Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Czas na zmiany....

Pokaż wątki Pokaż posty

Czas na zmiany....

Gardenarium 21:42, 19 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
agata19762 napisał(a)
wersja B

1 tuje,
2 Hortensje Silver Dollar
3 forsycje
4 narcyze
5 danica lub kule bukszpanowe
6 floksy lub bodziszki
* żurawka Palace Purple


Ta wersja mi się bardziej podoba, ale zamiast forsycji posadziłabym Cornus alba "Aurea" - żólte liście ale ładniejszy przez lato, forcysja nie halo będzie potem

Zamiast floksów lub bodziszków proponuję kocimiętki albo lawendę Hidcote.
Nie sadź żurawki Palace Purple, to najgorsza z możliwych i najbrzydsza. Posadź Georgia Peach albo Berry Smoothie. Możesz do lawendy dodać Euonymus "Emerald'n Gold'. Będzie ładnie kontrastował.

I trawki jakieś dla lekkości. Niskie typu Hakonechloa macra lub Pennisetum.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basia_1987 21:51, 19 lut 2013


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Ja też nie polecam wierzby Hakuro, strasznie lubią ją mszyce,trzeba często ją ciąć, z nie ciętej zrobi się brzydki krzaczor, najładniejsze są nowe przyrosty u mnie rosnąc w pełnym słońcu przypalały się listki.
A czy te floksy lub bodziszki nie będą rozrastać się na żórawki?U mnie różowe floksy strasznie rosły ekspansywnie.A jak by to wyglądało jak byś np. Posadziła naprzemiennie raz kula bukszpanowa, a raz żórawka Purple .Ile metrów ma ten podjazd?.U Danusi w projekcie "Ogród z lustrem" fajnie to wygląda, chyba mogę wstawić zdjęcie?
____________________
" Baśniowy" ogród
Gosiniak 22:09, 19 lut 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
Agatko posłuchaj Danusi, ja mogę tylko dodać, że podobnie jak reszta nie dałabym tam ani forsycji- tylko przez chwilę ładna, albo i nie, lilaków też nie, mam dwa i najchętniej bym się ich pozbyła, jest wiele ładniejszych roślin, a już w takim reprezentacyjnym miejscu to w ogóle tego nie widzę, co do żurawek to daj najlepiej Georgie Peach- zobacz u Sylwii ( ogród Sylwii od początku) pięknie wyglądają, na pewno u mnie będą. Ogólnie plan bardzo ładny i będzie ślicznie, tylko zamień te kilka roślin, ze swej strony nic więcej nie będę dorzucać, rad Danusi i tak nikt nie przebije,

Widzę że ciężko pracujesz ale już są efekty, naprawdę świetna rabatka będzie
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
Basia_1987 22:11, 19 lut 2013


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Jestem za posłuchaj Danusi
____________________
" Baśniowy" ogród
alinak 23:18, 19 lut 2013


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Agata projekt mnie też się podoba . tylko ja zamieszam moją teorią -wiem , ale sama prosiłas o sugestie .
wiem co pisze , bo rabat bylinowych u mnie w czort

--za thujami posadziłabym berberysy zaleznie od gustu żółte - aurea lub bordowe atropurpurea . wcięły by sie fajnie w te przestrzenie . dlatego je doradzam , bo zdecydowanie mniejszy kłopot niż z krzewuszkami . piszę z autopsji.
-- dla mnie jest za mało miejsca między thujami na wielkie kępy traw , a miskant za 5 lat to prawie 80 cm objętości .

---zrezygnowalbym z bylin ( oprócz lawendy) , bo one mają sens jesli na miejsce przekwitniętej jednej kwitnie druga , a tam tak nie będzie sądząc po składzie . bodziszki są piękne jak kwitną . potem mniej ...oprócz korzeniastego -ten jest super .

--jeśli rabata ma być reprezentatywna to niech nie swieci zaschłymi badylami . dałabym tam pod horti azalie , bo będzie mniejszy kontrast wysokościowy . wiem że chcesz rosliny bezproblemowe . wiem co mówię . pierwsze azalie sadziłam w glinie , bo nie kałam 10 lat temu pojęcia o kwaśnym torfie . rosna w tej glinie do dziś jak szalone .do tego dołożyłabym trochę traw, które radzi Dana . jakies tyrzyce , ostnice . jest ich masa jak cię to będzie interesowało to ci podam .zresztą jest artykuł .

- forsycja po bokach ok. ztym że polecałabym odmianę o ładnych żółtych liściach - golden times. albo ...świerk gniazdowy nidiformis . może przełam kształtem te końce . a świerka masz bez przycinamia piękną kulę na 1, 5 m. wielką .

- wszystko to ci zburzyłam co zapisałas , ale to na rysunku tez fajne , tylko ja juz teraz patrze pod kątem pielęgnacji i zawsze wybieram mniejsza ilość roboty . ale to teraz - kiedys na to w ogóle nie patrzyłam ...jednak tobie radzę , bo latka nam szybko leca a sił ubywa a nie przybywa .

u siebie posadziłam na takim pasku też berberysa niskiego admiration z konicami i żywotnikami wschodnimi . wstawię ci fotki u siebie .
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Borbetka 07:52, 20 lut 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Alino, dokładnie tak samo myślę. Najpierw patrzę ile będzie z rośliną roboty, a potem dobieram pokroje, wysokość i kolorki. Według rysunku będziesz miała tak: z thujami spokój, hortensje będziesz podwiązywać, bo się położą i ciąć, jeśli posadzisz Danicę to będziesz strząsać zimą śnieg jak będą wielkie, bo zrobią się papcie, a po latach ciąć. Sama mam dużo tych kulek i nie wiem, co Ci doradzić, thuja czy bukszpan. Bukszpan się nie łamie pod śniegiem, ale z pielęgnacją trudniej niż z thują. Żurawka na dole super. Ja mam Palace Purple i ona taka biedna jest, bo wielu się nie podoba. To stara odmiana i trzeba dać jej szansę, chociaż są ładniejsze, wiem.
____________________
borówcowy wizytowka
Urszulla 13:12, 20 lut 2013


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Fajnie że Danusia na koniec dołożyła swoje sugestie
I teraz tylko sadzić główne rośliny, a reszta sama wyjdzie

Tą fotę co Basia włożyła uwielbiam.
Pozdrawiam
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
agata19762 20:46, 20 lut 2013


Dołączył: 22 mar 2012
Posty: 12004
Aniu baaaaaaaaardzo dziękuję.....
poczekam na Ciebie w realu w moim ogrodzie.....

wszystkie propozycje są wspaniałe......
____________________
Agata **** Moje ukochane miejsce na ziemi **** Czas na zmiany.... **** Wizytówka - Moje ukochane miejsce na ziemi
agata19762 20:52, 20 lut 2013


Dołączył: 22 mar 2012
Posty: 12004
Dziękuję Łukasz za wizytę i rady....
co dwie głowy to nie jedna ......

a te głowy ogrodowiskowe są bezcenne.....
____________________
Agata **** Moje ukochane miejsce na ziemi **** Czas na zmiany.... **** Wizytówka - Moje ukochane miejsce na ziemi
agata19762 20:55, 20 lut 2013


Dołączył: 22 mar 2012
Posty: 12004
Danusiu baaaaaaardzo dziękuję za podpowiedzi,
Twoje propozycje są świetne,

miłego wieczorku...
____________________
Agata **** Moje ukochane miejsce na ziemi **** Czas na zmiany.... **** Wizytówka - Moje ukochane miejsce na ziemi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies