Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Gardenarium 08:32, 12 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Środki stosuj wg przepisu na opakowaniu, to dla mnie też jest bardzo trudne ale trzeba przeliczać ze 100 litrów na 10 l potem na litr.
Bo w przepisie jest podawane na 100 l.

Chore listki poskub, należałoby też bukszpan nawozić nawozami w płynie np. Florovit - póki co nie ma nic innego równie dobrego.
Jakieś chore gałązki wytnij.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 19:06, 13 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Ja wracam do moich bukszpanów. Z dwóch może cos będzie bo puszczają młode przyrosty.
A największy ten dostany na jesień ma takie objawy:

A od tyłu ma pęcherz:

Wyglada to inaczej niż na pozostałych bukszpanach wiec wole sie upewnić :
Czy to tez jest przemarznięcie???
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
bociek 21:42, 14 maj 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Moje bukszpany z Ikei stoja, nie maja mlodych przyrostow Ale tez nie usychaja, chociaz nie moge powiedziec, zeby mialy ciemnozielony kolor. Jak im sie przygladam, to widac malusienkie paczki, ale nic sie nie dzieje. Czy w tym ukladzie moge przypuszczac, ze przezyja, ale maja spore opoznienie?
Czy profilaktycznie prysnac na grzyba miksem polecanym w Pechcinie?
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
bociek 19:11, 15 maj 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
I dla zilustrowania. Wszystkie bukszpany dostaja co tydzien florowit konewka po listeczkach

Te rosnace z przyrostami:



I te "stojace"


____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
zuzanka 19:29, 15 maj 2012


Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 125
kolejne chore bukszpany i wciąż nie wiadomo jak je ratować
____________________
Z potrzeby piękna...
Jagna 20:08, 15 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
bociek napisał(a)
I dla zilustrowania. Wszystkie bukszpany dostaja co tydzien florowit konewka po listeczkach

Te rosnace z przyrostami:



I te "stojace"




No boćku drogi różnica jest ogromna, ale te stojace i tak jeszcze dosc dobrze wyglądają.
Pewnie tylko sie opóźnią.
Moje zółte juz całkiem
3 obcięłam całkiem w nadzieji że puszczą od dołu bo gałązki jeszcze zielone są ale tylko kilka cm nad ziemią.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 20:19, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obetnij te końcówki i patyczki, ja tam choroby nie widzę żadnej, a ucięte listki pozasychane jedynie po cięciu. Być może nożyce były tępe i poszarpały listki.
Chyba że przemarznięte i nie ruszają.
Może daj spokój temu florowitowi, bo go się daje co dwa tygodnie.

W tym roku jest plaga na przemarznięcia. Czekaj cierpliwie aż ruszy albo nie.
Tak jak mówiłam pobaw się i poobcinaj mu te patyczki i połówki listków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:21, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bociek napisał(a)
Moje bukszpany z Ikei stoja, nie maja mlodych przyrostow Ale tez nie usychaja, chociaz nie moge powiedziec, zeby mialy ciemnozielony kolor. Jak im sie przygladam, to widac malusienkie paczki, ale nic sie nie dzieje. Czy w tym ukladzie moge przypuszczac, ze przezyja, ale maja spore opoznienie?
Czy profilaktycznie prysnac na grzyba miksem polecanym w Pechcinie?


Myślę, że jeśli widać jakieś pączki to przezyją, niczym nie pryskaj a pilnuj tylko żeby sucho nie miały, ciepło jest potrzebne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:30, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagna napisał(a)
Ja wracam do moich bukszpanów. Z dwóch może cos będzie bo puszczają młode przyrosty.
A największy ten dostany na jesień ma takie objawy:

A od tyłu ma pęcherz:

Wyglada to inaczej niż na pozostałych bukszpanach wiec wole sie upewnić :
Czy to tez jest przemarznięcie???


Twoje bukszpany zimowane w piwnicy miały prawdopodobnie zimą za mało wody, dlatego nie przezimowały w dobrej kondycji, a jak ze światłem?

Objawów pokazanych na listkach nie ma w mojej książce, muszę poszukać może na angielskich stronach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:34, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
abiko napisał(a)
Mi też by się przydał Mój właśnie bukszpan Ikeowy wygląda tak, właściwie wszystkie Nie wiem czy je można uratować:




Danusiu można je jakoś uratować?


To może być zamieranie pędów i liści uszkodzonych przez niską temperaturę i porażanych wiosną przez grzyb Macrophoma candollei. Źródło infekcji stanowią zarodniki, które wraz z kroplami wody przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zdrowe krzewy, w dobrej kondycji bardzo rzadko chorują.

Co robić? - Wycinać chore pędy, a rośliny opryskiwać preparatami grzybobójczymi (jednym z nich) Sarfun 500 SC, Sportak Alpha 380 EC, Topsin M 70 WP.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies