Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Kasika 15:53, 17 kwi 2018

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 20
Mazan, serdeczne dzięki za odpowiedź i poradę, jeszcze tylko małe pytanie: 2-3 dni pod rząd pryskać i później ta przerwa 7 dniowa, dobrze zrozumiałam? Pozdrawiam!
Mazan 16:53, 17 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lobelka

Może nie tyle różne stadia rozwoju, co intensywność występowania. Zasiedla coraz to nowe terytoria i oprysk musi być także zapobiegawczy, gdyż łatwo się przenosi. Opryskuj co 7 - 10 dni nie rzadziej. Grzyb zasiedla rośliny osłabione i uszkodzone, o co wiosną najłatwiej, dlatego dodaj do zestawu HT lub topsin 3x.


Pozdrawiam


Kasika

Napisałem: 2 - 3x, a to znaczy, że zgodnie z instrukcją co 7 dni dwu lub trzykrotnie ortusem, ale też możesz zastosować envidor czy nissorun zamiast podanego preparatu.Następnie karate też po siedmiu dniach.


Pozdrawiam

Alis

Tak, nadaje się jeśli był prawidłowo przechowany.


Pozdrawiam


____________________
Mazan - Walerek
Madlenn 17:20, 17 kwi 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
dziękuję za szybką odpowiedz, a proszę jeszcze o informację czy wyciąć chore miejsca ? dwa centymetry niżej( wgłąb krzewu) liście są zielone czy pryskać wszystkie kulki rosnące w pobliży czy tylko chorą? czy preparat topsin też pomoe bo znalazłam w domu? mogę wykorzystać czy nic tu po nim?
Kasika 17:22, 17 kwi 2018

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 20
Ach już rozumiem, dziękuję i pozdrawiam!
Mazan 17:51, 17 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Madlenn

Wyciąć poniżej chorego miejsca i 3x co 7 dni opryskuj topsinem choć za jakość zabiegu nie ręczę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Madlenn 18:46, 17 kwi 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
dziękuję, spróbuję narazie tak jak piszesz a jeśli zobaczę że idzie to w złym kierunku to kupię polecane wcześniej preparaty bo z Twojej wypowiedzi wnioskuję że działają one inaczej nie s a zamiennikami prawda?
a czy opryskiwać takrze zdrowe krzewy w sąsiedztwie?
Madlenn 18:49, 17 kwi 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
chciałabym jeszcze tu zapytać czy można do jednej donicy wsadzić bukszpana i surfinie lub petunie? korci mnie takie zestawienie kulka bukszpana i dookoła kilka spływających białych surfini w wysokiej donicy tylko nie wiem czy może rosnąć razem. Bardzo proszę o radę i dziękuje za odpowiedzi
Lobelka 21:02, 17 kwi 2018


Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 7
Walerku

Widzę, że wróg jest poważny. Niestety.
Czy możesz napisać jak się zwie? Chętnie sobie o nim poczytam.
W bliskim otoczeniu mam sosny i świerki czy też mogą zostać zaatakowane?

Pozdrawiam
Lobelka
Mazan 08:37, 18 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lobelka

O szkodniku czytałaś. To eurytetranychus buxi - przędziorek bukspanowy. Poważnym wrogiem stanie się jeśli mu na to pozwolisz. Iglaków nie atakuje. Grzyb - zapomniany - także może szkodzić. To kilka gatunków wywołujących podobne objawy. Mogą doprowadzić do zamierania pędów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 08:44, 18 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Madlenn

Zdrowe także. Nie są zamiennikami choć w lżejszych przypadkach tak bywają stosowane.
Podsadzić można, ale wymagania wzrosną.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies