Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Dudusiowy ogród kiedyś tu wyrośnie...

Pokaż wątki Pokaż posty

Dudusiowy ogród kiedyś tu wyrośnie...

tabliczkazna... 00:21, 13 kwi 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
Zakładam wątek, licząc bardzo na to, że będziecie do nas wpadać, komentować, radzić, chwalić, ale i ganić. Jestem na początku drogi, niedawno wprowadziliśmy się do nowego domu, zarówno ja jak i mój Mąż wychowaliśmy się w blokach z wielkiej płyty, więc z wiedzą na temat roślin i ogrodów u nas nie jest szczególnie dobrze... Dość napisać, że jeszcze niedawno nie rozróżnialiśmy torfu wysokiego od niskiego, a nasza opieka nad roślinami ograniczała się jedynie do podlewania wodą... :/

Szukałam porad ogrodowych, inspiracji, trafiłam tu i... wpadłam po uszy. Jestem pod MEGA WIELKIM wrażeniem atmosfery, przyjaznego nastawienia, rzeczowości i porządku jaki tu panuje.
Danusiu rzadko spotykam tak dobrze zarządzane forum i taką responsywność oraz fachowość. Czuć od pierwszych chwil, że to, co tu się dzieje wynika z wielkiej pasji i miłości do tego, czym się zajmujesz. Gratuluję Ci, bardzo mi tym imponujesz.

Jestem mamą dwójki maluszków - córcia ma nieco ponad 3 latka, synek 7 miesięcy - rodzice z tego forum zrozumieją mnie w lot. Czytam nocami, kopię, odchwaszczam itp podczas popołudniowych drzemek dzieci, myślę o możliwych rozwiązaniach non-stop.

Na początku chciałam wszystko już i zaraz. Teraz doceniam wagę wykonywania różnych kroków we właściwej kolejności Myślę, że jestem w dobrym momencie. Nie zdążyłam jeszcze zbyt wiele napsuć.
Teraz mamy jedynie tuje, trawę spryskaną round-upem i zaraz będziemy zakładać siatkę na krety i siać trawkę. Od tego zaczynamy. Jednocześnie mam w głowie już pewien zarys tego, co i gdzie ma się znaleźć i jak mogłyby wyglądać rabaty, dlatego - z Waszą pomocą chętnie zaplanuję to co można już zaplanować, by potem nie ryć ponownie bez sensu.

Ponieważ anonimowo obserwuję to forum już od jakiegoś czasu, udało mi się za namową Danusi dokonać pierwszych zmian i choć to dla wielu z Was oczywistość, ja na początku pochwalę się tym, że moje tuje mają już nowe wiosenne grzywki i to dopiero początek zmian, jakie tu zapanują.

A, napiszę jeszcze, że dom stoi na prawie 12 arach, działka ma kształt prostokąta, dom jest nowy i stoi w bardzo urokliwej wiejskiej okolicy pod Łodzią. Będę systematycznie wstawiać różne zdjęcia i zasypywać Was pytaniami. Bardzo liczę na Waszą pomoc, szczególnie na Wasze doświadczenia i znajomość roślin - ich nazw, warunków uprawy i tego, jak będą wyglądać za lat naście.

To tyle tytułem wstępu. ))
____________________
Marta
tabliczkazna... 00:32, 13 kwi 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777


To był nasz pierwszy raz. Namachałam się tymi nożycami jak głupia, bo synuś się już powoli zaczynał niecierpliwić, ale efekty cieszą już nas jak nie wiem co!
Możliwe, że jest niefachowo, możliwe, że zauważycie jakieś nierówności - ale to i tak nie zmieni tego, że za chwilę, kiedy tu wyrośnie w końcu piękna trawa - dla nas to już będzie milowy krok. ))

Z przodu jeszcze mamy pieprznik - jak to po budowie. Kosze i palety za chwilę znikną. Ta mała rabatka na środku to moja przechowalnia - wszystko, co żywe jest w niej zakopane ze względu na round-upa. Są więc i krokusy i narcyze i kilka konwalii, irysów, tulipany - nie no nie wymieniam, bo naprawdę tam jest wszystko. W październiku miałam wielką potrzebę wkopania cebul choćby w trawę, by na wiosnę ucieszyły oko pierwszymi kwiatkami. Dlatego musiałam je teraz poratować.
____________________
Marta
tabliczkazna... 00:59, 13 kwi 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
____________________
Marta
Gocha 01:20, 13 kwi 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 5372
Witam, chyba pierwsza do Ciebie wpadłam. Ja też od niedawna na ogrodowisku, chcę korzystając z rad pozmieniać co nieco w swoim ogrodzie. Z przyjemnością będę śledziła Twoje zmagania z ogrodem.Pozdrawiam.
____________________
Małgosia - Kolorowy ogród do kapitalnegto remontu
tabliczkazna... 02:24, 13 kwi 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
I wzajemnie dzięki za miłe słowa i wizytę
____________________
Marta
zbigniew_gazda 05:54, 13 kwi 2014


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11151
No to super że jeszcze jedna duszyczka przybyła do naszej rodziny. Pokazuj co macie w planach i samych sukcesów życzę.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Selly 07:56, 13 kwi 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Witam Tuje masz juz piękne i równo przycięte . Zawsze to jakiś początek , no i cebulowe , jak czytam , pewnie już kwitną lub zaraz zaczną kwitnąć. Pozdrawiam i będę kibicować
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Luki 09:17, 13 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Witam
Mnóstwo zapału do pracy i chęci, to podstawa. Znajdziesz zapewne wiele inspiracji dla swojego ogrodu i przy okazji mnóstwo dylematów
Z przyjemnoscią będę podglądać wasze poczynania i czekam na pierwsze plany rabat
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
tabliczkazna... 16:22, 13 kwi 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
Dziękuję za miłe słowa Wciągnęła mnie ta sprawa ogrodu bez reszty trzeba przyznać.
Mąż powiedział, że musi zacząć się przyglądać, czy aby dzieci nie chudną )))

Poniżej zamieszczam pierwsze moje wypociny w temacie rabat.
Nie ukrywam, że cenię sobie porządek i naturalną harmonię, lubię tzw geometrię użytkową. Ale też nie do przesady, proste surowe formy na zasadzie 60 m kw i jeden mebel podświetlony z każdej strony to nie ja. Ale też w moim domu nie ma miejsca na zbędne bibeloty, kurzołapacze, romantyczne prowansalskie bajery z falbanką etc. Piszę o tym, bo te same preferencje mam w kwestii ogrodu. Ma być użytecznie, schludnie, zgrabnie i niepretensjonalnie A jak wyjdzie - życie pokaże.

A i jeszcze jedno - dopuszczam do świadomości fakt, że ogród musi mieć chwilę, by urosnąć )))

No, a teraz konkret:
FRONT
RABATA NR 1
Nie ma co ściemniać - zainspirowała mnie jedna z Danusiowych rabat, które pokazuje tu w kilku wątkach. Motyw przewodni stanowi ślimak i podwójny prostokąt z bukszpanów. Ponieważ kocham tulipany, marzy mi się, aby pomiędzy bukszpanem pozostało na tyle miejsca, by wsadzić jesienią cebule i wiosną mieć tulipanowe paski. Poradźcie tylko - co po przekwitnięciu i czy w ogóle taka koncepcja ma sens?
Ta roślinka z kulkami, to jakiś ładny iglaczek formowany w stylu bonsai. Cyprysik?
Orientacja rabaty - południowy zachód, raczej na brak słońca nie ma co narzekać, jedyny cień dają tuje. BTW na zdjęciu jeszcze nie ucięte...


RABATA NR 2

Tu jest pole do popisu, bo po instalacji oczyszczalni nastawiali mi różnych kręgów. Bardzo to wszystko piękne, nie ma co. Skalniaków nie lubię, pomyślałam, że tu fajnie wyglądałoby wrzosowisko. Mam już trochę krokusów, narcyzów - też mogłyby tam się pojawić wiosną, a potem... No właśnie...

Jaka jest koncepcja? - nr 1 to pasek bukszpanów, szerokości i wysokości tego "jęzorka" z tarasu. Nie miałam wpływu na jego zaistnienie, ale skoro już go mam, to może niech wskaże kierunek rabaty W drugą stronę też mógłby wyznaczyć łuk rabaty przyściennej i wtedy miałby w ogóle jakiś sens swojego bytu.
2 to konwalniki - muszę gdzieś je mieć, bo są cudne.
3 małe bukszpanowe kuleczki lub małe iglaczki (cis?)
4 - to samo?
5, czyli te białe okręgi to hortensja Annabelle, mam w końcu 4 szt, obecnie wysokość ok 50 cm.
6 - lawenda - pasuje tu?
7 to dwa rododendrony, które mam, obecnie wysokie na 50-60 cm.
8 to jakaś trawa, która zasłoni skrzynkę, ale w razie czego umożliwi do niej dostęp.
9 i 10 to moje dwa iglaki, które formuję, bo na żywopłot były nie za piękne.
11 to coś, co się zwiesza - bluszcz? jakiś jałowiec? Co jeszcze?
Planujemy zrobić z tego kręgu donicę, obłożymy ją cegłą albo jakimś kamieniem, dobrze będzie? Te fiolety, róże i biele to wrzosy i wrzośce. Jakie - pojęcia nie mam, help! Chciałabym, aby było ładnie przez większą część roku. Wokół włazów też wcisnę jakieś trawki - choć trochę to zasłonią.
Co myślicie? Czy to jakoś wygląda i trzyma się kupy? Co mogłabym jeszcze dołożyć, by to wrzosowisko czymś jednak urozmaicić? Powinno być lekko podwyższone od siatki w dół? Mogę jeszcze wszystko zaplanować, jest na to dobry czas.

Poniżej rośliny, jakimi już dysponuję lub będę je mieć w najbliższym czasie (może coś się przyda):
4 szt wspominanej hortensji
2 szt rododendronów
5 szt lawendy (20-30cm)
platan - 120 cm
głóg dwuszyjkowy Scarlet 120 cm
2 szt lilaka na pniu 100cm
2 szt bluszczu - 2 metry
1 szt uratowanego winobluszczu - dopiero odbija
5 szt derenia białego - wys ok metra
3 szt derenia jadalnego - wys ok metra
grab pospolity żywopłotowy - na ok 15 m żywopłotu, sadzonka ok 50 cm
3 szt bukszpan Faulkner 20 cm
10 szt cisa Taxus baccata 40cm

No, to więcej grzechów już nie pamiętam. Możecie sobie używać do woli

Siatka zostaje, bo na razie tam płotu nie robimy z różnych względów. Puścić coś po niej? A może wsadzić jakieś fajne wysokie trawy? Bo taki sam żywopłot dookoła działki to chyba nie bardzo mi się podoba


____________________
Marta
tabliczkazna... 17:15, 13 kwi 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
Aaaaa... zapomniałam się pochwalić - 30 szt małych tujek właśnie sobie siedzi pod folią i się ukorzenia. Wg przepisu Szefowej Po takim cięciu żal było ich nie rozmnożyć
____________________
Marta
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies