Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Gardenarium 13:03, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bartek_s1992 napisał(a)
Ten mój jałowiec w środku jest chory, ma brązowe igły ... Czy istnieje możliwość uformowania takiej spiralki jak na tym zdjęciu ? Proszę o jakieś rady
Oto mój jałowiec:


Natomiast taki chcę uzyskać:



Spirala jest trudna do formowania. Okręcasz sznurek wokół rośliny wchodzisz na drabinę i tniesz, potem poprawiasz i tak w kółko.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ele2001 10:18, 13 wrz 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Tak jak Danusia napisała najlepiej kształt poprowadz sznurkiem zdjęcia słabe bo z telefonu





Tu jest akurad żywotnik w kształcie wrzeciona jeśli chcesz żeby odstępy były mniejsze musisz ciasniej okręcić sznurek.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
daszum 10:18, 15 wrz 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Mam dwa duże iglaki ( tuje?) i posiadam zgodę na ich wycięcie. Zastanawiam się, czy dać im jeszcze szansę i spróbować je jakoś uformować, czy też wyciąć i zapomnieć. Miejsce reprezentacyjne, rosną bezpośrednio przy wejściu do domu. Teraz tego nie widać, bo dom w remoncie.






Od strony schodów nie są takie regularne, jak od strony zewnętrznej.

Proszę o jakieś sugestie i rady. Jeśli formować, to kiedy, czy można jeszcze teraz?
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Gardenarium 11:17, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym nie wycinała. Ładnie wyokrągliła w obelisk, beczkę, a od dołu poobcinała suche badyle, podrzeźbiła pieniek czy kilka pieńków.

Wycinać kiedy jeszcze można coś z nich zrobić - szkoda.

A pod nimi posadzić żółtymi poduchami trzemieliny Fortunego 'Emerald'n Gold'. dużą ilością. Będzie zimozielno i porządnie, \i kontrast będzie i skarpa-pochyłość zasłonięta.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Borbetka 15:30, 15 wrz 2015


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Pokazuję różnicę w wyglądzie kul Danica. Ta ostatnia od prawej jeszcze nie cięta jest.

____________________
borówcowy wizytowka
waldek727 05:32, 16 wrz 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Monisiu.
Ja już od dawna namawiałem parę osób, aby zrezygnowały z kulistych kształtów roślin kosztem form bardziej naturalnych. Cięcie tuj jakie wykonałaś jest typowe dla ogrodów japońskich w których całkowicie odzwierciedla się naturę.
Super! Mnie się podoba.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
daszum 12:04, 16 wrz 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Danusia, dziękuję za sugestie.
Mam pytanie, czy teraz można te tuje przycinać, czy czekać z tym do wiosny?
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Borbetka 13:13, 16 wrz 2015


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Waldku, zależy co się komu podoba. Ja poczochranych nie lubię . Uczesane i owszem.
____________________
borówcowy wizytowka
daszum 08:11, 17 wrz 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Borbetka, Twój ogród podglądam od dawna i się nim zachwycam. Generalnie nie przepadam za strzyżonymi formami, ale u Ciebie jest to wszystko idealnie dopracowane.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
ele2001 20:55, 17 wrz 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Monia ja też uwielbiam takie prosto od fryzjera wiesz przecież

Przed

Po










Borbetka napisał(a)
Waldku, zależy co się komu podoba. Ja poczochranych nie lubię . Uczesane i owszem.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies