Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tu będzie moje zaciszne zalesie

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu będzie moje zaciszne zalesie

DoDa 12:32, 06 sty 2014


Dołączył: 05 sty 2014
Posty: 37
Witam się w tym dziale trochę nieśmiało, bo jako nowa na forum...
Ogrodu jeszcze nie mam, nie mam nawet projektu, pomysłów na ten projekt też brakuje, a wiosna tuż tuż /oby/ i trzeba będzie się wziąć do roboty. A ja nie wiem nawet od czego zacząć :/ i nie ukrywam, że bardzo liczę w tym względzie na pomoc forum.
Sprawa nie jest paląca, ale że długi weekend i trochę czasu się znalazło, postanowiłam przygotować wątek.
A więc do konkretów. Działkę mam prostokątną, niestety na wzniesieniu. Wymiary to 30x40 metrów. Na niej już w zasadzie skończony dom, wygląda to schematycznie mniej więcej tak

No i parę zdjęć stanu faktycznego
od frontu

tu trochę wcześniejsze z niedokończoną barierką, ale widać to, co ma być widać

No i ogród 'na tyłach' i nasza nieszczęsna skarpa
to widoki z drzwi tarasowych



No i tak to w skrócie wygląda. Nie wiem, od czego zacząć, finanse też ograniczone, a i czas i możliwości samodzielnej pracy również. Lekko mnie to przeraża. Myślę, żeby z początkiem wiosny zabrać się za front chociaż, a potem się zobaczy na ile starczy sił i środków.
No i zastanawiam sie też nad automatycznym podlewaniem, kiedy jest dobry moment, żeby je założyć i czy w ogóle... ach dużo tych dylematów
Wszelkie komentarze, pomysły, porady przyjmą z wielką radością i bardzo, bardzo na nie liczę )
____________________
Dorota - Tu będzie moje zaciszne zalesie
aga_szsz 15:44, 06 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Witaj DoDa!

Widzę, że mamy chyba taką samą kostkę brukową....i nie chcę Cię martwić na początku, ale współczuję utrzymania w należytym porządku!
Skarpa! Super, można ją świetnie zaaranżować, mi się marzy nierówny teren i będę chociaż w niewielkim stopniu go różnicować, żeby nie był taki płaski.
Głowa do góry!
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
DoDa 16:14, 06 sty 2014


Dołączył: 05 sty 2014
Posty: 37
A co z tą kostką się dzieje ? nie strasz
Co do zróżnicowanego terenu to i owszem, ale trochę dużo tej skarpy u mnie. Gdzie nie spojrzeć - skarpa.
Wiem, że będzie piękna kiedyś, ale póki co przytłacza mnie jej widok.
____________________
Dorota - Tu będzie moje zaciszne zalesie
aga_szsz 16:38, 06 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
a i ja zaznaczam sobie...
ciekawa jestem co wykombinujesz ze skarpą
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
aga_szsz 16:46, 06 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
DoDa napisał(a)
A co z tą kostką się dzieje ? nie strasz
Co do zróżnicowanego terenu to i owszem, ale trochę dużo tej skarpy u mnie. Gdzie nie spojrzeć - skarpa.
Wiem, że będzie piękna kiedyś, ale póki co przytłacza mnie jej widok.


Nie wie czy to ta sama firma na literę B...m, ale ja mam położoną tą drobną na ścieżki i taras i większą na podjeździe. Większa brudzi się strasznie, jest porowata a teraz zachodzi mi zielonym nalotem, a mało tego mam ją rok czasu, a już po pierwszej zimie były odpryski, rysy i kolor wyblakł! Wygląda obrzydliwie!!! Ta drobniejsza zachowuje się trochę lepiej, aczkolwiek też ma już jakieś zadry i odpryski! Kolor pomału się odbarwia i miejscami zachodzi zielonym...?! Od deszczu?! Nie mam pojęcia!
Może to taka felerna partia!!!
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Skula 19:21, 06 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
witaj serdecznie

pierwszy i zasadniczy punkt programu został przez Ciebie wykonany - a bliżej mówiąc plan działki
musi być on wykonany w skali dla lepszego planowania i łatwiejszego wyobrażenia wielkości
pytasz kiedy zakładać system nawadniania - najlepiej na początku prac w ogrodzie , ale już po tym jak zostaną wyznaczone kształty i wielkości rabat, trawnika czy ścieżek i ogrodowej infrastruktury np grilla czy altany lub placu zabaw dla dzieci
sama więc widzisz już od czego trzeba zacząć - od wyznaczenia i umieszczenia na planie wszystkich tych elementów
wcześniej musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jaki to ma być ogród , jaki ma być jego charakter i styl
ja bym jeszcze radził wykonać badanie granulometryczne gleby z zaleceniami nawozowymi - będzie Ci to bardzo pomocne przy doborze roślin , chociaż można je zasilać bezpośrednio w miejscach sadzenia
ale już przy trawniku tak się nie da
dopiero po dokładnym wyznaczeniu i określeniu powyższych elementów można przystąpić do projektowania systemu nawadniania
nie będę się tutaj rozpisywał nad technicznymi aspektami a wyłącznie powiem co jest najważniejsze i elementarne - a mianowicie zaplanowanie linii nawadniających( kroplujących ) rozmieszczonych na rabatach no i całego systemu zraszaczy statycznych i wynurzalnych odchodzących od poszczególnych linii i sekcji
oczywiście jest to możliwe do wykonania na żywym organizmie tzn na istniejącym ogrodzie co pokazała Danusia w wątku o nawadnianiu , ale zawsze łatwiej i wygodniej prowadzić prace ziemne związane z wykopami na niezagospodarowanej działce

pozdrawiam serdecznie
____________________
Skula Pomysł na ogród
kaisog1 20:24, 06 sty 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
WItaj,

Faktycznie jeżeli plan to tylko w skali. Inaczej nic nie zaplanujesz. Co do skarp w ogrodzie.... je trzeba traktować jak zwykłe rabaty tylko nieco wzniesione Trzeba je będzie nieco "wygładzić" i zarys rabat sam sie zrobi
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
DoDa 22:12, 06 sty 2014


Dołączył: 05 sty 2014
Posty: 37
aga_szsz a to nie, nasza kostka z lokalnej, aczkolwiek renomowanej firmy na L mam nadzieję, że nie będzie spawiała takich problemów, jak piszesz. Póki co jakby wręcz nabiera koloru, ale leży dopiero kilka miesięcy, więc ciężko mieć o niej opinię wyrobioną...

Skula dzięki za rady szczególnie, że częśc z nich pokrywa się z moimi przemyśleniami po przeczytaniu artykułów Danusi nt planowania i zakładania ogrodu. Znaczy, że w miarę zaczynam łapać
Plan działki zrobiłam +/- w skali, tzn nie biegałam jeszcze z miarą po ogrodzie, ale wielkość domu, jego usytuowanie na działce oraz wielkość samej działki są wyskalowane z dokładnością do 1m /plan robiłam w excelu i 1 kratka to 1m, więc ciężko było bardziej dokładnie to narysować/. Co muszę koniecznie dodać do planu to POŚ, bo już doczytałam, że nie bez znaczenia jest jego usytuowanie.
Badania gleby nie wiem, czy sobie nie odpuścić. U nas nie ma gleby osiedle powstaje na terenach w bezpośrednim sąsiedztwie żwirowni. Na piaskach jakby. Na zdjęciach widać, że już parę wywrotek czarnoziemu nawieźliśmy i ledwo mi się udaje powstrzymać męża, żeby tej ziemi nie rozsypał już. Zwłaszcza jak pogoda taka prawie wiosenna, to on już taczka i w bloku startowym. A mnie się wydaje, że trzeba się z tym wstrzymać, bo jeśli zdecydujemy sie kłaść system nawadniania, to chyba lepiej przed rozsypaniem tej czarnej ziemi nawet.
W każdym razie, już nie przynudzając, wiem, że muszę zacząć od zrobienia projektu. Nie wiem, czy potrafię sama, raczej wątpię, ale mam znajomą która robi takie rzeczy i poproszę o pomoc. Ale jeszcze 'nasampierw' muszę wiedzieć, czego chcę. W sensie jaki to ma być ogród właśnie i co gdzie ma być.
Aaaa i z nawadnianiem muszę się zorientować, czy da się u nas założyć w ogóle. Studni nie ma i nie będzie, bo woda jest bardzo głęboko. Wodociąg nie daje jakiegoś super ciśnienia wody i obawiam się, że może to być problem.

kaisog1 witaj ja się właśnie obawiam, że skarpy to będą moje jedyne rabaty, bo jak je obsadzę to już w zasadzie będzie ogród gotowy oby tylko kaski starczyło na te nasadzenia skarpowe...
____________________
Dorota - Tu będzie moje zaciszne zalesie
kaisog1 22:51, 06 sty 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Jeżeli jestes cierpliwa to kasą bym sie nie martwiła Każdą bylinę da się podzielić (chyba doktorat bym z tego napisała ) W szkółce trzeba wybierać takie, które można podzielić na 15 - czasem warto zapłacić więcej raz ale w rezultacie z jednej rośliny pozyskać 6 Z krzewami gorzej.... no i drzewami
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 07:39, 07 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Dprptko

Na początek zapoznaj się z bardzo szczegółowymi poradami w częściach, które napisałam na początku istnienia Ogrodowiska.

Szkoda je przepisywać, a jak dotrwasz do końca, na pewno Ci się przejaśni od czego zacząc na tym etapie

Czytaj od część I itd. sprzątanie, planowanie i projektowanie, realizacja itd.

http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=jak+zaprojektowa%C4%87
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies