Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

ren133 09:52, 10 maj 2018


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Dziękuję za taką szybką diagnozę Pryskałam już mospilanem w sobotę bo większość moich buksów co roku w maju ma miodówkę więc u mnie to rutynowy zabieg. To suche powinnam oberwać? I kiedy mam powtórzyć oprysk? i czy też mospilanem?
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Mazan 11:20, 10 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ren133

Jeżeli już coś zdążyło uschnąć to trzeba usunąć i spalić. Takie szkodniki nie osiągają zawrotnych prędkości i z braku pokarmu popadają w anabiozę /przerwa w życiorysie/ i czekają na poprawę warunków.
W maju należy wykonać 3 opryski ortusem lub envidorem /można przemiennie/ co 7-10 dni i mospilanem w czerwcu 2x co 14 dni.

Życzę udanej walki, a może tylko potyczki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_adamczyk 19:41, 11 maj 2018

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Witajcie,

Przesadzałem tydzień temu mały bukszpan do większej, docelowej donicy i dość sowicie podlałem. Nie jestem pewien czy to po tym fakcie nastąpiło czy już przed ale zauważyłem wczoraj na liściach jakby biały meszek, który po potrząśnięciu sypie się z krzaczka.

Czy to jakaś pleśń, pasożyt, choroba?
Co z tym zrobić?






ren133 08:35, 12 maj 2018


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Mazan napisał(a)
Ren133

Jeżeli już coś zdążyło uschnąć to trzeba usunąć i spalić. Takie szkodniki nie osiągają zawrotnych prędkości i z braku pokarmu popadają w anabiozę /przerwa w życiorysie/ i czekają na poprawę warunków.
W maju należy wykonać 3 opryski ortusem lub envidorem /można przemiennie/ co 7-10 dni i mospilanem w czerwcu 2x co 14 dni.

Życzę udanej walki, a może tylko potyczki.



Pozdrawiam


Dziękuję serdecznie
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
ren133 09:07, 12 maj 2018


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
marcin_adamczyk napisał(a)
Witajcie,

Przesadzałem tydzień temu mały bukszpan do większej, docelowej donicy i dość sowicie podlałem. Nie jestem pewien czy to po tym fakcie nastąpiło czy już przed ale zauważyłem wczoraj na liściach jakby biały meszek, który po potrząśnięciu sypie się z krzaczka.

Czy to jakaś pleśń, pasożyt, choroba?
Co z tym zrobić?








Pozwolę sobie odpowiedzieć bo to akurat niezaprzeczalnie jest miodówka bukszpanowa. Mogę Cię pocieszyć , że u mnie co roku pojawia sie w maju i szybko można sobie z nia poradzić. Ja stosuję oprysk mospilanu jednorazowo lub dwukrotnie.
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Annak 09:28, 12 maj 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
O jakiej porze dnia najlepiej robić opryski?
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
hippocastanum 14:12, 12 maj 2018

Dołączył: 12 maj 2018
Posty: 1


Dzień dobry wszystkim

moje bukszpany również coś dopadło. Objawy ataku miodówki bukszpanowej rozpoznaje, dzisiaj zastosuje oprysk mospilanem. Martwią mnie bardziej jednak brązowiejące liście. Pojawiało się to już wcześniej na niektórych bukszpanach i rozprzestrzeniło się z czasem do tego stopnia, że musiałam wymienić rośliny. Na zdjęciu mało jest widocznych brązowych liści, bo przed zrobieniem zdjęcia trochę je powycinałam. Mam do Was pytanie: jaki oprysk zastosować na te brązowienie? I co to właściwie jest za choroba?
Annak 18:14, 12 maj 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Przepraszam za złe umieszczenie posta, ale korzystam z komórki i pomieszały mi się wątki. Może jednak Mazan mi podpowie i nie bede musiała pisać w innym miejscu?
Mam prośbę o identyfikacje choroby winorośli. Liście robią się zielono-żółte i na ich powierzchni ( także spodniej części) pojawiają się takie bąbelki, jakby w środku było powietrze. co to może byc i czym to potraktować? Prosze o pomoc

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Mazan 19:31, 12 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Annak

Dobrze że monitorujesz. To atak mączniaka rzekomego. Choć środki które podam nie mają rejestracji na winorośl, ale je stosuję. To Amistar i Topsin lub Curzate Cu. Stosować ściśle z etykietą.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 19:31, 12 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dubelek
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies