Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Z czym posadzić tuje 'Smaragd'

Pokaż wątki Pokaż posty

Z czym posadzić tuje 'Smaragd'

Etka 19:41, 16 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Dziękuję Danusiu. Mam kłopoty z tworzeniem kompozycji i nie ukrywam, że chciałabym coś "odgapić" na frontową rabatę. Podoba mi się to zestawienie z aurera nana i niebieskimi jałowcami. Tylko ile miejsaca zostawić między tujami a tymi aurea nana? Chciałabym wsadzić też derenia elegantissima, hortensje anabel i żurawki. To sprawdzona kompozycja w wielu ogrodach na ogrodowisku i bardzo efektowna. Wolałabym wsadzić już w odpowiedniej odległości i nie przesadzać. Wiem, że anabel co 70cm, czyli też 70 cm powinnam zostawic jej za "plecami"? Byliny co roku na jesień przesadzam, bo za gęsto upchałam i się porozrastały, ale tą frontową chciałabym zrobić porządnie.
Danusiu może zajrzysz do mnie? Byłabym bardzo zobowiązana.
Pozdrawiam.
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
tomekm 15:19, 01 wrz 2014

Dołączył: 14 sie 2014
Posty: 17
Witam serdecznie wszystkich. To jest mój pierwszy wpis, ale czuję sie jakbym Was już znał bardzo dobrze. Śledzę już kilka miesięcy forum i co tu dużo pisać - wielka skarbnica wiedzy, jestem pod ogromnym wrażeniem.
A realizacje Pani Danusi dech zapierają.
Dlatego proszę o poradę w sprawie mojego żywopłotu a w zasadzie zmian jakie chcę dokonać. Żywopłot z ligustru który jest na zdjęciu przy płocie po prawej stronie chcę zastąpić tujami smaragd. Niestety muszą zostać narazie świerki. Docelowo chcę świerki usunąć ponieważ bardzo cieniują dom, rosną za blisko i bardzo się rozrosły. Od strony domu korony ich są rzadkie i przeschnięte. Teraz myślę o podcinaniu dolnych gałęzi tak żeby zostawić miejsce dla rozwoju tui. I pytanie, czy to ma sens. Czy smaragdy zniosą takie towarzystwo i będą rosły. Muszę odgrodzić się od ruchliwej drogi.
Proszę o poradę

____________________
Sebek 20:00, 05 wrz 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Szczerze jakby to był mój ogród to od razu wykarczowałbym ligustr wraz ze świerkami - i od razu posadził tuje Smaragd... One pod świerkami będą słabo rosnąć, bo one im wszystkie składniki odżywcze z gleby zabiorą...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
mp_krk 10:39, 08 wrz 2014

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Witajcie

Od strony drogi planujemy zrobić w najbliższych dniach żywopłot ze smaragdow. W rogu gdzie ściana thuji będzie przechodzić w stronę pewnie z trawami etc chcemy posadzić jakieś inne iglaki. Myślimy nad swierkami, jodła...generalnie ma być w rogu jedna szt i po jednej lub dwie z każdej strony. Co byście polecali...od ogrodzenia do garazu w tamtym miejscu będzie ok 5 m wiec nie chce szalec z rozpiętościa ale zależy nam by drzewo było gęste.

Planowaliśmy ogólnie świerka ale klujacy strasznie szeroko rośnie, poza tym ma płytki system korzeniowy a za ogrodzeniem będzie skarpa do drogi boje się ze przy wietrze przy sprzyjającym wietrze może go przechylić.

Z innej kwestii...jak szeroko rośnie sosna himalajska? Mam do władze nią dwie sztuki i potrzebuje info ile od siebie i od ogrodzenia. Można je spokojnie przycinać z szerokości?

Z góry dzięki
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
tomekm 13:29, 09 wrz 2014

Dołączył: 14 sie 2014
Posty: 17
Sebek napisał(a)
Szczerze jakby to był mój ogród to od razu wykarczowałbym ligustr wraz ze świerkami - i od razu posadził tuje Smaragd... One pod świerkami będą słabo rosnąć, bo one im wszystkie składniki odżywcze z gleby zabiorą...

Witam Cię Sebek. Liczę się z tym że pod świerkami może im być ciężko. Ale nie miałem wiele czasu na decyzję. Miałem okazję i kupiłem bardzo tanio smaragdy i musiałem działać i je posadzić ( kopane z gruntu) Żywopłot był w opłakanym stanie - już wykarczowany, świerki wysoko podcięte. Docelowo będę pisał o możliwość ich całkowitego wycięcia. Tylko chciałem to robić systematycznie - w miarę wzrostu tui wycinać coraz wyżej gałęzie drzew. Tuje są teraz za małe a świerki w dalszym ciągu izolują od ruchliwej drogi. Nic, będę dmuchał, chuchał, nawoził, nawadniał. Liczę że będzie OK.


____________________
Pszczelarnia 17:00, 09 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
tomekm napisał(a)

Witam Cię Sebek. Liczę się z tym że pod świerkami może im być ciężko. Ale nie miałem wiele czasu na decyzję. Miałem okazję i kupiłem bardzo tanio smaragdy i musiałem działać i je posadzić ( kopane z gruntu) Żywopłot był w opłakanym stanie - już wykarczowany, świerki wysoko podcięte. Docelowo będę pisał o możliwość ich całkowitego wycięcia. Tylko chciałem to robić systematycznie - w miarę wzrostu tui wycinać coraz wyżej gałęzie drzew. Tuje są teraz za małe a świerki w dalszym ciągu izolują od ruchliwej drogi. Nic, będę dmuchał, chuchał, nawoził, nawadniał. Liczę że będzie OK.


Nie zapomniałeś o porządnych dołach zaprawionych dobrą ziemią (korzenie świerków są bardzo inwazyjne i płytko a szeroko się panoszą)?
Przy odpowiedniej pielęgnacji urosną. Ale jak potem usuniesz świerki jak będziesz miał żywopłot z tui? Na którą stronę je powalisz? Ja bym nie czekała.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
tomekm 09:18, 10 wrz 2014

Dołączył: 14 sie 2014
Posty: 17
Ziemia jest bardzo dobra u mnie. Zaprawiona i przygotowana
Gałęzie już są wysoko podcięte a później będę kombinował z usunięciem drzew.
Samo obcięcie gałęzi to jest pikuś, a pnie będę ciachał po pół metra. Chyba tak bo innego wyjścia i tak nie ma. Nawet jakby nie było tui to i tak nie ma w którą stronę ich powalić. Z jednej dom, z drugiej droga i chodnik. Dam radę najważniejsze żeby się tuje przyjęły.
____________________
MagdaK 22:48, 17 wrz 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Gardenarium napisał(a)
Tutaj są opisy iglaków





Witam chciałabym posadzić na mojej działce podobną wersję roślin, na początek zaczęłabym od zewnętrznych: tuja Szmaragd, tuja Aurescens i myślę, że do dodania innego odcienia cyprysik Lawsona Columnaris, tylko czy nie będzie przymarzał? Ze świerków serbski i właśnie nie wiem jaki byłby jeszcze odpowiedni i zarazem inny nieco kolorem od serbskiego? Mieszkam w strefie A6, woj lubelskie. Ziemia gliniasto-piaszczysta, powiedziałbym, że od góry ok 30-40 cm gliniasta a dalej w dół piach. Może jakieś kosodrzewiny, sosny dla większego urozmaicenia? Chciałabym po jednej stronie zasłonić się od sąsiadów oraz po drugiej stronie od drogi osiedlowej, która za kilka dobrych lat będzie funkcjonować, teraz są łąki, cisza i spokój
____________________
Sebek 16:17, 26 wrz 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Nie wiem czy chcesz sadzić po jednej sztuce? Żeby uniknąć bałaganu i chaosu najlepiej posadzić 3 albo więcej sztuk jednej odmiany rośliny Jeśli żywopłot ma choćby 20 metrów to dwa-trzy gatunki to maximum. Cyprysika Columaris mam u siebie i jest to po latach ogromne drzewo, nie przemarza, jednak po zimie z ostrymi wiatrami miał przemrożone gałązki na zewnątrz - ale się odbudował
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
MagdaK 22:15, 27 wrz 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Dziękuję za odpowiedź tak zamierzam po kilka z odmian, chcę posadzić ponad 80m w sumie Posadziłam dziś Cis, 3 sosny czarne, które chciałabym ciąć formując na nie za duże drzewka. Cyprysiki są śliczne, spróbuję zimy u nas ostetnio max -20C. Zastanawiam się co można posadzić z jodeł i świerków, ale prócz serbskich. Czy jodła koreańska będzie odpowiednia, np 3 w rzędzie. Jak wiekie one rosną i po ilu latach? Bo na net piszą różnie.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies