Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Potrawy wigilijne

Pokaż wątki Pokaż posty

Potrawy wigilijne

magnolia 18:00, 20 gru 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
goniak napisał(a)

Nadają się!Magnolio! Zalewasz susz grzybowy wodą do namoczenia, W międzyczasie gotujesz kapustę kiszoną w ilości tak około kilograma, po zagotowaniu - odcedzasz. wyciskasz nadmiar wody,
Grzyby zagotowujesz ,odcedzasz- wywar grzybowy używasz do grzybowej albo do czerwonego barszczu,
Na patelni rozgrzewasz olej,smażysz cebulę dodajesz pokrojone drobno grzyby,i takąż kapustę. Doprawiasz wg uznania, pieprzem, ,majerankiem,kinkiem, papryką.Smak musisz sama określić. Chwilę dusisz.,po czym wystudzasz,i już gotowy jest farsz,
Jeżeli masz mało suszków,możesz dodać pieczarki.

Generalnie robię podobnie z tym, że kapustę gotuję z dodatkiem oleju w ilości 2-3 łyżek.
Doprawiam tylko pieprzem i ewentualnie odrobiną soli, bo kminek to nie każdy lubi więc na pierwszy raz to raczej bym nie polecała.
Warto wspomnieć o tym, że jeśli kapusta jest bardzo kwaśna ( sprawdzamy organoleptycznie ) to należy ją wypłukać w zimnej wodzie i odcisnąć jeszcze przed gotowaniem.


O płukaniu wiem- robię czasem coś na kształt bigosu.
Jak dodam oleju, to ona tak fajnie zciemnieje, tak?
dzięki Goniak
____________________
dajana 18:09, 20 gru 2012


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
grazyna napisał(a)

.Jeśli ktoś chce, mogę napisać wszystkie przepisy na moje potrawy .





Gdzie mogą być te przepisy?



Grażynko mnie pytasz ? Przepisy mam w głowie nie pochodzą ani z książek kucharskich ani z netu .Napisz na co cię interesuje a wtedy napiszę co i jak
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
Basiaw 10:34, 21 gru 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Chciałam was zapytać o coś innego, mianowicie co podajecie na stół już w same święta, np. na śniadanie?
Wigilia jest dość oczywista, w każdym domu na ogół co roku królują tradycyjne, rodzinne przepisy, ale w święta czy za chwile w sylwestra, Nowy Rok, można już poszaleć.
Ja mam zawsze problem z dziećmi, bo o ile my z mężem zjemy śledzika, dojemy wigilijną rybkę smażoną, to dzieciaki do dziobów ryby nie wezmą a jeść chleb z serem w święta, to jednak przesada.
Może macie jakieś sprawdzone sałatki, które są smaczne przez 2-3 dni a nie tylko chwile po zrobieniu?
Kilka razy robiłam dla dzieci sałatkę Gyros (kurczak, warstwy kapusty pekińskiej, kukurydzy, ogórków konserwowych, takie tam), ale ile razy można robić tę samą sałatkę?
Może mi podpowiecie, co u was się sprawdza w świąteczne dni?
____________________
Nasz mały, zielony świat
grazyna 10:52, 21 gru 2012


Dołączył: 20 gru 2012
Posty: 2281
dajana napisał(a)
.Napisz na co cię interesuje a wtedy napiszę co i jak



Dajanko, napisałaś swojego posta tak bardzo smakowicie/apetycznie, że tylko jeść

1.Sandacz w piwie, to znaczy moczony w piwie?
2.Kasza ze śliwkami? Lubimy kaszę, śliwki ale przenigdy nie jadłam tego razem. Nie wiem co to jest?
3.Tort (nie tort) makowy. Czy to może z jabłkami i kaszą manną?

My także nie tolerujemy rodzynek ale żurawinę uwielbiamy; i w cieście, i do mięsa pieczystego

Dobrych Świąt
____________________
Grażyna Tu odpoczywam
goniak 10:54, 21 gru 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Basiu, to zależy co Twoja rodzinka lubi, bo sądzę, że u każdego jest troszkę inaczej .
U mnie też dzieciaki nie jadają śledzi, bigosu, wymyślnych sałatek dlatego zawsze na śniadanie jest kotlecik mielony z pieczarkami, udka kurczaka pieczone, ogóreczki kiszone, tradycyjna sałatka warzywna, sałatka ryżowa z tuńczykiem i ananaskiem.
Jeśli chodzi o sałatkę to u mnie bardzo lubią taką z sałaty lodowej, papryki, suszonych pomidorów, kurczaka pieczonego, pomidorka surowego, ogórków kiszonych z dodatkiem sera feta i sosem na bazie oliwy+czosnek zgnieciony+troszkę cytryny+bazylia. Niestety problem polega na tym, ze trzeba ją przygotować tuż przed podaniem ze względu na sałatę lodową, która szybko traci turgor w sałatce.
____________________
Małgosia mój zielony świat
grazyna 10:54, 21 gru 2012


Dołączył: 20 gru 2012
Posty: 2281
Basiaw napisał(a)
Chciałam was zapytać o coś innego, mianowicie co podajecie na stół już w same święta, np. na śniadanie?



Nudnie zawsze nieśmiertelna sałatka jarzynowa z wędliną domowego wyrobu
____________________
Grażyna Tu odpoczywam
Basiaw 11:54, 21 gru 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
goniak napisał(a)
Basiu, to zależy co Twoja rodzinka lubi, bo sądzę, że u każdego jest troszkę inaczej .
U mnie też dzieciaki nie jadają śledzi, bigosu, wymyślnych sałatek dlatego zawsze na śniadanie jest kotlecik mielony z pieczarkami, udka kurczaka pieczone, ogóreczki kiszone, tradycyjna sałatka warzywna, sałatka ryżowa z tuńczykiem i ananaskiem.


Goniu, te kotleciki czy udka przygotowujesz w wigilię i potem czekają na odgrzanie? Bo chyba nie stoisz w kuchni w pierwsze święto od 5ej rano?

Zastanawia mnie kwestia sałatki jarzynowej tradycyjnej, ona wcale nie jest nudna, mimo, że taka nieśmiertelna. Natomiast nie wiem czemu, ale nie potrafię zrobić takiej, jaką pamiętam z dzieciństwa.
W zeszłym tygodniu mąż przywiózł miseczkę takiej sałatki od swojego taty, bo teścia naszło kucharzenie i to był TEN smak, smak dawnej sałatki, smak sałatki podawanej w mlecznych barach, w pozytywnym znaczeniu tych dawnych lokali. Ja robię coś nie tak, ale nie wiem co
____________________
Nasz mały, zielony świat
goniak 14:40, 21 gru 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Basiu, oczywiście zarówno kotlety jak i udka robię dzień przed Wigilią, bo nie da się wszystkiego przygotowac ostatniego dnia
W Wigilię smażę i duszę w cebuli karpia, jakieś fileciki dla dzieciaków, gotuję flaki, robię sałatki , gotuję zupę grzybową z makaronem, zasmażam grzyby w cieście, piekę klopsa, karkówkę w sosie meksykańskim, ogarniam kuchnię po robocie i jak zwykle wyrabiam sie w ostatniej chwili tuż przed wieczerzą
Co do smaku sałatki warzywnej tradycyjnej to istnieje wiele odmian
Skoro smakuje Ci ta od teścia to musiz zapytać go o dokładny przepis i gotowe
Składniki do sałatki przygotowuję zawsze wcześniej ale mieszam z majonezem małe porcje niedługo przed podaniem.
Ja robię z marchewki, pietruszki, kwaśnych jabłek, ogórków kiszonych, jajek, groszku konserwowego, doprawiam solą, pieprzem i musztardą delikatesową do smaku.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Sonka 18:01, 03 gru 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2246
Puk puk, swięta za pasem, nikt tu nie zajrzał?
A ja chcę po raz pierwszy kisić buraczki, a tego przepisu akurat nikt nie podał, może ktoś ma sprawdzony sposób na kiszenie buraczków czerwonych ?
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
sylwiaK 17:27, 06 gru 2013


Dołączył: 19 mar 2013
Posty: 60
To będą moje pierwsze święta po śmierci mamy.To mama zawsze robiła pyszne potrawy- ja oczywiście jej pomagałam. Królowały ryby i grzyby.Moim małym akcentem juz od paru lat są gołąbki z kaszy pęczak z grzybami suszonymi w sosie grzybowym...PYCHA....Kto je spróbował pyta o nie co rokNa wigilię musza być.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies