Przycinanie żywopłotów iglastych wykonujemy wiosną. Pomimo cięcia
mogą szyszkować. To zależy czy lato jest suche, czy mają wodę itp.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/334-zywoploty-iglaste-trwaly-element-ogrodu
Pielęgnacja żywopłotów iglastych
Najważniejszym zabiegiem jest cięcie, które wykonujemy przynajmniej raz w roku
na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji. Optymalna ilość cięć wynosi trzy razy w ciągu roku, w odstępach ośmiotygodniowych (głównie dotyczy cisa prowadzonego w ogrodach formalnych). Generalnie iglaki mogą być przycinane od wiosny do późnego lata.
Dzięki nawożeniu i podlewaniu żywopłot odzyskał zdrowy wygląd. Dobrze jest mieć odpowiednie narzędzia (elektryczne lub spalinowe nożyce) i rusztowania w przypadku znacznych wysokości. Aby żywopłot równo uciąć poziomo, należy korzystać z rozciągniętego sznurka lub przystawiać co jakiś czas miarkę z bambusowej tyczki lub inną. Najlepszy kształt żywopłotu to zwężająca się ku górze, ścięta piramida. Śnieg łatwiej spada, co zapobiega jego zaleganiu oraz odkształcaniu lub wyłamywaniu gałązek. Dla naszego bezpieczeństwa należy pamiętać o noszeniu okularów ochronnych i rękawic oraz upewnić się, czy drabina lub rusztowanie stoją stabilnie.
Musimy też sprawdzić czy nasze działania nie zakłócają gniazdowania ptaków.
Korzystnie zadziała także choćby minimalne nawożenie wykonane także wiosną. Nawóz należy rozsypać w obrębie korzeni, ale nie przy samym pniu. To bardzo ważne, bo drobne korzonki są rozmieszczone po zewnętrznej części bryły. Potem trzeba granulki zmieszać z glebą i rozpuścić poprzez obfite podlanie. Najlepiej jednak stosować nawozy w płynie, których działanie dolistne lub doglebowe jest prawie natychmiastowe.
Wąskie przejście Żywopłot trzeba podlewać, inaczej nie będzie dobrze rósł i zmarnieje lub utworzą się przerwy lub suche miejsca. Ten zabieg jest ważny przed zimą, bo żywopłot iglasty nie może mieć sucho.
Thuja (żywotnik) to jeden z najtańszych i najpopularniejszych gatunków iglastych. Nadaje się na każdego typu żywopłot: mieszany, jednogatunkowy, kolorowy, jednobarwny, wysoki lub niski, strzyżony lub wolno rosnący. Wszystko zależy jaką tuję wybierzemy. Taki żywopłot, nawet jeśli nie jest formowany, dobrze i efektownie będzie wyglądał jeśli go wyrównamy poziomo.
Do cięcia nadają się odmiany "Brabant", "Aureospicata" i "Kórnik", zaś "Smaragd" może rosnąć swobodnie, bo tworzy regularne kolumny i jest najbardziej wartościowy. Można go jedynie skracać i równać u góry. Thuja "Aurescens" lub "Yellow Ribbon" da nam żółte tło dla innych roślin. Pamiętajmy, że żywotników (jeśli zamierzamy je ciąć) nie wolno mocno odmładzać do starego drewna.