Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Mari007 08:44, 05 lip 2021

Dołączył: 26 lis 2019
Posty: 12
Witam

Ostatnio zauważyłem problem z ok. 10 tujami rosnącymi obok siebie.



Jedna z nich zaczęła szyszkować.
Tuje sadzone ubiegłej wiosny z doniczek, podlewane linią kroplującą.
Górna część tych tuj jakby się trochę pokręciła, jedna z nich zaczęła szyszkować, niektóre części tuj zaczęły żółknąć i pojawiły się w niektórych miejscach brązowe końcówki.

Wszystkie pozostałe - ok. 160 szt. jest ok.
rk_1980 09:29, 03 sie 2021

Dołączył: 03 sie 2021
Posty: 1
Witam!
Zakupiłem dosyć już duże (nawet do 250cm) krzewy odmiany Kurnik oraz chyba Szmaragd.
Sadzone były w maju tego roku z ziemi.
Na chwilę obecną raczej wszystkie się przyjęły.
Niestety 3 sztuki "Szmaragdów" zaczęły brązowieć (jedna dość szybko).
Podejrzewam, iż może to być zagrzybienie spowodowane nadmiarem wilgoci.
Gleba jest średnio ciężka - ale mieliśmy końcówkę wiosny z dość obfitymi opadami. Do tego podlewałem dodatkowo w czasie bezopadowym.
Czy można/należy opryskać te tuje? Czym najlepiej?
Czy pryskać ew. sąsiednie drzewka prewencyjnie?
Zaniechać ew podlewania (tak obfitego)?
Czy krzewy na zdjęciu, to faktycznie szmaragd? Są dość rozłożyste i rzadkie.
Dziękuję za informacje i pomoc. Pozdrawiam.



Nanusia55 08:16, 20 sie 2021

Dołączył: 01 lip 2021
Posty: 1
Witam, co to jest? Mam tuję, która po zimie zbrązowiała (nie całkiem, bo z dołu jest nadal zielona), ratuję ją pryskając co tydzień substralem p/brązowieniu igieł. Dzień po oprysku zauważyłam coś takiego na gałązce przy wierzchołku. Wygląd - takie małe białe kuleczki. Proszę o radę, co mam z tym zrobić, i co to w ogóle jest?

Marcin1993 07:26, 25 sie 2021

Dołączył: 04 sty 2020
Posty: 4
Witam, mam problem z tują szmaragd, od pewnego czasu zauważyłem że jedna z tuji delikatnie się odbarwia na zółto, jej gałązki różnią się od zdrowych osobników, a od ziemi zaczyna powoli usychać. Jak zaradzić na ten problem? Jakich preparatów użyć? Dodam że jest to jedyna taka sztuka na ponad 250. Jeśli potrzeba więcej zdjęć to proszę pisać. Z góry dziękuję za pomoc.


Gardenarium 21:42, 07 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pandka napisał(a)
Witam,
Moje tuje zaczęły bardzo żółknąc i nie wiem jak im pomoc. Podejrzewam ze przy zakładaniu trawnika mogłam glebogryzarką uszkodzić trochę korzenie ale sama nie wiem No i w tym roku nie były nawożone
im pomoc proszę o porade


1. Czy jest pod korą szmata?
2. Czy jest ziemia gliniasta
3. Czy jest za mokro gdy rozgrzebiesz w korzeniach?

Prawdopodobnie podniósł się poziom wód gruntowych i topi tuje od korzeni.
No i ewentualnie szmata je dobija ostatecznie. Bo gyby szmaty nie było, szybciej by woda wyparowała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pandka 06:38, 08 wrz 2021

Dołączył: 07 wrz 2021
Posty: 2
Zdjęliśmy szmatę No i faktycznie było mokro teraz tuje są bez niczego planuje korą sypnàc przed zima bo korzenie maja na wierzchu
zlotyhh 17:08, 08 wrz 2021

Dołączył: 14 wrz 2020
Posty: 2
Dzień dobry, tuje aureospicata oraz szmaragd, sadzone w zeszłym roku we wrześniu, wys. ok 160cm, nie nawozone, nie przycinane, jedynie podlewane. Oczywiście bez szmaty ale nie ma też niestety kory, co jakiś czas wyrywam zielsko. Latem ładne zielone teraz zaczęły brazowiec. Czy to normalne czy nie. Kiedy należy je zasilić nawozem oraz przyciąć? Proszę o poradę. Dziękuję.
Gardenarium 19:14, 08 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pandka napisał(a)
Zdjęliśmy szmatę No i faktycznie było mokro teraz tuje są bez niczego planuje korą sypnàc przed zima bo korzenie maja na wierzchu


Teraz pozwól odparować wodzie a nawet zrób drenaż liniowy, inaczej tuje padną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:17, 08 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
rk_1980 napisał(a)
Witam!
Zakupiłem dosyć już duże (nawet do 250cm) krzewy odmiany Kurnik oraz chyba Szmaragd.
Sadzone były w maju tego roku z ziemi.
Na chwilę obecną raczej wszystkie się przyjęły.
Niestety 3 sztuki "Szmaragdów" zaczęły brązowieć (jedna dość szybko).
Podejrzewam, iż może to być zagrzybienie spowodowane nadmiarem wilgoci.
Gleba jest średnio ciężka - ale mieliśmy końcówkę wiosny z dość obfitymi opadami. Do tego podlewałem dodatkowo w czasie bezopadowym.
Czy można/należy opryskać te tuje? Czym najlepiej?
Czy pryskać ew. sąsiednie drzewka prewencyjnie?
Zaniechać ew podlewania (tak obfitego)?
Czy krzewy na zdjęciu, to faktycznie szmaragd? Są dość rozłożyste i rzadkie.
Dziękuję za informacje i pomoc. Pozdrawiam.





To nie jest Smaragd, ale powodem całego zła jest ten wstrętny plastik jai kim zafundowałeś, to po prostu masakra tak zabijac rośliny. Usuwaj, a jeśli nie usuniesz to nie pytaj co jest powodem gnicia korzeni

Oprysk tu nic nie pomoże bo to twoja wina i szmaty plastikowej.,
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Saphir 11:16, 25 wrz 2021

Dołączył: 09 kwi 2020
Posty: 1
Dzień dobry,

proszę o poradę, ponieważ coś się dzieje niepokojącego z moimi Tujami. Otóż na początku lata jeden z sąsiadów drogi postanowił spryskać chwasty (teraz są tam kamyczki) za moimi Tujami jakimś herbicydem. Po kilku dniach było widać tylko małe paski uschniętego liścia Tui ze strony drogi, dlatego jakoś za bardzo się tym nie przejmowałem, aż do teraz.

Od kilku dni widzę, jak pojedyncze liście usychają nawet z mojej strony ogrodu. Czy to może być wina tego oprysku, czy coś innego? Dodam, że Tuje w innych miejscach, gdzie nie było oprysku nie mają tego problemu. Bardzo proszę o pomoc.








Tutaj ujęcie ze strony drogi, gdzie wtedy był widoczny już pasek uschniętych liści, po kilku dniach oprysku.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies