Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Liliowiec - Hemerocallis

Pokaż wątki Pokaż posty

Liliowiec - Hemerocallis

lawendulla 15:12, 30 lip 2014

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 20
Z jakimi roślinami liliowce wyglądają najlepiej na rabacie? Tak sobie myślę, że np. podsadzone funkiami albo żurawkami. Pewnie z trawami o cienkich źdźbłach też (np. ulubiony ogrodowiskowy ML ) i berberysami... Danusiu, podpowiesz jeszcze? Sadzić wtedy je grupami czy przeplatać tak aby liście i listeczki na wietrze mieszały się ze sobą?

Jak długo trzeba czekać na okazałą kępę?
Luki 21:39, 30 lip 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Liliowce podsadzone funkiami jak i żurawkami wyglądają bardzo dobrze. Liliowce mogą rosnąć wkomponowane w rabate z różnymi bylinami jak i w większej grupie samodzielnie.
Nie łaćzyłem jeszcze z trawami, ale kontrast z miskantem ML powinien wyglądać dobrze.
Liliowce wyglądają również łądnie w połączeniu z rozchodnikami.
Tutaj masz kawałek mojej rabaty gdzie liliowce rosną przy rozchodnikach i pomarańczowych żurawkach i dodatkowo troszke oddalone są turzyce Prairie Fire. Liliowce są w tonacji żółto pomarańczowej (końcówka kwitnienia).


Jeżeli chodzi o rozrastanie się liliowców to najszybciej pzyrastają starsze odmiany, nowe bardziej 'fikuśne' w kwiatach nie tworzą szybko wielkich kęp. Jednak u siebie widze, że solidna kępa ładnie kwitnąca jest w 3 sezonie po posadzeniu. Oczywiście gdy kupimy wielką kępe to o wiele szybciej
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
lawendulla 08:54, 31 lip 2014

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 20
Dzięki za odpowiedź Faktycznie, bardzo ładnie to wygląda - żurawki jeszcze podkreślaja kolor kwiatów i liści liliowców.
Ja kupiłam 2 odmiany (niestety nie wiem jakie ) 3 lata temu, ale to były same kłącza (karpy). Jeden faktycznie zdecydowanie szybciej się rozrasta, ten drugi natomiast jakby "stoi w miejscu: co roku tyle samo liści i kwiatów.
Aga 14:50, 21 paź 2014


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam w tym roku kupiłam liliowca i mam go w donicy dlatego ze jeszcze nie znalazlam dla niego docelowego miejsca w ogrodzie.Czy moge go nadal uprawiac w donicy a na zime zadołowac czy lepiej posadzic do gruntu?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
ZbigniewG 17:19, 21 paź 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Aga posadź do gruntu zawsze bez problemu możesz go przesadzić
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Aga 17:23, 21 paź 2014


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Ok jeśli tak bedzie lepiej to tak zrobię.Dziękuje za odpowiedź.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
siakowa 13:07, 14 sty 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
witam szukam białych odmian liliowców z tych większych czyli takich w miarę dorastających do rozmiaru np młodej rozplenicy. Czy ktos może cos podsunąc?
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
Mala_Mi 16:03, 05 lut 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Nie ma białych liliowców .... są prawie białe, a te "prawie" robi wielką różnicę.

Jak oglądasz grafikę w necie to szukaj koloru najmniej białego i ten będzie najprawdopodobniej najwłaściwszy.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Imienniczka 10:44, 10 lut 2015


Dołączył: 08 lut 2015
Posty: 832
Uwielbiam liliowce Cieszę się, że jest osobny wątek im poświęcony.

Mam ich około 20.
Oto niektóre z nich:

Lech Wałęsa:


Moonlit Masquerade


Mary Todd i Liliowiec rdzawy


nn
____________________
Mirka Morze woni i kolorów... Wizytówka - Morze woni i kolorów...
Imienniczka 10:46, 10 lut 2015


Dołączył: 08 lut 2015
Posty: 832
nn


Always Afternoon


nn


nn
____________________
Mirka Morze woni i kolorów... Wizytówka - Morze woni i kolorów...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies