Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 22:52, 18 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nigdy nie stosowałam obydwu preperatów na raz, bo nie miałam takiego trawnika, ale chyba można.
A co zamierzasz stosować na chwasty, do posypywania, czy opryskiwania?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:57, 26 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Regeneracja trawnika po zimie w jednym z odcinków "Maja w ogrodzie" z moim skromnym udziałem

http://majawogrodzie.tvn.pl/73,Wiosnenna-pielegnacja-trawnika,porada.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nutka 16:29, 28 kwi 2011

Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 2
Mam pytanie odnośnie regeneracji trawnika. Mój jest stosunkowo młody bo 3 letni. Niemniej jednak po tegorocznej zimie doznał wielu strat. Tak więc zielony trawnik zamienił się w żółte sianko. Na początku kwietnia przeprowadziłam zabiegi konieczne do jego odnowy (aeracja oraz wertykulacja) + nawożenie. Na efekty wystarczyło poczekać 1 miesiąc, z tym że trawnik rośnie, ale... nierównomiernie. W jednym miejscu widać gęste zielone kępy, a w innym jasno-zielone placki o powolnym wzroście. Sama już nie wiem czym to jest spowodowane. Regularnie koszę, podlewam, nawożę. A może wszystko przez to, że nawóz nierównomiernie rozsypuję? Może w puste miejsca dosiać tej samej trawy? Bardzo proszę o radę.






Gardenarium 17:07, 28 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Puste miejsca można posypać dobrą ziemią i dosiać nasiona.
Przyczyną może być niejednolita gleba i tam trawa gorzej rośnie, niejednolita mieszanka traw, jednak jak patrzę na ten trawnik, to wydaje mi się, że potrzeba mu duuuużo wody na starcie i nawóz z dużą zawartością azotu (saletra wapniowa) - oczywiście równomiernie rozsypany.
Teraz trzeba:

skosić nisko
posiać nasiona i ziemię, przegrabić
nawóz
woda codziennie żeby dobrze nawóz dotarł









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nutka 08:30, 30 kwi 2011

Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 2
Bardzo dziękuję za wskazówkę, tak więc idę działać
aldona 10:46, 04 maj 2011


Dołączył: 09 wrz 2010
Posty: 268
Na mojej trawie jak co roku rośnie dużo chwastów, głównie mniszek. Postanowiłam w tym roku doprowadzić ją do porządku, bo to mąż zajmuje się trawą - kosi i nawozi, jednak jemu nie przeszkadzają chwasty. Kupiłam bofix, jednak dostałam zakaz użycia, bo z tyłu działki mamy kilka krzewów owocowych. Teraz nie wiem,czy mogę zastosować, ale ostrożnie, żeby nic nie dostało się do gleby, np. smarować pędzelkiem, czy stosowanie w pewnej odległości od krzaczków nie przeszkadza?
Jakie macie doświadczenia ze stosowaniem środków chwastobójczych?
____________________
Ogródek Aldony
Sebek 10:52, 04 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Takie krzewy najlepiej osłonić włókniną. Nic im nie powinno być. Jednak najlepiej zrobić to około 3-4 dni po koszeniu, kiedy chwasty znów zaczynają rosnąć i są delikatne oraz kiedy wiemy, że nie będzie padać.
Oraz kiedy nie ma wiatru.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 01:08, 06 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aldona napisał(a)
Na mojej trawie jak co roku rośnie dużo chwastów, głównie mniszek. Postanowiłam w tym roku doprowadzić ją do porządku, bo to mąż zajmuje się trawą - kosi i nawozi, jednak jemu nie przeszkadzają chwasty. Kupiłam bofix, jednak dostałam zakaz użycia, bo z tyłu działki mamy kilka krzewów owocowych. Teraz nie wiem,czy mogę zastosować, ale ostrożnie, żeby nic nie dostało się do gleby, np. smarować pędzelkiem, czy stosowanie w pewnej odległości od krzaczków nie przeszkadza?
Jakie macie doświadczenia ze stosowaniem środków chwastobójczych?


Oprysk na trawniku należy zastosować w dzień bezwietrzny, trzymać rozpylacz blisko trawnika, omijając krzewy. Najlepiej je okryć folią, albo odwróconymi kartonami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aldona 09:56, 06 maj 2011


Dołączył: 09 wrz 2010
Posty: 268
Dzięki, postaram się tak zrobić, bo mam dość tych chwastów, marzy mi się ładny trawnik.
____________________
Ogródek Aldony
Gardenarium 00:33, 09 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba tylko wysledzić dobrą pogodę, żeby po oprysku nie popadało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies