Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

GrzegoSz 10:20, 13 maj 2011

Dołączył: 13 maj 2011
Posty: 15
Raptem wczoraj znalazłem Wasze forum i stronkę a już widzę, że będzie baaardzo przydatna w moich zmaganiach z ogrodem. trafiłem tu szukając informacji o "ostrych kantach" na trawniku. Najpierw chyba powinienem doprowadzić trawnik do nieco lepszego stanu.
Trawa rośnie w miarę dobrze, podstawowy problem jaki mam z trawnikiem wynika z faktu, że zakładając trawnik nie bardzo przyłożyliśmy się do tego by wyrównać teren. Nie będę się tłumaczył dlaczego tak się stało, zależało nam by szybko było zielono i efekt jest taki, że nasz trawnik to pagórki i dolinki. Ogólnie pofałdowany teren nie byłby problemem, moim zdaniem taki trawnik pasuje u nas lepiej niż płaski jak stół. Problem polega na tym, że występują małe wybrzuszenia, i dołki (wykopane, lub jeszcze mniejsze dziury po łapach psa) które przeszkadzają w koszeniu. Specjalnie postarałem się o kosiarkę bębnową i żal tak dobry sprzęt niszczyć na tych "brzuszkach", a tam gdzie dołki, trawa zostaje dłuższa i ma przez to inny odcień. Wymyśliłem, że podsypię cienką warstwą ziemi, zwałuję , poczekam aż trawa przerośnie, potem znowu cienka warstwa ziemi, walec, odczekam i tak do uzyskania pożądanego efektu.
Może ktoś podsunie lepszy pomysł, wytknie wady mojego, ewentualnie podpowie, kiedy byłby najlepszy moment na wykonanie takich zabiegów, jakie odstępy czasowe zastosować?
____________________
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, Chcesz być szczęśliwy jeden rok - wyjdź za mąż, Chcesz być szczęśliwy całe życie - załóż ogród.
Gardenarium 00:22, 14 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trudno doprowadzić taki teren do idealnego stanu, jednak dobrze myślisz.

Jeżeli dołki i górki są małe to takim sposobem dobrze jest zrobić we wrześniu, jak się robi nawożenie pogłówne z wertykulacją. Skoś bardzo nisko trawnik, prawie po ziemi, rozsyp ziemię na wyrównanie i przy pomocy drewnianej łaty umocowanej do dranki ukształtuj płaszczyznę, ciagnąc ziemię.
Potem posyp nasionami.

Jeśli górki są znaczne to trzeba szpadelkiem do kantów naciąć "na krzyż", rozchylić darń na boki, wybrać nadmiar ziemi i nałożyć darń spowrotem. Zarośnie i nie będzie śladu.

O kantach jest tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-brzegow-trawnika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
strazak 16:14, 18 maj 2011

Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 7
Witam,
Mam pytanie.
Z przodu domu mam zniszczony trawnik (psy). Do tego ziemia jest paskudna. Chcę to przysypać dobrą ziemią. Czy muszę to przekopać, czy wystarczy stary trawnik zasypać np 4 cm ziemi i posiać nowy ?
Dziękuję za odpowiedzi.
Sebek 16:46, 18 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może najlepiej weź roundup i spryskaj go. Jak zaschnie to wtedy glebogryzarką zrób. Oczywiście nie zostaw żadnych kamieni i chwastów. Wtedy wysyp nowej ziemi na starannie przygotowany i równy teren.
Następnie posiej trawnik. Możesz go przysypać delikatnie warstewką ziemi i przykryć białą włókniną. Dzięki temu szybciej się zazieleni. Jednak bez przykrycia też wzejdzie. Pamiętaj o tym, żeby ciągle miał wilgotno.
Drugim sposobem jest zdjęcie darni i założenie trawnika z rolki
Tutaj jest to dokładnie opisane
http://www.ogrodowisko.pl/watek/574-wymiana-starego-zniszczonego-trawnika-na-trawnik-z-rolki
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
strazak 12:11, 19 maj 2011

Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 7
Po roundup'e trzeba dużo odczekać ?
Problem w tym, że nie mam glebogryzarki Ziemia jest gliniasta. Jeżeli tylko zasypię tę trawę ziemią (4 cm) i posieję trawę to się nie uda ?. Może geowłókninę położę na to co jest teraz i wtedy zasypię ziemią ?
Czas leci, ziemia leży przy płocie, trawa w garażu, a ja mam "kibel" przed domem
Jeszcze jedno. Czy przykrycie geowłókniną i przysypanie ziemią to dobry pomysł?
Gardenarium 20:33, 19 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po raundapie trzeba odczekać 2 tygodnie. Taki jest okres karencji.

Jeśli nie masz możliwości wynajęcia glebogryzarki i przeorania całego terenu, doradzę Ci sposób w jaki regenerowała trawnik po zimowym WC dla dużych psów moja znajoma.

Otóz każdęj wiosny ścinała za moją radą trawnik bardzo niziutko, ile się da, potem łyse placki po moczu zruszała pazurkami, albo grabiami, posypuywała wszystko super ziemią z worków, ale nie 4 cm, zieloną trawkę było widać po przegrabieniu, Potem na to nasiona i przegrabianie, nno i wałowanie.

Ja jej sypałam nawóz (saletrę wapniową albo Hydrocomplex) i dużo, dużo wody prze co najmniej tydzień.

Trawka była potem śliczna, aż do następnej zimy i tak co roku...
A Twoje psy ? już ich nie ma? czy mają boks?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:34, 19 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A, jeszcze trzeba zagrabić psie odchody
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
strazak 21:09, 19 maj 2011

Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 7
Dziekuję za odpowiedz.
Psy już maja "swoje" miejsce do biegania. Zdecydowałem się na wymianę tego czegoś co nazywałem trawnikiem.
W grę wchodzi nowy wyłącznie. Mam zbitą glinę i twardo jak beton. Troche to zarosło trawą ale jest obrzydliwe. Mam juz czrnoziem przygotowany, teren ogarnięty (obrzeża) i chcę nowo siać. Najlepszym pomysłem to ta geowłóknina ale, czy to zda egzamin jak skoszę nisko, przykryję i zasypię 4 cm czarnoziemem ?
Gardenarium 22:24, 19 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sebkowi chodziło o przykrycie po wysianiu agrowłóĸniną, żeby nasiona miały cieplej i szybciej wykiełkowały. Na nią nie sypie się ziemi.

Jeśli gleba jest bardzo zbita, konieczne staje się wprowadznie ciężkiego sprzętu i rozluźnienie gleby oraz wzbogacenie jej w materię organiczną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 22:34, 19 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli to nieduży teren to zgrab "śmieci" i może spryskaj randapem jeśli są tam same chwasty. Odczekuje się dwa tygodnie no i można przystąpić do przekopania. Wtedy albo wynajętą glebogryzarką albo ręcznie, lecz to baaardzo ciężka praca. Jak wyrównasz teren i go oczyścisz z kamieni, to wtedy dobrej ziemi daj i na to wysiej trawnik. W ten sposób będzie dobrze rosnąć przez lata i nie będzie z nim problemów. Zasypanie tego co już jest nic nie da, bo ziemia się wymiesza z tamtą i w nią wejdzie, wtedy będzie to samo co na początku, a chwasty przez tą warstwę na pewno odbiją
A o włókninie wytłumaczyła Danusia.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies