Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pawo509 12:24, 02 wrz 2017

Dołączył: 02 wrz 2017
Posty: 9
Witam,

Przegryzam się powoli przez ten wątek ponieważ z moimi bukszpanami źle się dzieje.
Byłbym bardzo wdzięczny za informację na szybko jak mogę zareagować i co może być przyczyną.

Bukszpany były posadzone w lipcu (krzaczki ok 25-30cm), ziemię pod każdy krzaczek wybierałem i zastępowałem uniwersalną ziemią ogrodową. Pod spodem jest agrotkanina, na wierzchu kamień, bukszpan podlewany jest za pomocą linii kroplującej ale też podlewałem go dość intensywnie w sposób tradycyjny "z góry" (teraz już wiem że to błąd). Bukszpanu niczym nie nawoziłem, nie stosowałem żadnej chemii. Sadzonki przyjechały pięknie intensywnie zielone i z rozwiniętym systemem korzeniowym.

Problem polega na tym że liście żółkną (mają barwę od lekko żółtej do miejscami nawet wpadającej w czerwień/brąz) oraz mają białe obwódki (nawet na krzaczkach które mają liście intensywnie zielone). Nie zauważyłem obecności pasożytów na spodniej stronie liści, liście nie opadają:





Dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam.
Mazan 12:51, 02 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pawo509

Prawdopodobnie "winna" agrotkanina, która utrudnia wymianę powietrzno - wodną i korzenie mają problem z oddychaniem, co jest powodem utrudnienia pobierania fosforu /kolor od pomarańczowego do brązowego/. Wskazuje też na taki stan otoczka na zewnętrznej krawędzi liści.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Pawo509 23:59, 02 wrz 2017

Dołączył: 02 wrz 2017
Posty: 9
@Mazan: dzięki a sugestię.

Szczerze przyznam że nie bardzo rozumiem dlaczego agrotkanina miałaby ograniczać tę wymianę. Przecież ona jest przepuszczalna dla wody, to nie folia. Poza tym rośliny nie są szczelnie nią obłożone - pod rośliną jak i wokół niej nie ma agrotkaniny, jest zrobione wycięcie ok 15x15cm pod każdy krzaczek. Ona bardziej jest położona żeby nic nie rosło pomiędzy poszczególnymi krzaczkami.
Jeśli to problem wymiany to może bardziej stawiałbym na kamienie bo leżą dość szczenie przy samych roślinach. Tylko czy ci którzy obsypują bukszpan korą nie mieliby tego samego efektu? Oczywiście spróbuję odsłonić parę roślin i sprawdzę jaki to przyniesie skutek.

Abstrahując od przyczyny, jeśli to niedobór fosforu, to może polecisz jakiś nawóz do bukszpanów który ten fosfor im zapewni?
Mazan 10:20, 03 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pawo509

Proponuję, a nawet polecam zapoznać się w dziale OGRÓD z wątkiem "Mata przeciw chwastom". Myślę, że wówczas zrozumiesz.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Pawo509 15:32, 03 wrz 2017

Dołączył: 02 wrz 2017
Posty: 9
@Mazan:

Wygląda że popełniłem błąd z tą włókniną, na szczęście nie leży długo tylko jakieś 2 miesiące i usunę ją spod bukszpanów. Czy po usunięciu profilaktycznie zasilić bukszpany jakimś nawozem czy czekać aż sytuacja sama się poprawi?

Pozdrawiam
kasia_c 19:12, 03 wrz 2017

Dołączył: 27 maj 2015
Posty: 793
A jak bukszpan jest bez szmaty i bez kamyków, ma takie obwódki na brzegach liści był osadzony z gołym korzeniem pod koniec kwietnia -czy to może oznaczać że słabo się przyjmuje? Mam trochę takich sztuk i niedawno zobaczyłam że niektórym jeszcze im listki opadają. Chciałabym je jakoś wzmocnić przed zimą ale nie wiem jak im pomóc.
____________________
Kasia_c To miejsce trzeba kochać
Klaudyna 18:47, 04 wrz 2017


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Witam mam problem z dwoma bukszpanami. Pierwszy jest jakiegoś jasnego koloru i zaczyna się dziać z jego liśćmi.
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Klaudyna 18:48, 04 wrz 2017


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
a drugi to jest w gorszym stanie . Nie wiem czy coś go zjada czy mu liście odpadają?
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Klaudyna 18:49, 04 wrz 2017


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
kasia_c 20:42, 04 wrz 2017

Dołączył: 27 maj 2015
Posty: 793
Sprawdź wątek o ćmie bukszpanoej i porównaj. Może to to.
____________________
Kasia_c To miejsce trzeba kochać
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies