Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Monka 15:27, 18 cze 2018


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
coś się dzieje z moimi bukszpanami zaczynają żółknąć pojedyncze liście potem cały krzak, na liściach od spodu nic nie ma


____________________
Monika ogród i co dalej
Mazan 17:55, 18 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Monka

Chyba muszę odwiedzić okulistę. Zbyt dużo widzę białego rzuciku na liściach, a to znaczyłoby że należy zwalczać przędziorka bukszpanowego eurytetranychus buxi /str 16/.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Monka 20:11, 19 cze 2018


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
Mazan napisał(a)
Monka

Chyba muszę odwiedzić okulistę. Zbyt dużo widzę białego rzuciku na liściach, a to znaczyłoby że należy zwalczać przędziorka bukszpanowego eurytetranychus buxi /str 16/.


Pozdrawiam



Mazan do okulisty to chyba ja jak Ty to wypatrzyłeś ze zdjęcia ! ja dojrzałam póżniej zakupiłam i opryskałam Envidor® 240 EC firmy Bayer, i teraz pytanie czy ponowić oprysk i kiedy ? jakoś nie bardzo doczytałam w opisie i
DRUGIE PYTANIE
mam niestety dwa mocno już zainfekowane bukszpany przez przędziorki je też opryskałam ale liście są już niestety koloru słomkowego, czy je ratować obcinając całkowicie z listków, czy nadają się tylko do wyrzucenia ?
____________________
Monika ogród i co dalej
Mazan 21:17, 19 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Monka

Zewnętrzne objawy skierowały mnie w tym kierunku.
Magus, Nissorun czy Ortus na zmianę co 14 dni i to dokładnie 'po aptekarsku'. Ten drobiazg potrafi nie tylko przetrwać, ale narobi kłopotu.
Możesz defoliować jeśli nie rażą Cię gołe patyki, ale i tak będziesz musiała wczesną wiosną promanalem potraktować krzewy. Wszystkie. Z nikąd się nie pojawił. Tak więc do późnej jesieni masz zajęcie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Monka 10:51, 20 cze 2018


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
Mazan dziękuję jesteś niezastąpiony
____________________
Monika ogród i co dalej
Angelinna 21:39, 20 cze 2018


Dołączył: 12 paź 2017
Posty: 5

Bardzo prosze o pomoc. Na jesien posadzilam bukszpany, wiosna wydawalo sie ze wszystkie ladnie przyjely sie ale od pewnego czasu ich barwa zmienia sie i dostaja dziwne kropki na lisciach. Czy to jakas choroba?
gruba_dynia 09:42, 21 cze 2018


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Moje bukszpany w tym roku również zaatakowane są masowo przez przędziorka. wcześniej pryskałam mospilanem a teraz envidorem. Następnego dnia po oprysku na własne oczy widziałam poruszające się na listkach pajączki, ale nie wszystkie, niektóre były martwe. Wiem że one są mikroskopijne ale wyraźnie poruszały się. Zbaraniałam czyli co envidor skuteczny? nieskuteczny? Doczytałam w necie że nie zwalcza on dorosłych samców przędziorka. Czyli przy złożeniu że samice i reszta wyginęły, same samce się nie rozmnożą, a ile pożyją? Czy przed śmiercią zdążą dobić moje bukszpany? Co dalej stosować na samce?
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Mazan 10:28, 21 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Angelinna

Zastosuj Nimrod i Eminent Star lub Saprol.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 10:33, 21 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gruba_dynia

W poście wyżej u Monki podałem resztę środków.

Tak na marginesie: dlaczego nie podobają Ci się cętki na liściach, które nawet brązowieją?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gruba_dynia 10:58, 21 cze 2018


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Mazan,
Nienawidzę oprysków. Jest to chyba jedyna taka czynność w ogrodnictwie, więc jeśli nie musze pryskać to nie pryskam. A że się stało tak, że zaraz po posadzeniu zaczęły mi chorować tuje i przez kilka lat musiałam je co roku reanimować i jak już wyszły na prostą to zaczęła się walka z przędziorkami.
Czy zgodnie z Twoją wiedzą mogę odpuścić zwalczanie samców i poczekać aż wymrą? Długo żyją?
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies