Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Szklarnia - uprawy szklarniowe ekologiczne

Pokaż wątki Pokaż posty

Szklarnia - uprawy szklarniowe ekologiczne

Zlosnicaja 10:08, 16 mar 2014


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 51
Gardenarium napisał(a)
Dlaczego zaraz kosmitkę, wygodnie będzie. Robisz ramę drwenianą, naciągasz folię, obijasz, mocujesz szynę i dokręcasz kółeczka na ramie. Witek to zrobił 30 lat temu, znaczy poprawia co kilka lat i wymienia bo drewno próchnieje.




Myślę tak samo ja Pani ale mąż powiedział, ze będą na zawiasach. Na rolkach zajęłyby mniej miejsca przy otwieraniu... Cóż, najważniejsze, że jakieś będą
____________________
Ania
elf 10:37, 18 mar 2014


Dołączył: 26 kwi 2012
Posty: 237
Witam
Po bardzo długiej nieobecności i bardzo gorąco wszystkich pozdrawiam.
Wraz z mężem zajęliśmy się ekologiczną uprawą warzyw w tunelach i nie tylko - chcemy docelowo całe gospodarstwo przekształcić na ekologiczne, ale to niestety w dzisiejszych czasach jeszcze nieopłacalne. To co mogę podpowiedzieć t w ekologi najważniejsza jest kontrola i zapobieganie. Obecnie jesteśmy na etapie rozsady, którą w momencie siewu popryskałam Bioseptem (wyciąg z grejfruta). Zabieg ten powtarza się co tydzień. Poza tym jak wyjdą pierwsze dwa listki wówczas pryskam Mikroorganizmami (EM - na ich stronie można dostać wszystkie niezbędne produkty i wysyłają kurierem, jeśli ktoś będzie zainteresowany sposobem dawkowania to zapraszam) - dostępna jest u nich również melasa, której temat został wcześniej poruszony.
Kolejnym i chyba najważniejszym etapem jest odpowiednie przygotowanie tunelu. Po pierwsze odkażanie, ja robię to również ekologiczym środkiem Huwa San (dostępny również w ogrodniczych sklepach internetowych). Odkażona folia i ziemia nie jest siedliskiem chorób grzybowych z zeszłego sezonu. Później zaszczepiam ziemię Efektywnymi Mikroorganizmami dzięki którymi rośliny mają zdrowy układ korzeniowy i stanowczo lepiej przyswajają wszystkie składniki mineralne. W skład EM wchodzi również azot organiczny.
Systematyczne opryski EM powodują również odstraszanie szkodników, które kotroluje za pomocą żółtych tablic lepowych zawieszonych nad roślinami.
Preparaty do zwalczania szkodników są również naturalne z firmy Koppert - na ich stronie można dostać każdego rodzaju robaczka
Oczywiście do nawożenia różnego rodzaju gnojówki.
W razie pytań chętnie podpowiem
____________________
elf http://www.ogrodowisko.pl/watek/2203-tam-gdzie-elfy-zimuja
elf 10:39, 18 mar 2014


Dołączył: 26 kwi 2012
Posty: 237
aaaaa i zapraszam na ekologiczne warzywka, pozbawione azotanów i innych szkodliwych substancji dla naszego organizmu są pyszne, smak mówi sam za siebie
____________________
elf http://www.ogrodowisko.pl/watek/2203-tam-gdzie-elfy-zimuja
elf 11:09, 18 mar 2014


Dołączył: 26 kwi 2012
Posty: 237
zapomniałabym - wszędzie sadzę aksamitki - odstraszają szkodniki i krety
____________________
elf http://www.ogrodowisko.pl/watek/2203-tam-gdzie-elfy-zimuja
waldek727 03:45, 19 mar 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
elf napisała:

Później zaszczepiam ziemię Efektywnymi Mikroorganizmami dzięki którymi rośliny mają zdrowy układ korzeniowy i stanowczo lepiej przyswajają wszystkie składniki mineralne. W skład EM wchodzi również azot organiczny.
W razie pytań chętnie podpowiem

Witaj Kasiu.
Wiem, że im więcej różnych mikroorganizmów wprowadzimy w wyniku oprysku w środowisko świata roślin, tym efektywniejsza będzie ich ochrona przed wszelkimi chorobami.
Czy wiesz ile razem gatunków pożytecznych bakterii i grzybów zawierają EM-y?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
elf 20:57, 25 mar 2014


Dołączył: 26 kwi 2012
Posty: 237
Witaj Waldku, sprawdzę i podam - ale nie dziś bo środki mam w magazynie koło domu

pozdr
____________________
elf http://www.ogrodowisko.pl/watek/2203-tam-gdzie-elfy-zimuja
pauuula87 11:08, 29 maj 2014

Dołączył: 03 gru 2013
Posty: 5
Witam, również zaczynam sadzić warzywa w połowie kwietnia. Mam je w tunelu, który przecież chroni przed warunkami atmosferycznymi. Moim marzeniem jest posiadać dużą szklarnie ale ze względu na brak czasu mam tunel foliowy.
Pozdrawiam.
malkul 10:34, 08 sty 2015


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
elf napisał(a)
Witam
Po bardzo długiej nieobecności i bardzo gorąco wszystkich pozdrawiam.
Wraz z mężem zajęliśmy się ekologiczną uprawą warzyw w tunelach i nie tylko - chcemy docelowo całe gospodarstwo przekształcić na ekologiczne, ale to niestety w dzisiejszych czasach jeszcze nieopłacalne. To co mogę podpowiedzieć t w ekologi najważniejsza jest kontrola i zapobieganie. Obecnie jesteśmy na etapie rozsady, którą w momencie siewu popryskałam Bioseptem (wyciąg z grejfruta). Zabieg ten powtarza się co tydzień. Poza tym jak wyjdą pierwsze dwa listki wówczas pryskam Mikroorganizmami (EM - na ich stronie można dostać wszystkie niezbędne produkty i wysyłają kurierem, jeśli ktoś będzie zainteresowany sposobem dawkowania to zapraszam) - dostępna jest u nich również melasa, której temat został wcześniej poruszony.
Kolejnym i chyba najważniejszym etapem jest odpowiednie przygotowanie tunelu. Po pierwsze odkażanie, ja robię to również ekologiczym środkiem Huwa San (dostępny również w ogrodniczych sklepach internetowych). Odkażona folia i ziemia nie jest siedliskiem chorób grzybowych z zeszłego sezonu. Później zaszczepiam ziemię Efektywnymi Mikroorganizmami dzięki którymi rośliny mają zdrowy układ korzeniowy i stanowczo lepiej przyswajają wszystkie składniki mineralne. W skład EM wchodzi również azot organiczny.
Systematyczne opryski EM powodują również odstraszanie szkodników, które kotroluje za pomocą żółtych tablic lepowych zawieszonych nad roślinami.
Preparaty do zwalczania szkodników są również naturalne z firmy Koppert - na ich stronie można dostać każdego rodzaju robaczka
Oczywiście do nawożenia różnego rodzaju gnojówki.
W razie pytań chętnie podpowiem



Odnosnie środka do odkażania o którym piszesz: http://www.ogrodinfo.pl/aktualnosci/ochrona-roslin/komunikat-instytutu-ogrodnictwa-w-skierniewiach-o-srodku-huwa-san
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
KOMAS 16:46, 08 sty 2015

Dołączył: 16 maj 2014
Posty: 7
Witam
Ja co prawda nie mam ekologicznego gospodarstwa ale konwencjonalnym gospodarswie ogrodniczym wykorzystuję tez produkty dedykowane do ekologii i zauważyłęm że są one nawet lepsze niż konwencjonalne. W tamtym roku wprowadziłem dwa produkty Słowackie. Nawóz na bazie aminokwasów, kwasów huminowych makro i mikroelementów. Efekty w stosowaniu są bardzo fajne. Używam dwóch serii rokohumin warzywa i rokohumin uniwersalny. Torf przygotowuję z rocznym wyprzedzeniem zawsze na jesieni przywożę skład torfu, miele go rok temu na jesieni dodawałem środek z kwasami huminowymi około 5-7 % do torfu. Byłem zadowolony z efektu. Co ważne u rozsady bardzo dobrze rozwinięty był system korzeniowy, fajnie rośliny się ukorzeniały, nie pamiętam jak się nazywał ale w takim granulacie był jak pelet, mam gdzieś jeszcze worek więc jak będzie kogoś interesować to napiszę.
sonia_wisnie... 16:15, 18 sty 2015

Dołączył: 17 sty 2015
Posty: 2
Takie tunele czy szklarnie to bardzo fajne rozwiązanie. Sama zastanawiam się czy już nie postawić takiego tunelu http://ogrodosfera.pl/Tunel-foliowy-ze-stelazem-PCV-8m tylko nie wiem kiedy po postawieniu takiego tunelu zacząć sadzić warzywa. Wiem, że teraz pogoda pasuje już na sadzenie ale boje się że w kwietniu spadnie śnieg i nic z tego nie wyjdzie bo wszystko pomarznie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies