Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Jagna 21:24, 15 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Ja szukałam tego na polskich stronach po nazwie ale nic cicho i głucho więc wcale się Tobie nie dziwię.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 21:43, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
malwes napisał(a)





Kreski na listkach bukszpanu to mogą być roztocza z klasy Arachnida o nazwie

Eurytetranychus buxi, który jest dość powszechnym szkodnikiem, który żywi się na górnej i dolnej powierzchni liści. Jeśli się przyjrzymy to wygląda tak, jakby ktoś wziął mała igłę i wykonał drobne białe rysy. Roztocza przebijają naskórek i wysysają soki z nowych liści.

Uszkodzenie są najbardziej widoczne na liściach w drugim i trzecim roku. Patrząc z pewnej odległości, wydaje się że roślina nabiera lekko srebrzystego wyglądu.

Cykl życia roztoczy

Zimują żółtawe jaja na spodzie liści bukszpanu. Jaja wylęgają się w kwietniu, maju.
Dorosłe osobniki są żółtawo-brązowe, mają osiem nóg i przypominają miniaturowe pająki. Roztoczom sprzyjają gorące, suche warunki.
Wzrost populacji jest największy na początku lata. Podczas gorącej i suchej pogody może rozwinąć się od pięciu do ośmiu pokoleń roztoczy. Może to powodować duży wzrost uszkodzeń.


Jak je kontrolować?

Wiele gatunków owadów i innych roztoczy żywią się roztoczami bukszpanu. Aby sprawdzić obecność roztoczy podkładamy białą kartkę, roztocze spadną i będzie widać poruszanie się.

Zimujące jaja opryskujemy Promanalem od spodniej strony liści. Duże zmasowane populacje roztoczy niszczymy preparatami zawierającymi bifentryny, dikofol, dimetoat i fluwalinat i hexythiazox, lambda-cyhalotryny lub malation.

Znalazłam Envidor® 240 EC firmy Bayer, podobno roztocza zwalcza Talstar.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:51, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
martika napisał(a)
Moje bukszpany mają miodówkę, spryskalam je ostatnio Mospilanem. Kiedy powtórzyć oprysk i czy w ogóle?


Miodówka bukszpanowa - obrazki

Tak wyglądają miodówki i objawy ich żerowania.

Psylla buxi - miodówka bukszpanowa jest małym, zielonkawy owadem, ma jasne skrzydła i silne nogi przystosowane do skoków. Wygląda jak mała cykada. Zarówno dorosły owad jak i nimfa (niedojrzałe stadium owada, który przypomina dorosłego) wysysa soki z roślin.

Nimfy wylęgają się z jaj na wiosnę. Wytwarzają one biały, woskowaty materiał, który często otacza ich ciała. Nimfy odżywiają się wysysając soki z pąków i młodych liści. Powoduje to zwijanie liści jak bańki i zahamowanie wzrostu.

Następnie tworzą się owady dorosłe, które są mniej szkodliwe niż nimfy. Samice składają jaja, które pozostają aż do wiosny. Występuje jedno pokolenie rocznie.

Mospilan, Confidor można powtórzyć za 2 tygodnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
abiko 09:07, 16 maj 2012


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Gardenarium napisał(a)

Mi też by się przydał Mój właśnie bukszpan Ikeowy wygląda tak, właściwie wszystkie Nie wiem czy je można uratować:




Danusiu można je jakoś uratować?


To może być zamieranie pędów i liści uszkodzonych przez niską temperaturę i porażanych wiosną przez grzyb Macrophoma candollei. Źródło infekcji stanowią zarodniki, które wraz z kroplami wody przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zdrowe krzewy, w dobrej kondycji bardzo rzadko chorują.

Co robić? - Wycinać chore pędy, a rośliny opryskiwać preparatami grzybobójczymi (jednym z nich) Sarfun 500 SC, Sportak Alpha 380 EC, Topsin M 70 WP.
I to chyba tak jest Danusiu. Teraz wygląda już dużo gorzej, bo go nie ratowałam. Wykopię, wsadzę do donicy i spróbuję reanimacji bukszpanowej.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Agacia 09:55, 16 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Dziękuję za odpowiedzi Danusiu. Na moich też przeróżne objawy, włącznie z pęcherzami na listkach.

Nie jestem pewna, w jakich odstępach możemy stosować środki grzybobójcze (Topsin) i szkodnikobójcze (Mospilan, Karate)?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Sebek 09:57, 16 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Danusia mi raz pisała, że co dwa tygodnie - czyli raz na grzyba, raz na szkodnika, raz na grzyba, raz na szkodnika ...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Agacia 10:24, 16 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Sebek napisał(a)
Danusia mi raz pisała, że co dwa tygodnie - czyli raz na grzyba, raz na szkodnika, raz na grzyba, raz na szkodnika ...


OK, Sebku, to jeszcze dopytam, bo ja ciemna w te klocki jestem - przed chwilą w odpowiedzi o kombinację gnojówki i chemii na wątku o naturalnym zwalczaniu szkodników napisałeś mi , że 'tak co tydzień - raz na grzyba, raz na szkodniki, potem znów na grzyba itd'. Możesz doprecyzować kiedy to będzie raz tydzień a kiedy raz na dwa? I jak między opryski wkomponować Florovit, tudzież gnojóweczkę? Dotyczy roślin już chorujących.
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Sebek 14:39, 16 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Raz na dwa tygodnie oprysk jednym preparatem. Jeśli stosujesz florovit to co trzy tygodnie - żeby nie przedawkować. Przynajmniej ja bym tak robił, co tydzień i za każdym razem innym.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
martika 16:20, 16 maj 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Dzięki z szybkie rady dotyczace miodówki, bede pryskac za 2 tygodnie ponownie.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Agacia 19:46, 16 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
To jeszcze pokażę moje najbardziej chore bukszpany. Raz oblane florovitem, wczoraj opryskane Topsinem, ale dziś, dobę po prysku, porządnie lało, nie wiem czy nie powtórzyć tego Topsinu? Czy coś jeszcze oprócz tego mogę dla nich zrobić?





Te odbarwione liście są takie brązowo-bure, ciemniejsze nieco niż na zdjęciach. Ponadto pojedyncze listki mają takie pęcherze na spodzie (rozdłubałam i nie było żadnego robaka w środku)

____________________
~ W ogrodniczkach ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies