Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Lawenda - Lavandula

Pokaż wątki Pokaż posty

Lawenda - Lavandula

mirela 10:39, 21 maj 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
ściółkowanie lawendy - czy ściółkowanie lawendy korą to wielkie przestepstwo ?
Czy jak staram się utrzymać zasadowe ph ziemi na tej rabacie (skorupki z jajek zmielone) to wyściółkowanie rabaty korą będzie nie na miejscu ? Wiem, że powinno się kamieniami, nie stosuję agro więc obawiam się że tych kamieni trochę będzie trzeba, poza tym tylko na części wielkiej rabaty jest lawenda, cały ogród jest w korze i jakoś średnio mi się widzi ten kawałek rabaty wyściółkować czymś innym.
Poradzicie jak wygląda to u Was ? Tylko kamienie ?
____________________
Walczę z ogrodem...
Madlenn 19:29, 29 cze 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Zakupilam po kilka sadzonek lawendy u różnych producentow. Obie byly opisane jako lawenda agustifolia.
Obaj producenci zapewniali ze bedzie zimowac.
Teraz okazało się ( gdy obie zakwitly) ze nie sa takie same.
Bardzo proszę o identyfikacje odmian. I porade czy one przezimuja i jak o to zadbac.
Jedne msja kolor ciemnofioletowy sa nizsze i bardziej krzaczaste


Druga jest wyższa- patyczki wyrastaja wyższe, ale kolor kwiatów jest bledszy a liscie srebrnawe.


Ktore z nich lrpiej się sprawdzają rosna i zimuja, ktore wolicie kupowac? Prosze o rade bo chcę wiecej a nie mam zadnych doświadczeń z ta krzewinka.
Pozdrawiam
MariuszG 07:26, 30 cze 2018

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Mogą to być po prostu rośliny z siewu. Każda będzie wtedy inna. Zwykle popularną ciemna odmianą jest Hidcote blue strain, ale czy to jest ta to nie wiem. Przeszukują Ci obie bez problemu, jeśli są dobrze posadzone i np nie wygniją. Ja mam obwódkę z 40 szt lawendy z siewu i każda jest inna. Mają różny pokrój, kolor kwiatów, inne liście i nie kwitną w tym samym czasie tylko między poszczególnymi mogą być nawet dwa tygodnie różnicy . Mnie się to podoba, bo mam 40 własnych odmian
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Madlenn 15:28, 05 lip 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
wow to posiadasz pokażną kolekcję!! fantastycznie serdecznie dziękuję Ci za odpowiedż
Mam jeszcze prośbę o poradę co robić w sytuacji gdy nowo posadzona lawenda na mocno słonecznym stanowisku w tym momencie na 30-sto stopniowych upałach wyrażnie więdnie w oczach... z jednej strony boję się ją przelać aby nie gniła z drugiej widzę że wszystkie "pałki z kwiatkami zawinęły się w dół i są takie płaczące" boję się ze uschnie bez podlewania... co robić? czy można jakoś cieniować?
Bardzo bardzo proszę o radę..
MariuszG 16:46, 05 lip 2018

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Te odmiany moje to oczywiście tylko siewki, każda jest inna bo trudno znaleźć takie same siewki . Jeśli chodzi o więdnięcie, to normalne u młodych roślin. Podlewaj tyle żeby się zakorzeniły. Młode rachityczne pędy czy to lawendy czy innych roślin często więdną w silnym słońcu.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Madlenn 21:02, 05 lip 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Dzieki wielkie!!
lawenda001 13:58, 16 lip 2018

Dołączył: 16 lis 2012
Posty: 180
moja lawenda posadzona rok temu ładnie przezimowała, pięknie zakwitła, niestety już przekwita. Czy powinnam ją przyciąć teraz? czy w sierpniu?
Marteczka90 17:10, 16 lip 2018

Dołączył: 16 lip 2018
Posty: 1
Witam Was,
Zakupilam oststnio lawendy w hurtowni. Chciala bym sie dowiedziec co to za rodzaj lawend i co robic dalej z nimi zeby jak najdluzej byly takie ładne. Przycinac je? Kiedy najlepiej i jak? I co zrobic z nimi na zime? Te wysokie mam na parapecie na zewnatrz. Okno mam od strony najbardziej słonecznej. Czy to nie szkodzi roslinkom?
Te wysokie trzymane na zewnątrz wydaja sie juz przekwitac... Tak mi sie wydaje. Troche szybko bo kupilam je kilka dni temu liczylam ze postoja troszke dluzej.

Kokesz 19:47, 17 lip 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Czy ktoś ma doświadczenie z lawendą odmiany 'Thumbelina Leigh'?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
aksinia 19:22, 25 lip 2018

Dołączył: 25 lip 2018
Posty: 2
Proszę o poradę: lawenda względnie przezimowała, odbiła się i ładnie zakwitła; na początku lipca ścięłam kwiaty a tera gdy odwiedziłam swój ogród okazało się że część krzaczków choruje; nie wiem co to za choroba i z jakiego powodu. Jak mam biedaczkom pomóc?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies