Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Sebek 10:40, 03 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Cyprysiki jak najbardziej - ogołoć je od środka i zostaw sobie chmurki - nawet często widuję je podcięte, bo one mają taki nieregularny kształt.

A kosodrzewinę według mnie trzeba będzie wyginać sznurkami

Może to nie kosodrzewina, ale przykład jest dobry
Gardenarium napisał(a)



Te końcówki pędów to przyszłe tarasy to jeszcze jest do przycięcia i dalszego formowania po 3 latach


Tu jest więcej zdjęć

http://www.ogrodowisko.pl/watek/167-ogrod-boguslawa
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ele2001 10:56, 03 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Nie wiem jak wyglada Twoja kosówka Marzenko ale z kosodrzewiny chyba najprościej bo same z siebie ciekawe kształty osiągają te drzewko to właśnie kosówka tnie sie tak samo jak zwykłą sosnę po nadaniu jej kształtu i wycięciu tego co zbędne co roku wiosna nowe przyrosty skracamy o 2/3 długości

tu przykład Boulevarda nie musi być wcale tak gęsty tych poduszek może być o połowę mniej za to troszkę większe i akurat ten cyprysik musi być co jakiś czas opryskany środkiem grzybobójczym często jest atakowany przez szarą pleśn po wycięciu i uformowaniu dobrze jest taki zabieg przeprowadzić zreszta po każdym większym cięciu taki oprysk przeprowadzam profilaktycznie nie zależnie od odmiany.

O samej technice tworzenia tych poduszek (jest ona uniwersalna) zobacz w moim wątku


marzena napisał(a)
Chcę zrobić bonsai z kosodrzewiny, zaczęłam jakieś cięcia już, ale dość nieciekawie to wygląda po tym moim działaniu...czy można więcej sie dowiedzieć, jak to robić/poprawić ?
i jeszcze ... mam 2 chyba juz 10-letnie cyprysiki 'Boulevard' , brązowieją w środku, usuwam te igiełkii całe małe gałązki i właśnie myślę o formowaniu ich na bonsai - czy się nadają, może jakieś wskazówki ?
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
marzena 12:33, 03 sty 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Sebek, dzięki za szybką odpowiedź
Przemek, dzięki, no to mam wzory
znalazłam tak na szybko fotki tej kosodrzewiny, tak wygląda...
co poprawić/co zrobić ?
____________________
marzena O....!
Sebek 20:49, 03 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na pewno wytnij małe pędy ze środka. a tamte na końcach mocno skracaj - i jakoś za dużo tych gałązek tutaj
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 22:39, 03 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Musisz ustalić szkielet swojego drzewa, a wszystko co niepotrzebne wytnij, ale nie zostawiając sęków. Tutaj działaj precyzyjnie. Popatrz na watek Bogusława.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena 23:22, 03 sty 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Danusiu, nie mogę znaleźć tego wątku... chociaż chyba kiedyś do niego dotarłam... proszę o podanie namiarów
____________________
marzena O....!
Sebek 23:27, 03 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
marzena napisał(a)
Danusiu, nie mogę znaleźć tego wątku... chociaż chyba kiedyś do niego dotarłam... proszę o podanie namiarów


Wysłałem Ci go rano
Zajrzyj na drugi post na tej stronie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
marzena 23:41, 03 sty 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Sebek, dzięki, jesteś niezawodny
nie dojrzałam... dopiero teraz spokojnie usiadłam do kompa...
____________________
marzena O....!
ele2001 10:44, 04 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Gardenarium napisał(a)
Musisz ustalić szkielet swojego drzewa, a wszystko co niepotrzebne wytnij, ale nie zostawiając sęków. Tutaj działaj precyzyjnie. Popatrz na watek Bogusława.

Danusia ma racje najpierw szkielet końcówki gałązek masz ładnie rozwidlone więc to może stanowić baze pod "poduchy" ciężko wytłumaczyć najlepiej pokazać

]

Tutaj są klasyczne błędy boczne gałązki są za bardzo wyciągnięte jeśli na ich końcach będą utworzone 'pompony' całość będzie wyglądała niesymetrycznie
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
marzena 13:25, 07 sty 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
ok, poczytałam, pooglądałam... ale jak patrzę na tę moją kosodrzewinę, to mam pełno wątpliwosci... - nie chcę jej przyciąć za ostro, ale tez nie bardzo mam pomysł, jak zrobić cięcie, aby nie pogorszyć jej wyglądu... nie musi być to bonsai w pełnym tego słowa znaczeniu, może być coś a'la bonsai ... wiem, będę zagęszczać jej końcówki ale zastanawiam się, ktore gałązki wyciąć ?
jezeli nie nadużywam Waszej cierpliwości to dajcie mi jeszcze raz konkretne rady
zamieszczam dzisiejszą fotkę - dobrze widać całą kosodrzewinę ( z boku świerkiem jest osłonięty klon palmowy)
____________________
marzena O....!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies