Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

dave8881 14:44, 01 mar 2023

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
Witam. idzie wiosna wiec trzeba zadbac o trawnik. Czy moge w połowie marca zastosowac Saletre z mączką bazaltową? czy jednak jedną z tych rzeczy.
dave8881 14:44, 01 mar 2023

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
Mój trawnik ma 1 rok. Czy robic ostrą wertykulacje czy tylką taką lekką grabiami?
Wiolka5_7 19:46, 02 mar 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
dave8881 napisał(a)
Mój trawnik ma 1 rok. Czy robic ostrą wertykulacje czy tylką taką lekką grabiami?


Roczny trawnik tylko wygrabić grabiami. Wertykulacja dopiero na 2- letnim trawniku
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
dave8881 15:50, 18 mar 2023

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
Saletra wapniowa nada się na trawnik w marcu?
jester2580 12:45, 24 mar 2023

Dołączył: 24 mar 2023
Posty: 1
Witam, jak poprzednik też zabieram się za doprowadzenie trawnika do ładu po zimie i kilka pytań:
1) widziałem odpowiedź, że wertykulację dopiero na 2-letnim trawniku. Mój był zakładany ponad 1.5 roku temu, ziemia ciężka gliniasta w dodatku bardzo załadowana filcem. Część powyciągam plastikowymi grabiami ale z pewnością tylko niewielka ilość. Czy w tym przypadku też wstrzymać się od wertykulacji czy jednak ją przeprowadzić?
2) Do areacji posiadam walec z kolcami - nada się? Domyślam się także, że przy takiej glebie piaskowanie będzie musem.
3) Generalnie aktualnie trawnik jest bardziej suchy niż zielony... po wszystkim zrobić kompleksową dosiewkę trawy po całości (ok 650m2)?

Podsumowując planowałem prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zabrać się za trawnik w następujących etapach kolejno:
1 - wygrabienie luźnych 'śmieci'
2 - niskie koszenie
3 - wertykulacja (nie wiem na jaką głębokość, wertykulator zakupię dopiero - elektryczny ze względu na miejsce)
4 - nawożenie ( jaki nawóz byłby godny polecenia? Dla laika dwoi mi się w oczach od opisów wszystkich tych nawozów)
5 - areacja walcem z kolcami
6 - piaskowanie
7 - dosiewka (jak każdy chciałbym, żeby wyprowadzić śliczny dywan itp jakieś polecane nasiona?)
Nie wiem czy kolejność jest poprawna lub czy wszystkie etapy powinny być wykonane lub czy coś pominąłem... wiem, że mam też sporo różnego rodzaju chwastów także koniczynę ale nie wiem gdzie wpasować pozbycie się ich... mechanicznie czy w pewnym momencie przelecieć punktowo/ całościowo Starane? Jakieś zalecane odstępy czasu pomiędzy etapami?
Niestety nie wiem jaka trawa była siana przy zakładaniu
Z góry dziękuję za wszelkie porady i krytykę.
gruby33 16:25, 29 mar 2023

Dołączył: 17 mar 2020
Posty: 11
Dzień dobry,

Zaplanowałem sobie na koniec marca zadbanie o trawnik po zimie. W planach mam:

- wygrabienie i skoszenie trawy nisko
- wertykulacja
- rozsianie nawozu
- dosianie trawy równo po całości (bo trochę się przerzedził - niestety podłoże gliniaste)
- oprószenie tego ziemią i zwałowanie

Tylko w tamtym tygodniu były burze, a teraz w weekend ma być bardzo ciepło ale od poniedziałku już -2 zapowiadają... i nie wiem czy się z tym wstrzymać czy zrobić wszystko, a trawę dosiać w innym terminie. Chciałem to zrobić za jednym razem bo akurat miał bym ładnie ruszoną ziemię po wertykulacji.
GrassGarden 09:41, 12 cze 2023

Dołączył: 16 cze 2021
Posty: 42
gruby33 napisał(a)
Dzień dobry,

Zaplanowałem sobie na koniec marca zadbanie o trawnik po zimie. W planach mam:

- wygrabienie i skoszenie trawy nisko
- wertykulacja
- rozsianie nawozu
- dosianie trawy równo po całości (bo trochę się przerzedził - niestety podłoże gliniaste)
- oprószenie tego ziemią i zwałowanie

Tylko w tamtym tygodniu były burze, a teraz w weekend ma być bardzo ciepło ale od poniedziałku już -2 zapowiadają... i nie wiem czy się z tym wstrzymać czy zrobić wszystko, a trawę dosiać w innym terminie. Chciałem to zrobić za jednym razem bo akurat miał bym ładnie ruszoną ziemię po wertykulacji.


Witam,

kiedy rozsypać nawóz po wertykulacji? czy można razem z dosiewką trawy? czy poczekać ?jak tak to ile?
najpierw nasiona a później ziemia?

Pozdrawiam, Ewa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies