Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Z czym posadzić tuje 'Smaragd'

Pokaż wątki Pokaż posty

Z czym posadzić tuje 'Smaragd'

lipss 12:07, 12 wrz 2017

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Witam. Bede sadzic mieszany zywoplot wzorujac sie na ogrodzie z wrzosowiskiem. Wlasnie jestem na etapie kupowania roslin. Mam okazje kupic tuje aurescence okolo 1.20 wysokosci za 10 zl za sztuke. Jest tylko jeden haczyk: sa wsadzone w donice 3 l a nie 5 litrow. Kupowac czy lepiej dolozyc i kupic w wiekszych donicach? Poza tym kupuje tuje szmaragd swierk serbski, choine kanadyjska ( znalazlam niestety tylko malutkie okazy - jak one szybko rosna? Bo pozostale rosliny kupuje w wydokosci powyzej 1 metra). Prosze o pomoc
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
Toszka 20:25, 12 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wielkość doniczki ma znaczenie zwłaszcza jesli tuje były kopane i w nie wsadzone. Natomiast jeśli rosną w tych doniczkach i są dobrze ukorzenione to wielkość nie ma aż takiego znaczenia.

Choina kanadyjska jesli ma dobrze przygotowane podłoże (nie z torfu) i ma zapewnioną wilgoć rośnie ładnie i w miarę szybko (zerknij u Anbu w wątku). Przygotowanie gleby pod nasadzenia, dobranie ph, dodatki etc to wszystko gwarantuje sukces w uprawie, zdrowie i dynamiczny wzrost.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
apple 21:31, 13 paź 2017

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Może ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć

Przyszłam tu z wątku ściółkowego, w którym ewwa zwróciła mi uwagę na parę istotnych kwestii związanych z planowanym przeze mnie sadzeniem szmaragdów.

Otóż mam do obsadzenia pas szerokości 2-2,5 m, długości jakieś 24-25 m.
Pas ten jest granicą z sąsiednią działką rodziny, nie będzie tu ogrodzenia, tylko żywopłot.
Przed tym pasem jest wewnętrzna droga, która będzie zabrukowana - to wszystko jest przedłużeniem wjazdu, z boku domu (droga między domem a tym pasem).
W zeszłym roku posadziłam derenie 'Elegantissima" a teraz wpadłam na pomysł, aby z przodu dosadzić szmaragdy (które już zakupiłam zresztą...) w przerwach między dereniami. W takiej kolejności - derenie za tujami a nie odwrotnie, bo wyobraziłam sobie, że fajnie będą wyglądały derenie przewieszające gałązki w przestrzeniach między tujami.
Na tle tuj chciałam z kolei posadzić jakieś byliny - turzyce, bergenie, ciemierniki, funkie. W pewnej odległości od tuj aby byliny mogły rosnąć. Przestrzenie między tujami a bylinami planowałam obsadzić bluszczem.

Tu pojawia się pytanie: czy to ma sens? Wiem, zazwyczaj tuje są tłem dla wszystkich pozostałych roślin, włączając krzewy. Nie chcę jednak długiego rzędu tuj a przed nim równie długiego rzędu dereni (mogłabym je przesadzić do przodu), bo można będzie umrzeć z nudów patrząc na taki żywopłot. Pewnym urozmaiceniem miały być te byliny.
Zależy mi również na względach ekonomicznych, mam do obsadzenia duuuużo miejsca. Lubię też uporządkowaną przestrzeń (do pewnych granic).

Będę wdzięczna za sugestie i podpowiedzi.

Iwcia 07:21, 14 paź 2017

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Cześć, no jakoś tego nie widzę. Tuje tak urosną że nawet nie zgadniesz co jest za nimi. Popatrz na docelową wielkość wybranych roślin. Będzie zaburzona proporcja. Pomijając już te derenie -przed tujami od razu maluchy,brak pośredniej wielkości
____________________
Mój przyszły ogród
apple 14:00, 14 paź 2017

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Dziękuję za zabranie głosu.

Widzę, że mam problem :/

A czy w ogóle z tych roślin, w sensie tuj i dereni - razem albo osobno da się zrobić jakiś sensowny pas zieleni wzdłuż drogi, tak aby było zielono ale nie nudno? Inne rośliny też mogę dodać, tylko pytanie czy da się wykorzystać to co mam....
Iwcia 17:28, 14 paź 2017

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Myślę, że tak. Wydaje mi się,że wyjście optymalne to szmaragdy jako tło,taki standard a przed nimi pogrupowane derenie. Np. W jednej grupie 3 derenie i dwie sztuki czegoś tam,co wymyślisz. W kolejnej grupie np. Tylko 1 dereń i reszta roślin z tych innych w dowolnej konfiguracji. Nie powinno być nudno ale i bez chaosu jeśli wprowadzisz dużo różnych gatunków . Rysuje na kartce
____________________
Mój przyszły ogród
apple 10:30, 15 paź 2017

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Dziękuję Ci za podpowiedz.

Trochę mi nie pasuje wysunięcie tych dereni na pierwszy plan.
Chciałam je schować tak, aby widać było je tylko częściowo w postaci przewieszających się gałązek w przestrzeniach między tujami.
Myślałam sobie, że po jakimś czasie jak tuje urosną, będę je przycinać aby trochę podkreślić ich naturalny kształt, zostawiając kolumny lub modyfikując w stożki. Wtedy cały czas byłyby przerwy między nimi i widać byłoby derenie, częściowo, tak jak mi pasuje.
A przed tujami posadzić inne rośliny, zimozielone, pośredniego wzrostu, tak jak napisałaś aby zachować proporcje.

Nawiasem mówiąc, wyhodowałam te derenie "na własnej piersi" od uciętych gałązek a teraz nie wiem co z nimi zrobić, żal mi wyrzucać rośliny ;/
Gardenarium 11:20, 15 paź 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Derenie są ładne. Zrób jak radzą, wysuń je do przodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
apple 18:46, 15 paź 2017

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Danusiu, dziękuję za zabranie głosu.

Nie będę oryginalna - Twój ogród bukszpanowy jest dla mnie chyba najpiękniejszym ogrodem jaki widziałam.
Bardzo podoba mi się taki styl, przyznaję, że przy robieniu przedogródka prawdopodobnie planuję inspirować się Twoim ogrodem.

Potrzebuję dopytać jeszcze o te nieszczęsne derenie przy tujach.
Chciałabym, aby pas zieleni o którym mowa, był uporządkowany ale nie nudny, w kolorach zieleni, bieli, cytryny.
Mam wątpliwości co do dereni - czy nie spowodują za bardzo efektu "rozpierzchłości' i nieuporządkowania.
I co mogłabym posadzić obok nich?
Przeglądam sobie Katalog roślin i typuję iglaki średniej wielkości o uporządkowanej formie - chodzi mi o zwartość pokroju, bez gałązek sterczących na wszystkie strony. Szczególnie zwracam uwagę na zimozielone w kształcie kuli albo obelisku o zwartym pokroju - przeciwwaga dla fruwających na wszystkie strony gałązek dereni...

Chciałam zapytać, czy dobrze kombinuję z tymi formami iglaków do nasadzenia między dereniami?...
I czy te derenie sadzić w grupach, w sensie np. trójkąt z 3, potem coś innego, potem znowu dereń - jeden, itd

A na koniec jeszcze jedno pytanie dotyczące przycinania szmaragdów: czy jest znany ktoś, kto przycina szmaragdy w kolumny/stożki, zastanawiam się, co jak kiedyś bardzo urosną, nie chciałabym robić z nich jednolitej ściany.
apple 13:08, 17 paź 2017

Dołączył: 12 gru 2015
Posty: 30
Danusiu, mam prośbę/pytanie:

Czy masz może więcej zdjęć z tego postu https://www.ogrodowisko.pl/watek/1257-deren-bialy-cornus-alba?page=3
Konkretnie ten obrazek:
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/22/227377/original.JPG
Chodzi mi jak długa jest ta rabata i może jak wygląda po urośnięciu...
Utknęłam z tymi moimi dereniami i tujami i nie wiem jak je posadzić (w sensie czy derenie szeregowo przed tujami czy w grupach...)


Edit:
Żeby nie mnożyć postów jeden pod drugim - odwołuję swoje pytania, bo właśnie zaczęła świtać mi w głowie koncepcja rabaty dzięki za dotychczasowe podpowiedzi, to one będą podstawą.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies