Gdzie jesteś » Forum » Róże » Choroby róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby róż

hanka_andrus 07:21, 13 mar 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Szypszyniec różany (Rhodites rosarum syn. Diplolepis rosae) – błonkówka z rodziny galasówkowatych.

Niewielki, 3-4 mm długości, czarno ubarwiony owad z czerwonymi odnóżami. U samic w tym samym kolorze są ponadto nasada odwłoka oraz dolna część tułowia. Rozpiętość skrzydeł ok. 8 mm. Tułów z boków spłaszczony, odwłok gruszkowaty i ostro zakończony. Czułki długie, nitkowate, 13 członowe. W rozmnażaniu występują pokolenia partenogenetyczne (same samice) i płciowe (samice i samce). Samice składają jaja w pąkach szczytowych dzikiej róży, w ludowej gwarze zwanej szypszyną (stąd nazwa). Rozwijające się larwy wydzielają hormony roślinne powodujące zniekształcenie i przerost tkanek żywiciela. Zamiast kwiatów i liści powstają duże, włochate zielono-żółte i zielono-czerwone narośla z kilkoma larwami wewnątrz. Larwy osiągają 5 mm długości. Zimują wewnątrz szypszynowych galasów i po przepoczwarczeniu, jako obupłciowe pokolenie wygryzają się z nich na wiosnę, gdy zaczynają się rozwijać świeże pąki rośliny żywicielskiej.

Szypszyniec różany może stać się ofiarą innych błonkówek np. z rodzaju Orthopelma. Mają one podobne ubarwienie lecz czułki z większą ilością segmentów i wystające z odwłoka niewielkie pokładełko. Tak więc owad opuszczający galas wcale nie musi być szypszyńcem! Prawdopodobnie jest to powód wielu pomyłek i zdecydowanie różniących się opisów tego gatunku.





opis :na podstawie Wikipedii
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gardenarium 18:53, 13 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja osobiście się nie spotkałam z tym problemem, ale widać, że to ciężki "orzech do zgryzienia"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
barbara_kraj... 00:31, 18 mar 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
A tak wygląda galas o tej porze Zdjęcie z 13 marca b.r.

galas o tej porze

____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
monteverde 11:03, 18 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
http://pl.wikipedia.org/wiki/Galas
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
barbara_kraj... 20:09, 01 maj 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Szypszyniec różany: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szypszyniec_r%C3%B3%C5%BCany
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
AniaDS 22:42, 04 maj 2011


Dołączył: 25 sty 2011
Posty: 5078
gardenarium napisał(a)
Ja osobiście się nie spotkałam z tym problemem, ale widać, że to ciężki "orzech do zgryzienia"


Rzadko spotykany widok, zwykle dotyczy róż dzikich i ich odmian.
Pojedyncze sztuki nie powodują widocznych szkód, szypszyniec najlepiej oderwać z porażonym kawałkiem pędu (liścia) i spalić.

____________________
Ania i róże i cała reszta :)
alinak 22:52, 05 maj 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
a ja to prawdopodobnie pomyliłam z rakiem róży i róża została wykopana . jakież było moje zdziwienie jak zobaczyłam że przy kompostowniku puszcza pączki . wsadziłam więc w ustronne miejsce i czekam na rozwój wypadków .......ma piękne liście
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 11:15, 28 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Znalazłam przydatną stronkę z chorobami i szkodnikami róż oraz programem ich ochrony

Szkodniki i choroby są na dole strony
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bea 16:49, 28 sie 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 3580
Co zaatakowało tą różę? Przędziorek?

Jak jej pomóc?


____________________
Beata W miniformacie
Gardenarium 08:43, 03 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, to wygląda na przędziorka, od spodu liści są pewnie delikatne pajęczynki.

Na przędziorki Talstar, Magus.

Teraz to chyba trzeba oberwać / obciąć te liście, są bardzo porażone. Oberwać i opryskać różę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies