Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Szklarnia - uprawy szklarniowe ekologiczne

Pokaż wątki Pokaż posty

Szklarnia - uprawy szklarniowe ekologiczne

Gardenarium 20:32, 02 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U mnie ustawiona jest tak jak mogłam ustawić czyli północ ---- południe, tak miałam miejsce, ogórki rosną od wschodu, a pomidory od zachodu, dzięki temu ogórki są bardziej w cieniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anabell 22:28, 02 lut 2014


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Jeśli chodzi o tunel foliowy, ustawiony powinien być wschód - zachód ze względów wiatrów. Wieją najgorsze od zachodu, wówczas tunel narażony jest na załamanie.
Sama miałam takie doświadczenie dawno temu. Myłam w domu okno był silny wiatr i widzę jak kładzie się tunel, złapałam nóż wybiegłam podciąć folię. W taki sposób uratowałam od załamania.

Najczęściej stawia się szklarnie czy tunele jak pasuje działka wymiarami.

Prawidłowo zagony powinny być ustawione wschód - zachód, by nasłonecznienie równo dochodziło do każdego zagonu.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
gabriela_kra... 21:26, 03 lut 2014


Dołączył: 18 lut 2013
Posty: 655
U nas teraz wlasnie jest wschód --- zachód, ale chcemy dorobić skrzyń i troszkę poprzestawiać w części warzywnej i tak się zastanawiamy aby ustawić ją północ --- południe, bo tak by było nam wygodniej, ale decyzja jeszcze nie zapadła... Od kilku dni rozrysowuję na różne możliwe sposoby ustawienia i sama już nie wiem. A wiatry to faktycznie u nas wieją okropne...
____________________
Gabisiowy ogród...początki...
Gardenarium 23:15, 03 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Namiot jest namiotem, skoro już stoi - to cenna przestrzeń ogrodnicza i droga w utrzymaniu, a więc logiczniejsze będzie optymalne wykorzystanie miejsca, a nie reguły czy wschód -zachód czy północ-południe.

Rośliny z tego powodu nie będą rosły ukośnie Trzeba się "rządzić" tym, co się ma
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agniecha973 23:16, 03 lut 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
U mnie też stoi odwrotnie niż zalecają, ale tak po prostu pasuje.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Gardenarium 10:15, 04 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale są dwie szkoły, jedna mówi płn-pd a druga wsch-zach.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 14:39, 04 lut 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
To która szkoła jest dobra??? Bom zglupiała

Aaaaa Danuś, mam pytanie o te "kołnierze" do pomidorów.... Bo rozumiem, że robiliście sami takie. I o ile materiał to nie problem to powiedz mi czym to połączyliście?
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 14:44, 04 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Każda szkoła ma rację, a żadna opcja nie jest bez wad

Te obecne są z doniczek z odpiłowanym dnem (czarne duże) poprzednie cylindry były kupowane, małe do rozsad są rozpinane.

Te pierścienie - cylindry są kupowane gotowe- z winiduru czy coś takiego. Mają specjalną zapinkę, że po użyciu rozpina się i płasko układa gdzieś, żeby mało miejsca zajmowały. Są bez dna. Wydaje mi się, że te nasze mają 5 l pojemności. I te duże są nie zapinane.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 16:26, 04 lut 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Dzięki Danuś
Mam duże doniczki i mi sie nie przydają więc juz się przydadzą Buzka!
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Anabell 23:14, 04 lut 2014


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
W amatorskiej uprawie małe znaczenie ma który kierunek szklarni, pół/ połud. czy wsch./ zach.
w towarowej uprawie ma znaczenie, chodzi o światło.

Rośliny niskie nie zasłaniały się, a przy wysokich roślinach zagon od wschodu miał pierwszy słońce a ostatni dostał dawkę słońca po południu.
Rośliny wzajemnie walczyły ze sobą i wyciągały się. wówczas proponowali doświetlanie roślin.

i odwrotnie przy wielkich upałach zachodnie zagony wymagały większego cieniowania.

Silne wiatry podrywały na całej długości górę szklarni( nie wiem jak to fachowo się nazywa lufta do wietrzenia)
Mieszkam w rejonie gdzie kiedyś były same szklarnie, mało kto miał usytuowane wsch/ zach. ale powód, działki były wąskie i długie pasowało pół/ połud.

Jakie wady miały szklarnie wsch/ zach. to nie wiem.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies