


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007

Jakby tego mało było jeszcze niektóre robią się czarne. Proszę o pomoc dopiero co posadziliśmy 200 sztuk.


Nie jestem ekspertem, ale takie czarne gałązki też miałam na swoich młodych tujach. Myślałam ,że to grzyb, pryskałam chemią, ale teraz wydaje mi się, że sprawka kotów. Wtedy powycinałam wszystkie czarne gałązki, a tuję się odbudowały.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 08:49, 15 lis 2020


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Za to podczas jesiennego czyszczenia tui zauważyłam, że części z nich usychają dolne gałązki, wyłysiały od dołu. Dotyczy to tui, które były mocno zakryte przed derenie. Tzn mogło nie dochodzić słońce albo panowała tam zbyt duża wilgoć i to grzyb.
Za grzybem przemawia jeszcze fakt, że obok rosły 2 sosny wejmutki ( też pochłonięte przez derenie) i chyba też je grzyb zaatakował, musiałam je wyrzucić niestety.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Ewab26 12:18, 23 lis 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Dodany 12:13, 23 lis 2020edytuj / zgłoś
Witam

Czy tak powinna wyglądać tuja ?
Wsadzana we wrześniu z doniczki. Wysypana którą, ziemia rodzima przemieszana z torfem kwaśnym.
Wydaje mi się ze końcówki są jakby lekko zasuszone żółtawe.
Ogólnie jakby podwiedniete .
Proszę o radę.bo to moje pierwsze tuje.

Karol99 09:46, 30 gru 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Wyglądają normalnie. To kwestia pory rok, stąd kolor troszkę odmienny. Proponowałbym poczytać o macie, która lezy pod tujami, o jej szkodliwości dla roślin i gleby.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
mazilo 11:18, 22 kwi 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Moje tuje zaczęły marnieć , lekko brązowieć - nie wszystkie . Wydawało mi się, że popaliłem nawozem jesiennym . Po konsultacji z ogrodnikami ,każdy stwierdził iż jesiennym nawozem nie można popalić .
Zacząłem szukać na forum i znalazłem . Dosłownie tak jak miałem .
Tuje rosły ładnie 2 lata ....... i zaczęły marnieć , zwłaszcza czubki mocno przyschły i przy niektórych dół .
Wywaliłem szmatę i posypałam kompostem, teraz czekam
Prawdopodobnie uratuje wszystkie , ale to co zobaczyłem pod szmata to szok
Z bukszpanem mam podobnie .....

yohaki 09:20, 20 maj 2021

Dołączył: 20 maj 2021
Posty: 2
Dzień dobry
Pytanie do Pani Danusi i nie tylko
Bardzo proszę o pomoc od jakiegoś czasu zauważyłam zmianę koloru na czubkach tuje rok temu rosły rewelacyjnie bezproblemowo. Proszę o pomoc w czym może tkwić problem ? Czy te czubki można podciąć ?
Gardenarium 20:57, 20 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
yohaki napisał(a)
Witam proszę o pomoc kogoś kto się zna co mogło się stać moim tujom ? Rok temu były posadzone ostatnio na 6 sztukach zauważyłam zbrązowiałe czubki ? Proszę mi powiedzieć czym może to być spowodowane ? Co mam z nimi zrobić czy podciąć i czekać na rozwój sytuacji ?


Najpierw sprawdź czy nie są nadłamane w tym miejscu, ale tak czy nie - trzeba to suche obciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mest 21:36, 20 maj 2021

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Dzień dobry,
a co może być przyczyną takiego brązowienia igieł? To, że w środku są kompletnie brązowe nie jest dla mnie niespodzianką, ale te gałązki na zewnątrz?

daniel_385 10:40, 25 maj 2021

Dołączył: 25 maj 2021
Posty: 1


Witam wszystkich,
mam prośbę o zdiagnozowanie problemu z moimi tujami szmaragd.

Mam je z 3 stron domu i z 2 stron rosną naprawdę dobrze ale problem mam z tujami rosnącymi od zachodu, od tamtej strony wieją wiatry i jest odsłonięty teren, zaraz za płotem mam skarpę(zarośniętą wszystkim co możliwe) prowadzącą do rowu melioracyjnego i zakładam że tuje mają od tej strony najmniej wody.

Generalnie tuje mają ok. 5 lat i w tej części działki zamiast rosnąć w górę to rozrastają się na boki(z innych stron działki są o ok. 50 cm lub nawet więcej wyższe) a od kilku tygodni jak widać na zdjęciach gałęzie zaczęły się mocno "kłaść" i brązowieć.

W kwietniu dałem pod nie sporo nawozu(żeby szybciej rosły) ale jak teraz doczytałem być może: mało wody + nawozy = przenawożenie. Zacząłem je od 2-3 tyg. ostro podlewać ale efekt żaden.

Proszę o pomoc, co mam dalej robić żeby je odratować.
Lukaszamator... 18:16, 26 maj 2021

Dołączył: 25 sie 2019
Posty: 9
Dzień dobry!
U mnie pojawił się dziwny problem. Tuje od dołu do połowy zrobiły się brązowe. Sadzone były na jesień. Na początku wszystko buło w porządku. Na początku kwietnia robiliśmy dwie rzeczy: nawiezlismy nawozem Yara mila complex i podsypaliśmy korą. Moje pytanie. Czy tuje zostały przenawożene czy z korą może być coś nie tak? Grzyb czy coś? Mamy posadzone ok 80 sztuk wszystkie wyglądają podobnie.
Bardzo proszę o pomoc.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies