Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Mentira 20:45, 22 kwi 2021


Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 35
UrszylaG, nie wiem jak róża pomarszczona i kosodrzewina ale irga bardzo szybko tworzy dość duży system korzeniowy i szybko rośnie. Kosodrzewina chyba bardzo wolno rośnie więc szybko skarpy nie przykryje. Jeżeli skarpa stroma to może trzeba ją zabezpieczyć geokratą.
____________________
Mentirkowa przygoda z ogrodem
goska556 08:12, 29 kwi 2021

Dołączył: 28 kwi 2021
Posty: 4
Dzień dobry
Bardzo proszę o pomoc! Rozpoczynamy budowę domu i musieliśmy wyrównać teren no i powstała nam taka skarpa.. ok.55m szeroka i 10m wysoka
Potrzebuję ja jakoś zagospodarować ale jestem troszkę zielona w temacie.
Myślałam o kilku odmianach jałowca płożącego oraz o irdze. Tylko nie wiem w jaki sposób można mieszać te rośliny. Czy nasadzenia robić odmianami w poziomie? Czy lepiej, żeby irga była na górze skarpy czy na dole? Czy dać kilka jakiś wyższych roślinek? Tylko jakich, żeby nie trzeba było ich przycinać. Zależy mi na tym, żeby zarosła cała skarpa, zadarniła się i żeby nie trzeba było nic przy tym robić.
PS. ten brzydki budynek z tyłu prawdopodobnie zakryję bluszczem.
Bardzo proszę o rady.
Gardenarium 19:57, 30 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Możesz tak zrobić, tylko nie kładź szmaty/plastiku/maty tylko geokratkę na skarpy. Po szmacie woda spłynie na dół i rośliny jej nie dostaną.

1. Platycladus orientalis 'Aurea Nana' lub Taxus 'Fastigiata Aurea'
2. Prunus cerasifera 'Nigra' na pniu 120-150 cm, aby korony zasłoniły budynki
3. Hedara na ściany
4. Juniperus 'Blue Carpet' (Blue Chip będzie zbyt mały i niewidoczny)
5. Euonymus fortunei 'Emerald Gaiety'
6. Cotoneaster 'Major' na dole (najniższa z irg, ale dość duże liście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goska556 09:58, 02 maj 2021

Dołączył: 28 kwi 2021
Posty: 4
Pani Danusiu bardzo bardzo dziękuję!!
goska556 08:47, 04 maj 2021

Dołączył: 28 kwi 2021
Posty: 4
Pani Danusiu mam jeszcze pytanie.
Odnoście ilości sztuk na m2 (jeśli chodzi o Trzmielinę, Jałowiec i Irgę)
Znalazłam informację, że rozrastają się do ok 150cm szerokości ale też znalazłam, że powinno się sadzić ok 8szt trzmieliny na m2. Czy mogłaby Pani podpowiedzieć ile faktycznie powinnam ich zasadzić, żeby nie zrujnowało mnie to budżetowo bo skarpa jest duża ale też, żeby w przyszłości cała skarpa się pokryła.
I jeśli chodzi o Prunus cerasifera 'Nigra' na pniu 120-150 cm to czy nic nie będzie się działo z jałowcem i trzmieliną jak będą opadać i zalegać na nich liście i owoce z drzewa. Pozdrawiam
Gardenarium 22:42, 04 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jałowiec 1 szt / 2 m2
Trzemielina - 5 szt / m2
Irga Major 3 szt/m2

Liście z drzewa trzeba zbierać z jałowców ręcznie, łapkami do worka..

I teraz albo wsadzisz dużo i będzie na bogato i ładnie, albo mało i wyjdzie "bieda straszna".
Szukaj tanich roślin, hurtowo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goska556 10:02, 05 maj 2021

Dołączył: 28 kwi 2021
Posty: 4
Co do liści dlatego dopytuje bo ta skarpa jest dość stroma i nie będzie tak łatwo na nią wejsc. Dziękuję za informację
A ilości, które Pani podała to na bogato/ pośrednio/ czy "bieda straszna"? Żebym miała punkt odniesienia No "biedy strasznej" to bym nie chciała dlatego podpytuje jak to z tymi ilościami faktycznie jest, żeby coś wypośrodkować
Gardenarium 21:03, 05 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To co napisałam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiolala 22:50, 12 maj 2021

Dołączył: 05 maj 2021
Posty: 4
Witam serdecznie wszystkich, to moj pierwszy post choc sledze wpisy od dluzszego czasu, niestety mam problem ze skarpa usytułowana od poludnia wysoka na prawie 5m i dluga na 16, a nad nia jest druga dluga wysoka na kolejne 5m ale krotsza. W ubieglym roku pielilam ja opryskiwalam chwastoxem ale na jesien sie poddalam i przykrylm wlokniną, teraz próbuję ja obsadzic, niestety jesli chodzi o roslinyt jestem kiepskim ogrodnikiem,prosze doradzcie cos, wrzuce zjecia skarpy, wiem ze powinnamiec murek oporowh ale to kiedys wprzyszloscijak mnie puszcza finanse. Rosliny o jakich myslalam to od stroy wschodnij azalie jalonskie dwie odmiany biala i rozowa pozniej kosodrzewina pumilio, berberys green carpet, tawula japonska goldmung, trzmielina poznien znow beberys ale red carpet, moze irga major inna odmiana tawuly np litte princes, i od stry zachodniej juznie wiem myslalamzeby posadzic rwniez np wierzbę hakuro albo jakies inne drzewko na pniu, sosne, klon. Zrobie zdjecie moim wypocina na kartce i wrzuce, doradzcie czy takie rosliny sie sprawdza.

N osrarnim zdj jest ta druga skarpa od str poludniowej jexna czezc a druga od zachodu, chcialam j obsadzic rozami pnacymi.
Wiolala 22:52, 12 maj 2021

Dołączył: 05 maj 2021
Posty: 4
Jeszcze raz bo się zdjęcia nie dodaly. Od razu mowie ze scisglam wloknine wyplewilam i co dalej rosliny kartony i trawa?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies