Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

kasia_82 11:19, 10 lip 2013

Dołączył: 21 maj 2013
Posty: 21
Pani Danusiu,
Może doradziłaby mi Pani jakie drzewko pasowałoby do tej mojej wnęki?
To jest z prawej strony tarasu (jak siedze na tarasie) takie okno i chciałabym zasłonić się od sąsiadów, którzy mieszkają bardzo blisko.
Tuje mam co prawda przy siatce, ale maja metr wiec trochę muszę poczekać, żeby podrosły




Murek jest wysoki na 150cm, dlugosc tego murka z 1,20, wneka okolo 160szeroka.
Musi byc wiec drzewko dosc wysokie z taka koroną w tym "oknie tarasowym"
I tak kombinuje czy czerwone czy zielone
Wiąz czy sliwa, czy klon jakis czy perukowiec....
z gory dziekuje za pomoc
____________________
Ja również proszę o pomoc
asica 15:40, 25 lip 2013


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3825
Przenoszę pytanie ze swojego wątku:
Mam wzdłuż ścieżki rabatę bylinową, której nie mogę okiełznać, o czym już nie raz pisałam. Ale same byliny w niej są piękne.
I nagle doznałam olśnienia, w czym jest problem. Te wysokie byliny odbierają poczucie przestrzeni. Skracają widoki na dal.
Siedząc w naszym kąciku wypoczynkowym widoków mam dokładnie tyle ile widać na zdjęciach: kawałek trawnika, betonową ścieżkę i byliny. Zdjęcie pierwsze celowo zrobiłam z fotela
Ponieważ warzywniak za bylinówką prezentuje się teraz całkiem nieźle pomyślałam, żeby odsłonić go likwidując tą rabatę bylinową .
1 Zastanawiam się teraz czy w miejsce bylinowej rabaty posiać tylko trawę? czy zastanowić się nad jakimiś niskimi nasadzeniami, np jakimi?
2. czy dobrym pomysłem jest stworzenie nowej rabaty bylinowej na końcu warzywniaka, pod żywopłotem?
Tyle widzę z fotela


____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Joku 21:33, 25 lip 2013


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12087
Asiu, moim zdaniem teraz warzywnik ma swój najlepszy czas. Ale za kilka tygodni zbrzydnie, pojawią się puste miejsca. Pierwszym kandydatem jest chyba zagonek cebuli. Nie jestem pewna czy będziesz wtedy chciała na tę część ogrodu patrzeć. Przez kilka lat miałam takie zagonki sąsiadów przed oknem więc wiem jak to wyglądało. Dla mnie o wiele atrakcyjniejsza jest ta rabata bylinowa. Ale to jest moje skromne zdanie.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
goniak 22:01, 25 lip 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
kasia_82 napisał(a)
Pani Danusiu,
Może doradziłaby mi Pani jakie drzewko pasowałoby do tej mojej wnęki?
To jest z prawej strony tarasu (jak siedze na tarasie) takie okno i chciałabym zasłonić się od sąsiadów, którzy mieszkają bardzo blisko.
Tuje mam co prawda przy siatce, ale maja metr wiec trochę muszę poczekać, żeby podrosły




Murek jest wysoki na 150cm, dlugosc tego murka z 1,20, wneka okolo 160szeroka.
Musi byc wiec drzewko dosc wysokie z taka koroną w tym "oknie tarasowym"
I tak kombinuje czy czerwone czy zielone
Wiąz czy sliwa, czy klon jakis czy perukowiec....
z gory dziekuje za pomoc


Mnie się tu widzi szczepiona na pniu brzoza Youngii, placyk wysypany grubym, jasnym żwirem, jakiś głaz skalny i kilka niskich, krępych host o niebieskich, grubych liściach z białą obwódką, np. El Nino.
____________________
Małgosia mój zielony świat
asica 15:55, 26 lip 2013


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3825
Joku napisał(a)
Asiu, moim zdaniem teraz warzywnik ma swój najlepszy czas. Ale za kilka tygodni zbrzydnie, pojawią się puste miejsca. Pierwszym kandydatem jest chyba zagonek cebuli. Nie jestem pewna czy będziesz wtedy chciała na tę część ogrodu patrzeć. Przez kilka lat miałam takie zagonki sąsiadów przed oknem więc wiem jak to wyglądało. Dla mnie o wiele atrakcyjniejsza jest ta rabata bylinowa. Ale to jest moje skromne zdanie.

Przez wszystkie lata sadziliśmy wysokie rośliny , żeby zasłonić warzywniak, jeszcze niedawno za bylinówką rósł szpaler wysokich dalii.
Teraz nie chcę zupenie odłonić warzywniaka, ale chciałabym, żeby widać było, że dalej też jest ogród. Dlatego myślę i czymś niskim w miejsce bylin i przede wszystkim czymś bardziej uporządkowanym.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Edi0101 11:26, 05 sie 2013


Dołączył: 04 sie 2013
Posty: 3
Witam serdecznie, szukając w desperacji pomysłu na przemianę mojego tzw. „mini ogródka”, stworzonego - co przyznaję wbrew wszelkim zasadom i logice, trafiłam tutaj na forum i Panią. Bardzo się z tego powodu cieszę i wyrażam cichą nadzieję na pomoc z Pani strony. Pomoc w wyznaczeniu nowych linii rabat, mojego niewielkiego ogródka w zabudowie szeregowej, z wejściem na taras od strony wschodniej. Aktualne wymiary trawnika to: 4,60m ( wzdłuż tarasu) x 6m. Rabaty z roślinami mają z każdej strony jednakową szerokość od płotu do linii trawnika - 1,70m. Na rabatach jest bardzo dużo posadzonych roślin. Część roślin też jest jeszcze w donicach i czeka na posadzenie (m.in. 3 kule bukszpanowe, dereń, wiąz). Doskonale wiem, że tych roślin jest o wiele, wiele za dużo, …ale wszelkie rośliny, (dosłownie wszystkie) to moja zarazem wielka słabość i miłość. Mam w tym bałaganie m.in. takie rośliny jak: kalina japońska, dereń causa Milky Way, wiśnia piłkowana Kiku-Shidare, wiąz wredei, klon palmowy, magnolia biała, trawy i hortensje. Dlatego chciałabym stworzyć na tym niewielkim skrawku ziemi takie rabaty, które przede wszystkim cieszyłyby mnie, ale też i dały rośliną godną oprawę, taką która wyeksponowałaby ich urok i piękno. Nie wiem, czy to będzie możliwe, ale wierzę, że tak, zwłaszcza z Pani pomocą. Będę wdzięczna za wszelkie propozycje, podpowiedzi i rady. Chciałabym zacząć od wyznaczenia nowych linii rabat, aby nie było, aż tak nudno, jak jest teraz, tylko aby coś się działo. Może rabatę gdzieś rozszerzyć i wprowadzić żwirek? Potem, chciałabym przejść do przesadzania roślin na ich właściwe, tzn. ostateczne miejsca. Bardzo proszę Panią o pomoc, bo kompletnie na tym się nie znam. Mam jedynie wielki zapał i dużo chęci na zmiany, ale brak mi wizji perspektywicznej oraz pomysłu. Nie mam też pojęcia, jak sensownie poprzesadzać rośliny, które zostawić, a z którymi się niestety rozstać, znajdując im nowego właściciela. Z góry dziękuję za pomoc i bardzo serdecznie pozdrawiam, Edyta
rzut z góry

widok z tarasu ( taras jest od wschodu, na wprost zachód)

Strona prawa od tarasu czyli północna strona

Strona lewa od tarasu czyli południe
____________________
Gardenarium 22:42, 08 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jeśli to pytanie do mnie, to nieźle zaplanowałaś nowe linie. Nie trzeba zaraz wszystkiego przesadzać. Trzeba uluźnic rabaty np. z mieczyków (czy to one?) i bałaganu pojedynczych roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Edi0101 19:25, 09 sie 2013


Dołączył: 04 sie 2013
Posty: 3
Witam, Pani Danusiu, bardzo dziękuję za odpowiedź na prośbę skierowaną właśnie do Pani i oczywiście za podane rady. Niezmiernie cieszę się, że choć późno, ale w końcu trafiłam na Panią i ogrodowisko. Mam w zamiarze do zimy uporządkować ten bałagan i oczywiście zacznę tak, jak Pani sugeruje od pozbycia się pojedynczych roślin, w tym dostrzeżonych przez Panią mieczyków . Jeśli chodzi o nowe linie rabat, to czy ma Pani na myśli te linie, które zostały nakreślone przeze mnie na trawie cienką linią? Czy to oznacza, że takie mogą pozostać, tylko mam wyciąć do tych miejsc trawę? Czy też ma być inaczej? Dla wyjaśnienia dodam, że nakreśliłam głównie kwadraty o wymiarach 90X90, z myślą, że może obwódki im zrobię z bukszpanu. Na dodanym obecnie zdjęciu zaznaczyłam na czarno te kwadraty. Natomiast na żółto zaznaczyłam prostokąty, które byłyby wypełnione żwirkiem. Myślałam, żeby np. po lewej stronie na żwirku posadzić 2 miskanty zebrinus i w kwadracie drzewko np. wiśnię piłkowaną Kiku-Shidare. Nie jestem jednak teraz pewna, czy to będzie dobrze wyglądało, czy nie wyjdzie znów za dużo i za pstrokato. Dlatego nic wcześniej nie sugerowałam, stąd na poprzednich zdjęciach te linie na trawniku. Pani Danusiu, mam nadzieję, że moje wyjaśnienie ostatecznie ukazuje moją niemoc w sprawie tych linii rabat. Dlatego, jeszcze raz bardzo proszę o poradę. Z góry dziękuję i bardzo serdecznie pozdrawiam, Edyta


____________________
Aga 20:06, 10 sie 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732

Witam zwracam sie z prosba gdyz posaiadam dluga rabate i kilka krzewow i ma problem jak je posadzic.Rabata ma 15 metrow i jest juz na niej pas zywotnikow dalej jest 1 metr rabaty pusty jedynie w rogach sa krzewy zaznaczone na obrazku posiadane krzewy to Azalia biała Schneeperle 2 sztuki,pieris japonica Astrid,pieris japonica fuga,juniperus horizontalis Glacier 2 szcyprysik groszkowy cyprysik japonski nana aurea prosze o propozycje sugestie
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
BeataWi 22:50, 13 sie 2013


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 7
Witam Wszystkich serdecznie,

Mam na imię Beata. Mieszkam we Wrocławiu, w domu szeregowym. Zawsze mieszkałam w bloku, a ostatnie kilka lat to i nawet w bloku bez balkonu. Pewnie niektórzy czytając to zastanawiają czy się da Potwierdzam, że się da i nawet nie narzekałam

Od listopada mieszkam w domu, który ma trochę trawnika przed domem i trochę za domem. W sumie, dla takiego „Ogrodnika” jak ja to i tak sporo
Odkąd przeprowadziłam się do domu i wiem, że jest przy nim ogródek to zaczęłam czytać o roślinach. Powoli uczę się rozpoznawać te najbardziej znane. Niestety mam totalny brak doświadczenia w pielęgnacji roślin. Dlatego chciałabym Was poradzić się i prosić o opinię. Czy rośliny, które teoretycznie wybrałam nie są zbyt kłopotliwe. I czy za dużo ich nie chcę posadzić w jednym miejscu.

A teraz o ogródku.
Ponieważ mam trójkę dzieci, a najmłodsze ma półtora roku zdecydowaliśmy z Mężem, że póki co na większości posadzimy trawę. Dzieciaki będą mogły biegać, a ja nie będę się denerwować, że podskubują mi rośliny (właśnie ta najmłodsza uwielbia skubać, szczególnie jak nikt nie widzi). Z czasem, jeśli okaże się, że ogródek to jest to co sprawia mi przyjemność, a przede wszystkim mam na niego czas, będziemy powiększać miejsca na rośliny usuwając trawnik. W naszym ogródku znajdują się dwie drewutnie na drewno. Dwie, bo uwielbiamy kominek. W domu, ani w garażu nie ma tyle miejsca żeby je trzymać dlatego jedyne miejsce to ogródek z tyłu domu.
Jest też kupiona drewniana piaskownica. Jeszcze nie jest złożona, ale docelowo też ma się znaleźć w ogródku. Zaznaczyłam ja na zdjęciu czarnym kwadratem.
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/43/436269/thumb_original.jpg

Do zagospodarowania w ogródku są póki co dwa miejsca.
Jedno tuż przy tarasie. Tutaj rośnie mięta, dwie lawendy, szałwia, lubczyk, jest też skrzynka z petuniami.
To był mój początek z ogródkiem. Podobała mi się lawenda i szałwia i koniecznie chciałam mieć lubczyk... Widziałam w innych ogrodach, że niektórzy to miejsce wykorzystują na donice, które swoją drogą bardzo mi się podobały. Więc może to jest rozwiązanie też dla mnie...?
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/43/436262/thumb_original.JPG

Zostaje jeszcze róg ogródka. I teraz tu Was proszę o rade. Czy to co wymyśliłam (a właściwie podpatrzyłam) mogłoby być:

Z brzegu rośnie liliowiec (nie wiem co to za odmiana), kwitnie na żółto na przełomie lipca-sierpnia. Za nim wzdłuż ogrodzenia chciałam posadzić ostróżki. Potem jest wieko od studzienki, którego nie można zakopać, dlatego na nim postawiłabym donice, w której posadziłabym powojnik The President.
W róg chciałam krzew zimozielony, albo w kształcie stożka albo coś formowanego na pniu. Tylko nie wiem co... Może coś podpowiecie?
Jeśli byłoby to coś na pniu to pod tą rośliną posadziłabym żurawki Midnight Rose.
A jeśli byłoby to coś stożkowatego to może przed tym zmieściłby się berberysy Admiration.
Na samym przodzie chciałam żeby rosły konwalniki, a za nimi ostrokrzew Golden gem lub żółty jałowiec.
Potem z prawej strony funkia.
Trochę przygnębiająco wygląda płot, dlatego myślałam żeby na nim posadzić coś pnącego i zimozielonego.
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/43/436257/thumb_original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/43/436259/thumb_original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/43/436271/thumb_original.jpg

Myślicie, że to co wybrałam teoretycznie może być? Czy zdecydowanie za dużo?
Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź. Pozdrawiam, Beata.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies