Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały ogród pod Białymstokiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród pod Białymstokiem

kris_bialystok 19:25, 12 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
dawno mnie tu nie było - trochę wakacji i pracy nie pozwoliły zająć się ogrodem - dlatego dziś z żoną zrobiliśmy to czego nie powinniśmy

troszkę denerwujące było czekanie na kolejne zakupy więc od razu chcieliśmy nadrobiź - 2 kursy pełnym kombiakiem z rozłożonymi siedzeniami

tylko teraz problem co z tym zrobić - ale liczę na Waszą pomoc

coś tam układamy - jakiś zamysł jest - ale boimy się, że brzydko będzie zimą - to rabata wzdłuz ogrodzenia ale nie traktujemy jej jako ściany żywopłotu - raczej liściaki - tylko, może jakoż wymieszane iglakami, żeby zimą też to wyglądało

kupiliśmy:
2 x wiąz holenderski
3 x tuja stożki (jak przemarznie będziemy szukać zamienników)
8 x pęchęrznica (4 bordo i 4 żółto zielone)
5 x trzmielina fortunea
1 x tawlina jerzębnolistna
4 x tawułka japońska goldenmound
krzewuszka szczepiona na pniu
3 x krzewuszka cudowna variagata
perukowiec royal purple
rozplenice piórkowe pegasus x 3
jałowiec mały płożący
i jakaś żywotnik tedyy

mogę do tego coś dokupić - jakieś pojedyńcze tuje ?? i poprzeplatać?

nie wszystko musi iść też na tą rabatę - wymiary to 9,5 x 1,3 m
trochę ma to być inna od poprzedniej i kolejnej rabaty - raczej taki letni przeplataniec - powsadzamy w wolne miejsca byliny jednoroczne... troszke, żeby odbiegało od mocno geometrycznego naraożnika - a z wyrazistami wozrkami wróce po drugiej stronie










no i rozpoczałem prace nad wrzosowiskiem - ale tam juz zgodnie z duchem ogrodowiska - dam rade sam!



3 rodzaje wrzosów - kilka iglaczków - trawki i poluje na brzozy - być może jeszcze dojda \rh i berberysy czerwone
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
katiaxx 21:21, 12 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
no i właśnie czekałam i czekałam co się dzieje w waszym ogrodzie, nie pomogę w rozplanowaniu roślin bo się guzik znam ale będę kibicować i podglądać
A co się stało z trawnikiem, zrobił się pstrokaty czy to takie zdjęcie ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
kris_bialystok 08:59, 14 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
z trawnikiem jak na razie przegrywam
częściowo rośnie ładnie - ale to ta mniejsza część - głównie tu gdzie pod trawnikiem idą rury z rozprowadzeniem wody z rynien - czyli nawadnianie ma wielkie znaczenie - niby podlewam dużo - a jednak trawa żółknie i nie rośnie w miejscach najbardziej nasłonecznionych

2 dni temu pierwszy raz sypnąłem nawóz - o tej porze roku doradzono mi coś o małym azocie więc zakupiłem Polifoskę 8 - nawiozłem i 2 dni padało więc raczej się fajnie rozpuściło - nie wiem po jakim czasie może być widoczny jakiś efekt - na razie brak - posiałem równomiernie siewnikiem ręcznym

dziś kolejne koszenie - ale w zasadzie trawa się ścina punktowo bo w tych żółtych miejscach nie dorasta nigdy do wysokości koszenia

za 3 tygodnie sypnę jakiś mocniejszy nawóz i zobaczymy - ale ogólnie średnio jestem zadowolony - dużo chwastów ale z tym czekam na koniec sezonu albo następny rok i spryskam

ale najważniejsze jest, że dzieciaki biegają na bosaka i są mega szczęśliwe!
no chyba, że trafią na osta...



____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 09:08, 14 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
poszedłem po rozum do głowy i pojechałem po kolejne zakupy - jednak nie chcę aż tak eksperymentować i daję w tło pod płotem małe tujki - kupiłem też z 3 większe, żeby już jakoś wyglądało - większość krzewów pójdzie gdzieś indziej - zrobię lekko skromniej i później ewentualnie będę dosadzał

z basenu w tym roku chyba nic nie wyjdzie - za późno i czasu trochę brak - więc póki co mój okręg zamieniłem na piaskownice i plażę!

dokupiłem też 2 szczepione brzózki na wrzosowisko i zaczęło to fajnie wyglądać - na bank brakuje tam pomiędzy gdzieś wsadzić czerwone pionowe berberysy

myślę, że będzie ładnie
cel jest taki aby pozakrywać wszystkie rabaty gazetami/kartonami i korą - tak, żeby pomimo nie pełnego obsadzenia jakoś to już wyglądało - reszta raczej na wiosnę poczeka













____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
katiaxx 11:09, 14 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Już wygląda super, z roślinami nie ma co się śpieszyć, lepiej powoli dosadzać a być pewnym swoich wyborów niż sadzić na szybko a potem żałować, ja tak wsadziłam kilka pęcherznic, teraz żałuję, muszę czekać do jesieni żeby je przesadzić, nie bardzo mam pomysł gdzie, rabatę mam przyblokowaną.

Pięknie to wszystko u ciebie wygląda i super wrzosowisko, jesteś konsekwentny, gdybym zobaczyła Twój ogród nie wiedząc że jesteś forumowym bywalcem pomyślałabym że ktoś projektował Twój ogród.


Trawka tak pięknie przycięta nożem do trawników ? Wygląda super, ja coś nie mogę się zebrać do zakupu

A co wsadziłeś między brzozami a wrzosami ?

Czy nawóz który stosowałeś jest granulowany ? Ja swój nawiozłam bo był b. jasny teraz mam łaciaty i wypaliło mi kilka kółek średnicy jakieś 7 cm. Nie wiem czy tam było więcej nawozu czy się nie rozpuścił.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
kris_bialystok 11:44, 14 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
nawóz do trawnika to polecana przez Gemcia Polifoska - typowy nawóz rolniczy - granulowany - siewnikiem ręcznym równomiernie dałem polecane ilości - na razie nie widać różnicy

trawnik docinam tym fachowym przyrządem do kancików zakupionym u Danusi

na wrzosowisku pod brzozami są trawki - mam różne - turzyce i miskanty (zebrinusy) - mam jeszcze do dyspozycji rozplenice

miedzy brzozami a wrzosami obwiązkowo małe iglaczki - kosodrzewina (pinus mugo) - oraz małe szczepione fajne okazy iglaków

dodam dla kontrastu czerwone berberysy - a po bokach Rh i może jakieś większe okazy sosenek czy coś w tym stylu

co do konsekwencji - to główne rabaty jadę z głową - tylko ta linia wąska jest na wariata - ale dość mam pielenia w ziemi na "pusto" - chce posadzić coś i obsypać korą - jak coś się nie sprawdzi to będę stopniowo poprawiał


____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
katiaxx 12:23, 14 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
a jakiej szarości masz rabatę z wrzosami ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 12:24, 14 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
umnie działąnie nawozu było widoczne po ok. 7 dniach. Dla eksperymentu sypnęłam najpierw na kwadrat 6x6, po tygodniu był wyraźnie ciemniejszy a trawa wyższa, jakby szybciej rosła. Czy wiesz kiedy można nawozić ostatni raz trawnik ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
kris_bialystok 12:52, 14 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
wrzesień/pażdziernik? zależy jaki preparat stosujesz - na każdym jest napisane kiedy można - ja na pewno za 3 tygodnie dam coś mocniejszego (chodzi o Azot)
ale tak na prawdę do trawnikiem dokładniej zajmie się od wiosny

wrzosowisko ma wymiar 9 m x 3,2 m

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 09:17, 15 lip 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
wrzosowisko prawie wkopane - zabrakło wczoraj dnia


____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies