Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Walczę z ogrodem :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Walczę z ogrodem :)

mirela 12:13, 03 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
W końcu udało mi się zeskanować projekt.
Lasek z wejmutek już jest (około 400m2). Mają one po 3-6 metrów. Mam wielki problem jak zagospodarować teren pod nimi(obecnie chwasty i ... conieco maślaków). Podobały by mi się tam hosty (kilka dużych wsadziłam) i kminię nad miskantem cukrowym lub wydmuchrzycą. Może wydmuchrzyca nie rozszaleje się za bardzo bo tam wilgość i półcień ... sama nie wiem, to na razie wolne myśli ...
Kolejną rzecz która obecnie rośnie to brzoza (zwykła) około 6-8 metrów. Chcę obok niej dosadzić 2 doorenbosy a pod nimi może lawendę (pięknie wygląda filetowa lawenda na tle białych pni).
Mam jeszcze miskanty gigantyczne (sadzone w tym roku), wśród nich buk Dawyck, za nimi będzie bukowy żywopłot (za tydzień - dwa sadzimy). Przed miskantami widziały by mi się inne trawy. Ogólne założenie - mało kwiatów, jak już to takie kwitnące na biało ewentualnie fioletowo-niebiesko. Wyjątek - ciemna rudbekia (kocham je). I masa traw - różnych.
Mam też super owocujące 3 leszczyny (ogałacam je od dołu aby lepiej się wokół kosiło).
Niestety sąsiedztw nie za ładne (po prawej pieczarkarnia, po lewej warsztat i ogólny nieład). Stąd żywopłot (choć jestem przeciwniczką). Dam go tylko tam, gdzie jest niezbędny (jeden sąsiad do połowy się od nas odgrodził tujami (strona przy brzózkach).- więc nie będę tak nic sadziła.
Mam do zagospodarowania skarpę przy tarasie (taras będzie rozbudowany wiosną i zadaszony, z clematisem) i cały przód. Na razie 80% mojej działki to idealny trawnik. Jest go za dużo, za dużo z nim roboty, stąd pomysł na trawy ozdobne.
Gdybyscie mieli jakieś sugestie, pomysły ... bardzo proszę o pomoc .
Góra projektu to południe.


____________________
Walczę z ogrodem...
popcorn 15:29, 03 paź 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj Mirela, mam Rodzicow w Oswiecimiu, wiec prawie rzut beretem
Ladny projekt! Fajna dzialka, choc dosc trudna ze wzgledu na wymiar. Posadzilabym w poprzek ze 3-4 cisowe ekrany, w poprzek, w tej sposob zeby nigdy nie bylo widac konca dzialki. O tak:

I pod nimi rabaty...
Cos w stylu jak narysowalas, ale oprocz traw dalabym wlasnie cisy - troche minie zanim urosna, ale ciete wygladaja bosko. A trawy jak zetniesz wiosna to dopiero jesienia beda dzielily te przestrzen..
pozdrawiam i bede zagladac
PS w Oswiecimiu jest tanie stoisko z bylinami na targu (obok, w szklarni, byliny po 3-5 zl), a f. Plantpol na Zaborzu ma bardzo duzo fajnych tanich roslin - m.in trawy, hortensje, iglaki.
____________________
Mój nowy ogródek
malkul 18:44, 03 paź 2012


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
napisz jakie trawy planujesz
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
mirela 08:28, 04 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
popcarol - dzięki za rady. Faktycznie będę musiałą coś na wiosnę wymyśleć zamast traw.
I dziękuję za namiar na roślinki .
A targ w Oświęcimiu jest codziennie? W sobotę też będzie to stoisko ?
malkul - czekam na dostawę :
Briza media
Kleine Silberspinne
Gracillimus
Black Beauty
Black Beard
Molinia Karl Foerster
miskant chiński

NA razie to tyle. W tym roku jeszcze tylko buki i owocowe. Reszta na wiosnę. Wtedy będę już rabatę na gotowo obsadzała i te półkola będę wyznaczała. Ciągle jeszcze zastanawiam się, że iść w slimbordy, ekobordy, granit czy tylko zostawić rowek niezarośnięty .... Mam czas do wiosny.
____________________
Walczę z ogrodem...
popcorn 09:38, 04 paź 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Mirela targ w Oswiecimiu jest we wtorki, czwartki i soboty. To jest stale stoisko, zawsze otwarte. I stamtad blisko juz do Plantpolu na Zaborzu - naprawde polecam, ogromny wybor i niskie ceny. I maja wiecej sztuk tego samego, bo zwykle jest 5 doniczek i tyle

Moze nie zamiast traw, ale oprocz? Trawy pozno ruszaja, wiosna je scinasz i dopiero w czerwcu je widac tak naprawde... trawy z hortensjami na przyklad, na tle zywoplotu zimozielonego wygladaja cudnie!!
Najtansze, ladne cisy w Oswiecimiu znalazlam w szkolce na ul. Konarskiego, po 14 zl placilam hilli/hicksii takie ok 60-70 cm.
Hortensje bukietowe w Plantpolu sa po 10.5-12 zl (Kyushu, Grandiflora i ze 2 jeszcze inne odmiany), wiec taniutko.
Jak kupisz wiecej, to jeszcze rabat dadza.
Fajne zamowilas trawy

pozdrawiam!

____________________
Mój nowy ogródek
mirela 08:27, 08 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Dziękuję Ci bardzo za te namiary. Bardzo mi się przydadzą .
. Musze pomyśleć nad tym cisem ... może do niego dojrzeję. NA razie jakoś nie widzą mi się iglaki (no, z wyjątkiem moich wejmutek). Jakoś lubię ogród naturalny, bez wymuskanych iglaków (tak niestety mi się ona kojarzą).
Zobaczę jeszcze jak na żywo wyglądają miskanty z nieścinanymi kojami (bardzo mi się na fotkach podobają takie).
____________________
Walczę z ogrodem...
mirela 09:20, 09 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Piątkowy kwadrans pod moimi wejmutkami tak się zakończył:

____________________
Walczę z ogrodem...
Kindzia 10:38, 09 paź 2012


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
mirela napisał(a)
Piątkowy kwadrans pod moimi wejmutkami tak się zakończył:


Ludu złoty, jakie piękonściowe !!!! To co? Zupka?
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
mirela 10:49, 09 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Jajecznica ... sos grzybowy a wczoraj 8 nowych sztuk nazbierałam. A tak klnęłam na ten lasek (nie wiem jak go zagospodarować). Chyba jednak zostawię tak jak jest, jedynie z samego przodu (lasek jest na krańcu działki) jakieś hosty posadzę. I będę walczyła z pokrzywami. Reszta chyba zostanie naturalna - boję się, że grzyby wytępię jak będę sadzić coś pod wejmutkami. Zresztą cięzko coś posadzić, bo masa korzeni tam jest ....
____________________
Walczę z ogrodem...
Kindzia 10:56, 09 paź 2012


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Masz kurę, która znosi złote jajka W cieniu możesz też rh posadzić i hortensje, i kopytnika, i żurawki ...
Ładnie będzie, a lasek tłem....
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies