Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Borbetka 08:02, 18 wrz 2015


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Przemo nawet jałowce fajnie wyglądają, choć to dużo pracy i zachodu trzeba włożyć, żeby był efekt. I nie każdy się nadaje. Uwielbiam ogrody z bryłami i trawami. Nawet zimą jest na co popatrzeć.
Super fotki wstawiłeś.
____________________
borówcowy wizytowka
basia3 20:30, 28 gru 2015


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 1329
Borbetka napisał(a)
Pokazuję różnicę w wyglądzie kul Danica. Ta ostatnia od prawej jeszcze nie cięta jest.



o Boże jak pięknie tylko to mi się nasuwa
____________________
JEST DOBRZE :D
Borbetka 22:03, 28 gru 2015


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Basiu, są bardzo szlachetne. Nawet zimą wyglądają fajnie, choć nie są zielone jak bukszpan.
____________________
borówcowy wizytowka
amelia_b 10:17, 19 sty 2016


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 12720
chciała bym spróbować zrobić topiary z tuj, żeby wyglądały jak kostka? chce żeby były niewielkie tak do 50-60 cm. jak mam to zrobić? użyć jakiej specjalnej formy w kształcie kwadratu np, z z metalowego drutu czy ciąć na oko? proszę o pomoc
____________________
Pogubiłam się po drodze
Gardenarium 16:08, 19 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ciąć na oko. Najpierw ściąć wierzchołek na prosto, potem boki ładnie patrząc z góry. Wiesz jak kwadrat wygląda to tak tnij. Możesz jak na rysunku z mojego artykułu, wcisnąć w ziemię patyki z bambusa i je związać mocno. i ciąć to co poza patykami.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
inka74 23:46, 22 mar 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Witajcie, będę wdzięczna za poradę. W ubiegłym roku kupiłam szmaragda formowanego ale przez głupotę moją nie przetrwał. Teraz zawzięłam się i sama postanowiłam taki uformować. Kupiłam szmaragda i uformowałam na spiralę ale nie wiem czy nie za dużo zostawiłam. Na filmach i zdjęciach te tuje po pierwszym strzyżeniu wyglądają jak łyse. Nie wiem czy ciąć dalej czy zostawić. Kiedy ją wsadzić do skrzyni? Poprzedni miał za ciepło tego nie chce zamrozić ale czytałam że tuje można już sadzić. I jaki ewentualnie gatunek bluszczu dosadzić aby wolno rósł? czy psiknąć go topsinem? Jest kilka większych gałązek ściętych bo spory był. Dużo tych pytań mi się nazbierało ale będę wdzięczna za podpowiedz. To mój pierwszy własnoręcznie formowany ☺️
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gardenarium 07:26, 23 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popraw mu na pewno warunki glebowe, a przede wszystkim teraz w doniczkę wlej z 10 l. Następnego dnia wsadź do gruntu.
A..doczytałam że planujesz go do skrzyni, jednak miej na uwadze, że nie będzie tam wiecznie bo to nie grunt. Tuja w donicy wytrzyma 3-4 lata i koniec, skończy się ziemia (za ciasno będą miały korzenie) i będzie marniała coraz bardziej. A tym bardziej tak finezyjnie uformowany topiar.

Topsinem nie psikaj, choroby grzybowej nie ma.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
inka74 09:40, 23 mar 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Dziękuję Danusiu! Mam na tarasie tuję formowaną już 4 sezony wytrwała, teraz po zimie przycięłam i jest w miarę ale mniejsza jest w formie kuli na nóżce. Zaczęłam się zastanawiać czy tego do gruntu nie wsadzić od razu... albo po 2 sezonach go przesadzić tylko jest ryzyko, że się nie przyjmie jak większy będzie.
Czy takie topiary traktować nawozem dolistnym dla iglaków czy go tylko podsypać do ziemi?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gardenarium 10:21, 23 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z donicy wysadzony się przyjmie, bo ma 100% korzeni, więc o to się nie bój. Tylko podlej po przesadzeniu, bo jak zapomnisz to padnie.

Podlać najlepiej nawozem w płynie do iglaków. Jeśli podsypiesz to musisz zmieszać z glebą i podlewać systematycznie, żeby dotarł do korzeni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
inka74 10:30, 23 mar 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Dziękuje!Miłego dnia!
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies