Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Gylwcia 08:19, 01 maj 2022

Dołączył: 01 maj 2022
Posty: 2
Tu jeszcze zdjecie Z innej perspektywy
ocia79 12:38, 01 maj 2022


Dołączył: 18 cze 2011
Posty: 883
Witam forumowiczów, przy domku letniskowym mamy bardzo stromą skarpę. Skaroę jesienią przykryliśmy włókniną i posądzilibyśmy jałowce plożące. Po silnych wiatrach w tym roku skarpa jest w opłakanym stanie.
Zastanawiamy się co teraz zrobić:
1. Geokratka + irga lub inny gat. płożący?
2. Płyty ażurowe betonowe + irga?

Jeśli położymy geokrate która wzmocni skarpę to ciężko będzie nam ja chyba odchwaszczać. Jakie jest wasze zdanie?
____________________
Asia U Oci Trawy, minimalizm i ogólnie zero pojęcia :)
marcink 21:12, 03 wrz 2022

Dołączył: 03 wrz 2022
Posty: 1
Dzień dobry.
Pani Danusiu jest nowym forumowiczem i proszę pomoc w zaprojektowaniu ogrodu składającego się z trzech skarp. Nie mam pomysłu. Skarpy są o długości 18 m o wysokości 2 m. Przy pierwszej skarpie od strony domu myślałem o zastosowaniu skalniaka z piaskowca albo kamień z roślinami. A na drugiej to sam już nie wiem jakieś rośliny z zastosowaniem geokraty którą posiadam o wysokości 25 mm aby można było przykryć skarpę korą. Trzecia skarpa gdzie znajduję się tymczasowo włóknina pomysł jest aby posadzić jałowca z roślin płożących. Jeśli jest możliwość to proszę o uwzględnieniem roślin bez dodatkowych prac ze względu na obowiązki domowe .Wiem że ciężko ale może.
Pozdrawiam.
Marcin K>

Gardenarium 10:26, 26 gru 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zastosuj rośliny płożące, ale z położoną szmatą, nie mają one szansy umocnić skarpy, ponieważ korzenie będą się tworzyły na szmacie, a nie w skarpie.

Jakie rośliny są na skarpy?

Tutaj lista

Matka napisał(a)

Rośliny liściaste

Berberys Thunberga Red Jewel (Berberis thunberga Red Jewel)
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Dąbrówka Atropopurpurea (Ajuga reptans Atropurpurea)
Irga dammera (Cotoneaster dammeri)

Kostrzewa popielata (Festuca glauca)
Śnieguliczka Chenaulta Hancock (Symphoricarpus Chenaulti Hancock)
Tawulec pogięty (Stephanandra incita Crispa)
Tawuła wczesna (Spiraea arguta)
Trzmielina Fortune'a Emerald Gayety (Euonymus fortunei Emerald Gayety)
Trzmielina 'Fortune'a Emerald Gold' (Euonymus Fortunei Emerald Gold)
Trzmielina Fortune'a Sunspot (Euonymus fortunei Emerald Gayety)
Wierzba purpurowa (Nana Salix purpurea Nana)
Winobluszcz pięciolistkowy Murorum (Parthenocissus quinquefolia Murorum)
Wierzba japońska Hakuro Nischiki (Salix integra Hakuro Nischiki)

Rośliny iglaste

Jałowiec chiński Mint Julep (Juniperus chinensis Mint Julep)
Jałowiec chiński Pfitzeriana Aurea (Juniperus chinensis Pfitzeriana Aurea)
Jałowiec dawurski Expansa Variegata (Juniperus davurica Expansa Variegata)
Jałowiec łuskowaty Blue Carpet (Juniperus squamata Blue Carpet )
Jałowiec płożący Blue Forest (Juniperus horizontalis Blue Forest)
Jałowiec pospolity Depressa Aurea (Juniperus communis Depressa Aurea)
Jałowiec sabiński Variegata (Juniperus sabina Variegata)
Jałowiec sabiński Tamariscifolia (Juniperus sabina Tamariscifolia)
Jałowiec wirginijski Grey Owl (Juniperus virginiana Grey Owl)
Kosodrzewina (sosna górska) Mughus (Pinus mugo Mughus)
Kosodrzewina (sosna górska) Pumilio (Pinus mugo Pumilio)

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moba 12:57, 13 lip 2023

Dołączył: 13 lip 2023
Posty: 1
Dzień dobry
Rozważamy zakup nieruchomości, jednak naszą obawę powodują skarpy na terenie ogrodów. Jest to zabudowa bliźniacza.

Pierwszy z przypadków (zdjęcie oznaczyłem numerem 1) jest to skarpa na końcu działki, deweloper obsadził skarpę roślinami oraz zamontował nawodnienie. Powyżej skarpy obecnie jest pole uprawne jednak w perspektywie najbliższych lat planowana jest budowa osiedla kolejnych domów w zabudowie bliźniaczej. Obawiamy się spływającej wody z pola/przyszłych domków, która może zalewać przydomowy ogród. Skarpa jest od strony tarasu, ekspozycja na wschód więc powstające domy na wzgórzu mogą jeszcze bardziej ograniczyć docieranie promieni słonecznych.

Drugi z przypadków to budynek, który posiada "skarpę" w poprzek przylegającej działki od strony tarasu. Sąsiedni blizniak takiej skarpy nie posiada. Skarpa znajduje sie w połowie odległości miedzy tarasem a ogrodzeniem, niestety na zdjęciu fragment ogrodu jest ucięty, nie posiadam lepszego zdjęcia. Czy można w jakiś sensowny sposób zagospodarować taki rodzaj spadku terenu w ogrodzie czy też należy zostawić taką skarpę i obsadzić ją trawą. Dostępne będą bliźniaki w dalszym ciągu ulicy jednak nie ma informacji od dewelopera o tym jak będzie wyglądać teren działki. Ekspozycja jest na południowy zachód więc zdecydowanie korzystniejsza niż w przypadku numer jeden. Będę wdzięczny za każdą sugestię zagospodarowania terenu oraz tego czy jest sens zakupu domu z taką działką. Zdjęcie poglądowe oznaczam numerem 2, na zdjeciu numer 3 to najbardziej szczegółowe zbliżenie skarpy jakie mogłem wykonać na podstawie posiadanych zdjęć.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies