Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Widok z okna się w świata widzenie przemienił

Pokaż wątki Pokaż posty

Widok z okna się w świata widzenie przemienił

wisteria 21:32, 28 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
Witam pasjonatów bardzo serdecznie i optymistycznie.

Dołączam do Danusi i ogrodowiska z radością i nadzieją, na pozyskanie wiedzy, fachowych rad i dobrego samopoczucia. Zwłaszcza, że za oknem aura raczej zimowa. Niestety, łączę się z forumowiczami w bólu

Fragment wiersza p.R.Strug, który umieściłam w tytule, nie jest przypadkowy. Projekt domu dostosowany został dla widoku z okna. Dla zagajnika, z którym graniczy, dla przepięknych sosen, których prostotę pokochałam miłością absolutną. Poza ścieżkami, które powstały w miejscach oczywistych, dobieram rośliny właśnie przez pryzmat widoków z okna. Aby przez 365 dni w roku cieszyć oczy fakturą roślin, kolorem, kształtem. Ogródek ma ok. 1300m minus ok.450m /powierzchnia domu, domku ogrodnika, kojca dla piesków i podjazdów i scieżek, które ograniczyłam do niezbędnego minimum/.
Niestety moje fascynacje unikatowymi rozwiązaniami i uwielbieniem prostoty i minimalizmu zakłócają sielskie wspomnienia babcinego ogródka. Zatem ogród będzie wynikową rozdwojenia jażni .
Na szczęście jestem całkowitym decydentem. Małż mój miał tylko jeden wymóg: szpaler iglaków jako ochrona przed sąsiadami, dodam, że do dziś ich nie mamy tzn. sąsiadów. Żywopłot formowany z brabantów, w części tylnej już się zagęścił i zasłania nas od wiatrów /w tym miejscu pozdrawiam ogród szmaragdowy, po sąsiedzku, nasza okolica wietrzna jest bardzo/.
Od trzech lat sadzę drzewka, które bardzo lubię i które stanowią bazę. Jak napisałam wcześniej, z każdego okna mam ciekawy widok od wczesnej wiosny do jesieni.Na dowód umieszczam kilka fotek. A zimą napawam się widokiem białej kory brzóz /wg mnie to najpiekniejsze rodzime drzewa/, bukiem Purpurea Pendula, lasem sosnowym i czerwonymi dereniami. Pozostałe krzewy dobierałam raczej pod kątem ich szybkiego wzrostu, zakładając, że gdy zrobi się za ciasno, a właśnie się zrobiło, zostaną przesadzone w inne miejsce lub zostaną wyeksportowane do drugiego ogrodu przy wiejskim domu w borach tucholskich. Tamten ogródek przyjmie wszystko .

Najważniejszą roślinką, od której zaczęłam swoją ogródkową historię była biała wisteria /trzy sztuki, jedna zmarzła niestety w drugim sezonie/. Dla niej zaprojektowałam niewielki tarasik w części frontowej domu, od strony południowej, czyli od strony okna jadalni i kuchni. Nie muszę chyba dodawać jak smakuje poranna kawka gdy glicynia rozkwita.

Ze względu na ubogą glebę, piaszczystą, konieczne było nawiezienie ziemi na całości, na wysokość ok.30-40cm. To była najbardziej trudna i żmudna praca. Wykonywana etapami gdyż działka była ogrodzona i niedostępna dla ciężkiego sprzętu. Do dziś zostało jeszcze ok.40 m niezagospodarowanej powierzchni. Właśnie podjęłam decyzję aby zbudować na nim taras z desek, stół i ławki z gabionów. Potrzebna też jest woda aby zmienić nieco mikroklimat , może w formie kaskady z murku gabionowego. A'propos wody, wykopaliśmy też studnię i ułożyliśmy linie do nawadniania. W tym sezonie zostanie dokończone. Wstrzymałam się z montowaniem zraszaczy gdyż własnie teraz nadszedł moment przeprojektowania rabat. Bardzo, bardzo liczę na waszą pomoc. Jestem zachwycona pracą jaką wkładacie, pomysłami, ogrodami Waszymi i ogrodami Danusi. Intuicyjnie ponasadzałam roślinki, które doceniacie: limelighty, bukszpany, hosty, żurawki, cisy. Także mam odwagę przytulić się do społeczności ogrodowiska i wypowiedzieć magiczne słowo "PROSZĘ", proszę o pomoc przy aranżacji, przesadzaniu, dosadzaniu i pielęgnowaniu ogrodu. Chciałabym zostawić te rośliny, które zaznaczyłam na planie. Z pozostałymi nie jestem związana emocjonalne a znajdzie się dla nich miejsce w drugim ogrodzie, nazwijmy go "wiejsko-swobodnym" .
A tutaj chciałabym ład, porządek, przemyślane kompozycje i urok. Urok ogrodów "ogrodowiska".
Aby widok z okna się w świata widzenie przemienił.
Zapraszam
____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
wisteria 21:41, 28 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
początki: widoki na prawo i lewo do dziś się nie zmieniły.


plan działki:




____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
wisteria 22:25, 28 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
jakość fotek niestety komórkowa , z lenistwa i oczywistego posiadania pod ręką jedynie komórki.
umieszczam zdjęcia od prawej strony dzialki,

Północ:

poddasze

[img


Zachód: /widoki na tył ogrodu, zdjęcia starsze, w trakcie zakładania/:
taki mamy widok z wanny, na pierwszym planie rabata do zmiany, obsadzona obecnie niskim murkiem z thuji aby nieco oslonić miejsce do wypoczynku gdyż sąsiaduje bezposrednio z tarasem z drewna /aktualnie w budowie jest a raczej w planach, śnieg nadal zalega niestety/, wiąz camperdownii, prowadzony jako parasolowate zadaszenie tarasu, żurawkami /3 gatunki/, trawami. i podsypana docelowo gresem, zaisnpirowana jednak ogrodem Danusi, zamierzam /za zgodą/ thuje wymienić na cisy, pododosadzać kule bukszpanów różnej wielkości,i rozjasnić trawami.


gabinet /podobny widok, gdyz sąsiaduje ścianą z łazienką, w miejscu tej łąki przed rabatą będziemy w tym sezonie montowac taras z desek, wyjście na niego jest i z gabinetu i z łazienki/:

na dalszym planie młode jeszcze limelighty na tle brabantów :

drugie okno gabinetu z widokiem na taras i południe /świerk hoopsi, wrzosy, śliwa Nigra na pniu/


salon:

i widok na brzozy i szpaler pęcherznic, na pierwszym planie rabata do zmiany /obecnie dereń, jalowce płożace, azalia, niewielki świerk kłujący na pniu/:




Południe: ,






i okno z jadalni:





____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
wisteria 22:43, 28 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
Wschód






tu widok z kuchni, niestety zioła w doniczkach zniekształcają widok roślin na zewnątrz ale wstawiam /turki wsadzone jako odstraszacz mszyc, gdyż mi irgę obsiadły. polecam! zadziałało/.

widok z kuchni na wejście i klon palmowy:

____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
wisteria 23:47, 28 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
i nieco widoków z zewnątrz:

przedogródek / tu najwięcej zmian zamierzam wykonać/
- primo obwódki z bukszpanu przyciąć równo
- secundo: z pomiędzy kosodrzewiny wykopać róże okrywowe /były tylko na chwilę/ i wsadzić? no właśnie nie wiem. to mój największy problem i wyzwanie. bardzo liczę na podpowiedzi. kosodrzewinę /sztuk chyba 6/ bardzo lubię ale mogę też wykopać, jest blisko bukszpanu ale urywam jej młode przyrosty od strony ścieżki i rozrasta się na trawę


po lewej stronie, wzdłuż ogrodzenia frontowego rosną szpalerem cisy a w korze równo derenie i jałowce. nie leży mi to jednak i zamierzam coś z tym zrobić.posadzone bylo bez pomyslu i na szybko aby chwasty zagłuszyć. Dodam, że rosną też dwa graby, które tnę w prostokąty. na środku trawy buk fontannowy, uwielbiam go a tłem dla niego jest świerk pendula. bardzo mi się podoba tak kontrastowe zestawienie tych dwóch form, nie zmieniałabym dlatego muszę przerganizować pozostale nasadzenia. aby grało wszystko razem na 100%. Do zmiany jest /widoczna w tle/ rabata przy tarasie frontowym. oczywiście zostają wisterie. resztę muszę koniecznie zmienić i dopracować,
bardzo też podobają mi się katalpy na pniu. ponieważ bardzo póżno wypuszczają liście więc za nimi posadziłam kilka ciekawych krzewów. teraz już wiem, że nie powinnam była sadzić ich pojedynczo lecz jeden gatunek powtórzony wielokrotnie. nie mam jeszcze jednak pomysłu jak to uczynić. wymusi to zmiana na głównej rabacie wzdłuż ściezki i przy tarasie.
wklejam nieco fotek mojego misz-maszu. uprzejmie proszę o wyrozumiałość dla samozwańczego "ogrodnika" iem, wiem, za dużo i za gęsto. na wytlumaczenie mam argument, że to tylko tak na chwilę, aby coś było.
____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
wisteria 23:58, 28 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
tu jeszcze widok od drzwi wejściowych, starsze fotki, rośliny już są większe znacznie, nadszedł więc czas na konkretne działania, bez żalu i sentymentów:




i z okna poddasza:


____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
Gardenarium 23:58, 28 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Wisterio, bardzo miło się czyta Ciebie, jak powieść jakąś Będziesz miała powodzenie u nas

Ale gdzie tam ze za dużo i za gęsto?E tam, nie , ja mam gęściej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wisteria 00:06, 29 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
witaj Danusiu,
jaka szybka odpowiedż i przywitanie. dziękuję!
będę chłonąć z Was jak gąbka więc jest dla mojego ogrodu nadzieja na rozkwit w pełnej harmonii
z przyrodą rzecz jasna



____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
wisteria 00:29, 29 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
lewa strona domu:

w kamykach lawenda i zioła /wyjście na taras jest z kuchni/, pomiędzy oknami oświetlone miskanty. młode jeszcze.
wzdłuż szmaragdów dwa klony red sunset. koniecznie chciałabym je podsadzić czymś . jeszcze nie mam pomysłu.
ale skoro się odważyłam obnażyć tu i teraz to i nadejdzie natchnienie. tak po cichutku sobie rozmyślam






na końcu lewej strony domu rabata zakręca skromym wrzosowiskiem pod śliwą nigra i świerkiem hoopsi


____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
wisteria 00:57, 29 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 37
prawa strona domu:
wzdłuż lewego krawężnika podjazdu do garażu wiśnia ozdobna :


i dwie kule jodły koreańskiej /widok z okna na podjazd/,a pod nimi płożą się irgi:


wzdłuż prawego krawężnika podjazdu do garażu:
kojec dla piesków obsadzony cyprysami przeznaczonymi do cięcia w prostokąt /dają cień/ i tawuły i jarzębina pendula

wzdłuż prawej strony domu , lużna ścieżka /docelowo, gdy PGNiG doprowadzi gaz, będzie ułożona z granitu, wzdłuż hosty po lewej a po prawej szpaler różnych gatunków dereni a pod nimi różne skalniakowe, barwinek biały:






dalej 3 bardzo juz wysokie brzozy-śmieciuchy i jałowce, świerk szczepiony:


dalej widok na tyły ogrodu:


a z prawej strony, wzdłuż brabantów 3 limelight i miejsce na rodedendrony
a na końcu prawej strony działki, przed domkiem ogrodniczym niebieska rabata: irysy, biały lilak jako soliter Ivory Silk, niezapominajki, dzwonki:




____________________
wisteria Widok z okna się w świata widzenie przemienił
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies