Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój zielony salonik :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój zielony salonik :)

martuha 21:34, 26 kwi 2014


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Czy ktoś ma mniejszy ogródeczek?

Tworzyłam go na nieprzychylnej gliniastej glebie z poziomem wód gruntowych na głębokości od 30 do 130 cm. Przez trzy sezony mieszałam glinę z piaskiem, przekopywałam z obornikiem i nawoziłam dobrej ziemi. W międzyczasie usuwałam chwasty, siałam nawozy zielone. W efekcie podniosłam lekko poziom gruntu. Najwyższy poziom wody pozostał w lewym zewn. rogu, w miejscu zadaszenia/ składzika. Tam mokro jest zawsze a o bosym stąpaniu po trawie czy wylegiwaniu się na niej mogę zapomnieć.

Przed tarasem mąż wykopał rów, który zasypaliśmy serpentynitem, powstał "suchy potok" zbierający nadmiar wody i odprowadzający ją do studzienki. Jego równą linię zamierzam zniwelować kamieniami, których jeszcze dokupię. Te, które mam, ciągle przestawiam, szukając najlepszego miejsca. Mąż mówi na nie wędrujące kamienie

Posadziłam kilka roślin ale chętnie wysłucham rad jak wykończyć to maleństwo biorąc pod uwagę docelową wielkość roślin. Może coś należałoby przesadzić? Wszystkie rośliny oprócz większych smaragdów były sadzone jesienią.

Na większej rabacie pod tujami wiąz drobnolistny, kalina japońska Lanarth, przed nimi róża, azalia knap-hill-hybride "Juanita", kalina koralowa Nanum. W donicy do posadzenia, jeszcze nie wiem gdzie fothergilla (mój ulubieniec). Myślałam o tym miejscu, w którym stoi, tylko obawiam się, że w przyszłości może być im ciasno . Miejsca pomiędzy krzewami chcę wypełnić żurawkami o bordowych, pomarańczowych i żółtozielonych liściach. Może zmieści się jeszcze azalia japońska albo dwie?

Chciałam pod płotem po prawej i lewej stronie ogrodu umieścić szczepione wysoko miłorzęby. Myślałam też o szczepionych klonach, np. brilliantissimum, ale obawiam się ich wielkości. Uwielbiam przebarwiające się jesienią krzewy, te, które mam dodatkowo kwitną pięknie wiosną.

Między tujami a składzikiem planuję ławeczkę (pod nią będą rosły żurawki), w składziku półeczki na ozdobne doniczki A może coś jeszcze zasugerujecie? Nieśmiało liczę na pomoc Pani Danuty






____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Gardenarium 08:29, 27 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Polecam klon palmowy o purpurowych liściach, pasuje jak ulał i część prawej strony rabat warto wysypać kamyczkami, oddzielić aby nadać tego czegoś co sprawia, że jest na razie monotonnie, a nie musi być
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stychaz 09:21, 27 kwi 2014


Dołączył: 18 wrz 2011
Posty: 2468
Cześć

Jeśli masz mniej niż 30 m (łącznie z tarasem), to mnie przebiłaś
Fajną linię trawnika.

A może zamiast żurawek - trawki.
Między składzikiem a tujami, też można puścić bluszcz na ogrodzenie. Widać, na przykładzie składzika, że sobie tam całkiem radzi.

Pozdrawiam
____________________
Justyna - Wersja mini mini
martuha 21:15, 27 kwi 2014


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Dziękuję za rady O klonie palmowym myślę od początku, ale boję się, że się nie przystosuje do wysokiego poziomu wody. Chyba, że mu wymyślę podwyższoną rabatę, tylko nie wiem jak musi być duża, żeby korzenie klona nie przemarzały?
Racja, jest trochę monotonnie, ale uwierzcie, że na razie napawam się tym co jest i nie mogę uwierzyć, że tego dokonałam

stychaz, mam 15 m więcej - wygrałaś lecę oglądać Twoje mini mini
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
stychaz 21:46, 27 kwi 2014


Dołączył: 18 wrz 2011
Posty: 2468
Wygrałam Zapraszam
____________________
Justyna - Wersja mini mini
bleebla 22:11, 09 lip 2014


Dołączył: 13 sty 2013
Posty: 4757
Pięknie tu jest. Cudowny zakątek stworzyliście.

Gliniasta ziemia to zmora, sama też mam. Miłorząb u mnie daje rade.
____________________
Aga - Mała eLeczka
martuha 13:58, 10 lip 2014


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Właśnie myślałąm o miłorzębach, ale Danusia ma rację, że klony palmowe też by pięknie wyglądały, ale musiały by być na podwyższonych rabatach bo się utopią w wodach gruntowych . Teraz szukam odmian i myślę, czy dwa takie same po obu stronach ogrodu, czy np. czerwony i żółty...
Obecnie krzewy się rozrosły okrutnie od wiosny :/ nie wyobrażam sobie co będzie dalej, więc chyba pora zdecydować, czy to co jest jest dobrze. Ale nie chcę się spieszyć, poszukam, pomyślę
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
beta 14:31, 10 lip 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
witam

wklejam link do Chusteczkowego http://www.ogrodowisko.pl/watek/1768-chusteczkowy-ogrod-beroliny

też malutki ogródek, ale zgrabnie przerobiony

pozdrawiam
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Katkak 16:30, 10 lip 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Witaj, ogródeczek masz malutki, ale taki śliczny i kochany, że ...mam ochotę go przytulić .
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
martuha 18:01, 10 lip 2014


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Bardzo się cieszę z odwiedzin! Cieszę się tak bardzo, ze dostałam pałera i zaczynam porządki w ogródku, bo go troszkę zaniedbałam. I widzę, ze będę miała się od kogo uczyć umiaru, porządku, wyczucia stylu. piękne macie ogrody!
Postaram się jeszcze dziś wrzucić aktualne zdjęcia
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies