Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Thuja 'Brabant'

Pokaż wątki Pokaż posty

Thuja 'Brabant'

pyza20 13:42, 28 paź 2012


Dołączył: 28 paź 2012
Posty: 44
Kupiłam 100 szt tuj z gołym systemem korzeniowym i nie wiem czy je jeszcze sadzić czy przezimować do wiosny. Jak się je sadzi i pielęgnuje.Proszę o radę
____________________
Agatka Wójtowicz
przemekg 13:59, 28 paź 2012


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Myślę że sadzic jak najszybciej, mimo iż temperatury są niskie i część nadziemna nie rośnie to w glebie jest cieplej i po posadzeniu zaczynają dość szybko powstawać nowe korzenie wiosną rośliny będę miały łatwiejszy start. Przechowywanie ich do wiosny zwłaszcza, że kupione z gołym korzeniem to zły pomysł.
Nie wiem z jakich powodów została wybrana ta odmiana, ale jak dla mnie to najgorsza z możliwych.
____________________
U Przemka w ogrodzie
Gardenarium 14:22, 28 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje "Brabant' są dość popularne i nawet tanie i to jest najczęstszy powód. Jeśli będziesz je cięła w żywopłot strzyżony, to nie będą tak wytwarzać szyszek i nie będą wielkie.

Sadzenie drzew obojetnie czy iglastych czy liściastych się nie różni, tylko podłoże dajemy w zależności od wymagań poszczególnych roślin.

Żywotniki wymagają ziemi lekko kwaśnej, możesz zakupić podłoże o nazwie Conitorf lub ziemię do iglaków i będzie dobrze, albo pomieszać torf kwaśny i odkwaszony pół na pół.

Poczytaj o sadzeniu tutaj. Jednak chyba już nie trać czasu na moczenie gołych korzeni tylko sadź od razu jutro.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mirka 17:31, 28 paź 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Przed posadzeniem dobrze jest namoczyć korzenie w wodzie przez kilka godz.potem sadzić i do mrozów podlewać.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
A_gawa 18:55, 06 maj 2013


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Ja również połakomiłam się na Brabanta, ale właściwie to z niewiedzy. Początki są trudne...
Teraz rośliny wyglądają różnie. Zaczynają im się igły przebarwiać na brązowo.
Kiedy je ciąć i co dosypywać do gleby, żeby wyglądały przyzwoicie?

Pozdrawiam!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Sebek 22:00, 06 maj 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Tniemy je gdzieś w kwietniu i wczesnym latem - ale można raz do roku - zależy jak kto lubi
Żeby od razu poprawił się ich wygląd to polecam nawożenie dolistne - powtarzam się, ale po uniwersalnym florovicie rośliny na prawdę wyglądają super
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
A_gawa 21:04, 23 sie 2013


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Dziękuję! Mimo, że taka późna podzięka, ale serdeczna.
Krzewy się zdecydowanie poprawiły.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Aga 19:08, 12 paź 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Gardenarium napisał(a)
Tuje "Brabant' są dość popularne i nawet tanie i to jest najczęstszy powód. Jeśli będziesz je cięła w żywopłot strzyżony, to nie będą tak wytwarzać szyszek i nie będą wielkie.

Sadzenie drzew obojetnie czy iglastych czy liściastych się nie różni, tylko podłoże dajemy w zależności od wymagań poszczególnych roślin.

Żywotniki wymagają ziemi lekko kwaśnej, możesz zakupić podłoże o nazwie Conitorf lub ziemię do iglaków i będzie dobrze, albo pomieszać torf kwaśny i odkwaszony pół na pół.

Poczytaj o sadzeniu tutaj. Jednak chyba już nie trać czasu na moczenie gołych korzeni tylko sadź od razu jutro.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy


A kiedy trzeba zaczac przycinac tuje brabant zeby nie zaczeły szyszkowac?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Gardenarium 21:34, 12 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przycinanie żywopłotów iglastych wykonujemy wiosną. Pomimo cięcia mogą szyszkować. To zależy czy lato jest suche, czy mają wodę itp.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/334-zywoploty-iglaste-trwaly-element-ogrodu

Pielęgnacja żywopłotów iglastych

Najważniejszym zabiegiem jest cięcie, które wykonujemy przynajmniej raz w roku na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji. Optymalna ilość cięć wynosi trzy razy w ciągu roku, w odstępach ośmiotygodniowych (głównie dotyczy cisa prowadzonego w ogrodach formalnych). Generalnie iglaki mogą być przycinane od wiosny do późnego lata.

Dzięki nawożeniu i podlewaniu żywopłot odzyskał zdrowy wygląd. Dobrze jest mieć odpowiednie narzędzia (elektryczne lub spalinowe nożyce) i rusztowania w przypadku znacznych wysokości. Aby żywopłot równo uciąć poziomo, należy korzystać z rozciągniętego sznurka lub przystawiać co jakiś czas miarkę z bambusowej tyczki lub inną. Najlepszy kształt żywopłotu to zwężająca się ku górze, ścięta piramida. Śnieg łatwiej spada, co zapobiega jego zaleganiu oraz odkształcaniu lub wyłamywaniu gałązek. Dla naszego bezpieczeństwa należy pamiętać o noszeniu okularów ochronnych i rękawic oraz upewnić się, czy drabina lub rusztowanie stoją stabilnie.

Musimy też sprawdzić czy nasze działania nie zakłócają gniazdowania ptaków.

Korzystnie zadziała także choćby minimalne nawożenie wykonane także wiosną. Nawóz należy rozsypać w obrębie korzeni, ale nie przy samym pniu. To bardzo ważne, bo drobne korzonki są rozmieszczone po zewnętrznej części bryły. Potem trzeba granulki zmieszać z glebą i rozpuścić poprzez obfite podlanie. Najlepiej jednak stosować nawozy w płynie, których działanie dolistne lub doglebowe jest prawie natychmiastowe.

Wąskie przejście Żywopłot trzeba podlewać, inaczej nie będzie dobrze rósł i zmarnieje lub utworzą się przerwy lub suche miejsca. Ten zabieg jest ważny przed zimą, bo żywopłot iglasty nie może mieć sucho.

Thuja (żywotnik) to jeden z najtańszych i najpopularniejszych gatunków iglastych. Nadaje się na każdego typu żywopłot: mieszany, jednogatunkowy, kolorowy, jednobarwny, wysoki lub niski, strzyżony lub wolno rosnący. Wszystko zależy jaką tuję wybierzemy. Taki żywopłot, nawet jeśli nie jest formowany, dobrze i efektownie będzie wyglądał jeśli go wyrównamy poziomo.
Do cięcia nadają się odmiany "Brabant", "Aureospicata" i "Kórnik", zaś "Smaragd" może rosnąć swobodnie, bo tworzy regularne kolumny i jest najbardziej wartościowy. Można go jedynie skracać i równać u góry. Thuja "Aurescens" lub "Yellow Ribbon" da nam żółte tło dla innych roślin. Pamiętajmy, że żywotników (jeśli zamierzamy je ciąć) nie wolno mocno odmładzać do starego drewna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paulina_wero... 12:32, 31 gru 2013


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
witam dokładnie mam ten sam problem tylko miesiąc sie rózni dostałam 100 sz tui i teraz nie wiem w jaki sposób je przezimować za późno na posadzenie a szkoda by ich było.
____________________
Nieuporządkowana działeczka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies