Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Iwona 14:32, 03 mar 2011


Dołączył: 28 lut 2011
Posty: 69
Hej, czy ktoś z Was próbował robić topiary?

Ars toparia to sztuka ogrodowa polegająca na przycinaniu drzew i krzewów w formy figuralne i geometryczne według zamierzonego rysunku - wiecie o co chodzi a to taka definicja z internetu.
Wiem, że Ty Danusiu na pewno tak, bo widzialam w Twoim ogrodzie kaczkę, bodajże z bukszpanu A no wlasnie, jakie rośliny do tego najlepiej sie nadają, bo bukszpan to na pewno. Myślę, że jeszcze też cis. Ale co jeszcze? Jakie macie doświadczenia w tym kierunku? Ja bym chciała spróbować ale nie wiem od czego zacząć
____________________
Emilianoparm... 14:40, 03 mar 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
Cis i bukszpan najszybciej i najłatwiej, ale z innych gatunków tez się da tylko trzeba miec od poczatku plan i systematycznie przycinać w celu zagęszczenia. Na szybko to ppolecę z własnego doświadczenia w tej materii....grab, buk, lipa, wiąz, choina kanadyjska, świerk, mirabelka, i wszelkiego rodzaju kultywary jak jałowce żywotniki itp.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 17:01, 03 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Iwonko, wejdź na mój wątek "Ogród nie tylko bukszpanowy", to kopalnia topiarów.
Ale sporo osób ma w ogrodach na naszym forum formy strzyżone.

Doklejam na pierwszej stronie schemat sztukowanie stożka

Tłumaczę sztukowanie stożka przy pomocy prostego schematu wyrysowanego tym co mam pod ręką.



Chodzi o to, że jeśli masz zbyt wąski albo nieforemny okaz i chcesz otrzymać z niego stożek, to za nic nie otrzymasz, to rozumie każdy, bo widzisz że mu brakuje do stożka dużo.

Wtedy szarakuła podwiązujesz, dosadzasz mu luki z boku, ale rozumnie żeby uzupełnić tam gdzie brakuje, dobierasz przy tym specjalnie okazy małe, dostawiasz i przymierzasz. Jak już podsadzisz (czyli dosadzisz pod spodem cisa) docinasz wszystko w stożek.

Po kilku cięciach nie będzie widać gdzie się łączą.
Robisz to już w gruncie, nie w donicy bo po prostu się nie da, w powietrzu nie posadzisz. musisz mieć ziemię. No i stabilnie musi być i pewnie że zimą nie zmarznie jak się już tyle napracowałaś.

Jeszcze co do wiązania tego co pokazałaś

Nie tak mocno i nie okręgiem otoczyć wszystko jak miotłę, tylko pojedyncze gałązki każdą z osobna żeby je utrzymać i żeby się nie rozkładały na boki, ale miotła nie może być. Zrób to z wyczuciem wyobrażając sobie że każda gałązka musi "oddychać" a nie mieć ściśnięte "gardło". To finezyjna robótka wymagająca wyobraźni, ale tym powinien się charakteryzować ogrodnik od topiarów, czyli żywych rzeźb. Wiązanie jest po to, aby śnieg i deszcz, kiedy gałazki są ciężkie nie rozwalił Twojej pracy. bo szkoda.
Uff

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/235-wlasne-topiary-w-ogrodzie
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/234-sztuka-tworzenia-topiarow

Dodatkowo jako instrukcja link do artykułu o topiarach.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:03, 03 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Mamy też wątek, więc może kontynuować temat właśnie tam?

Wątek o topiarach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwona 17:05, 03 mar 2011


Dołączył: 28 lut 2011
Posty: 69
Ach racja, jakoś przeoczyłam ten wątek. Tak lepiej tam kontynuować
____________________
Gardenarium 22:10, 22 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Ten wątek się przyda dla form strzyżonych z innych roślin niż cis i bukszpan.

Chciałabym zaprezentować topiary, które dziś sfotografowałam na sąsiedniej ulicy niedaleko.

Rosły sobie zwykłe świerki serbskie, aż tu pewnego dnia - cienkie się zrobiły.
Obiecałam sobie zapytać, jak spotkam właścicieli na działce. Dziś spotkałam i oto efekt.

Świerki obcięte są dość mocno









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:11, 22 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarekW 23:43, 22 paź 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
tak cięte wyglądają trochę jak cyprysy - czy taki zamysł mieli właściciele ?
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Pwl 08:56, 23 paź 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
wyglądają bardzo interesująco. Ciekawe jak będą się prezentowały z przyrostami na wiosnę.
____________________
paweł
Sebek 10:36, 23 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ciekawe
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies