Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Fotorelacje - pielęgnacja roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Fotorelacje - pielęgnacja roślin

Gardenarium 23:05, 25 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wierzę na słowo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 19:39, 13 lis 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Pytanie czy taki żywopłot z grabu po posadzeniu (z łysym korzeniem) trzeba jakoś podwiązać na początku czy nie?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 09:30, 14 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prosto posadzić, przydepnąć dobrze, obrócić przed przydepnięciem żeby dziury się pouzupełniały.
Rozumiem, że skoro z gołym korzeniem to są malutkie? nie ma potrzeby wiązania, no chyba że przewracają się, co oznacza materiał bardzo kiepskiej jakości.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 18:33, 14 lis 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Danusiu nie przewracają się na wysokość po posadzeniu część mojego wzrostu prawie, a cześć do kolan, tak jak radziłaś wiosną je wyrównam, tylko u mnie wygwizdów całkowity......otwarta przestrzeń stąd pytanie czy przywiązać jakoś
Jak zgram zdjęcia to wstawię i ocenisz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 18:58, 14 lis 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Tak wyglądają po posadzeniu te moje grabiki



____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 13:23, 15 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Albo krzywe oko fotografa albo krzywo posadzone Nie tnij teraz, a wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
olga80 10:24, 21 sty 2016


Dołączył: 11 sie 2015
Posty: 5523
Madzenka napisał(a)

Dzisiaj GRABY i zywoplot grabowy
Obiecałam relację nt żywopłotu grabowego. Lansuje graby od kilku lat i jak widzę z powodzeniem. Sporo pytań na ten temat się pojawia zatem aby te informacje uporządkować opisze króciutko moją wiedzę na ten temat. Rosna świetnie zarowno na podmoklym terenie jak i suchym, nie straszna jest im glina.

Mój żywopłot sadzony był w maju 2010 roku. Już po 3 latach osiągnął planowany rozmiar czyli wysokość ok 1,7 m sadzony był z doniczek, sadzonki były już chyba 2-4 letnie i pięknie rozgałezione o wysokości ponad 1,2 m. Po posadzeniu został jednak od razu przycięty o 1/3. Aura nie psrzyjała mu, najpierw ulewne opady wiosną a potem upalne lato i susza. Jeszcze wówczas nie mieszkaliśmy w nowym domu więc podlewany był od czadu do czau... Czyli jak z ziemi zrobiła się skorupa. Posadzony był w rodzimej ziemi, czyli w glinie. Ktora po ulewach jest grzaska a przy suszy tworzy się na powierzchni skorupa. I nic mu od tych 4 lat nie dolega. Na 80 sadzonek w pierwszym roku wypadly 4 sztuki.

Sadziliśmy żowopłot co 25 cm w odleglosci 1 m od ogrodzenia w jednym rzędzie.
W pierwszym roku był cięty dwa razy o 1/3 :
- wiosną zaraz po posadzeniu
- pod koniec lata gdy już sie przyjął i wypuścił długie gałazki.

W drugim roku cięłam go radykalnie o 1/2 trzy razy w roku aby się zagęszczał.

Aktulnie utrzymuję mu już wysokość i szerokość i tnę trzy razy w sezonie:
- pod koniec zimy, gdy nie ma juz dużych mrozów ale jeszcze nie rusza wegetacja (chyba wyznacznikiem jest pojawienie sie przebiśniegów ale przed krokusami . To cięcie uważam za najważniejsze, bo wówczas koryguję mu kształt i szerokośc.
- drugie cięcie pod koniec maja lub w czerwcu. Wszystko zależy kiedy rusza liscie i jak długie sa przyrosty. Gdy liście sa juz duże a przyrosty długie i zywopłot traci kształt tnę go. Niektorzy ostrzegają że ptaki zakladają gnizada w zyopłocie i dlatego należy jak najpóżniej dokonać cięcia żywoplotu aby nie zaszkodzić ptakom. Cięcie o 1/2 do 1/3 dosyć radykalne
- trzecie ciecie pod koniec lipca, nie pózniej niż w pierwszej polowie sierpnia. Zwykle nie jest potzrebne juz tak radyklane ciecie jak wiosną, gdyż zywopłot juz tak mocno nie przyrasta.

Nawożenie:
Zaraz po posadzeniu anwozilam dwukrotnie - wiosną np. Azofoską a potem w czerwcu/lipcu. Gdy żywopłot rosnie juz bardzo inetnsywnie wystarczy nawozenie jednokrotne. Im mocniej tniemy tym bardziej zywoplot wymaga nawozenie. Nie należy jednakorzesadzać i dwukrotne nawożenie w ciągu sezonu wystarczy aby zyopłot miał piekne ciemnozielone liscie.

Ochrona przed szkodnikami i grzybami:
- graby lubią wiosną podjadać gąsienice. Warto wowczas zrobić oprysk środakmi typu. mospilan, decis, fastac, calypso, itp dla ssących i gryzących szkodnikow. NIgdy na moim żywopłocie nie zaobserowalam mszycy. Jesli graby zamieraja, liscie szarzeją a nie widac szkodnikow to mogą być szpeciele , wowczas skuteczny jest ORTUS (dobry również na orzędziorki dla innych roslin)
- grzyby własciewie mojego zywoplotu nie atakuja. Gdyby jednak cos im doelgalo to polecam: Topsin?


Do ciecia uzywam nożyc do zywoplotu akumuloatorowych 50 cm. Wygodne, lekkie i szybciutko tnę 30 m żyopłot.



Dziękuje znalazłam cos dla siebie
____________________
Teresa Moje małe królestwo
sylwia_slomc... 15:24, 21 sty 2016


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Gardenarium napisał(a)
Albo krzywe oko fotografa albo krzywo posadzone Nie tnij teraz, a wiosną.

Oko fotografa do bani bo astygmatyzm , a trzęsące się ręce nie pomagają
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Alicja169 23:09, 15 lut 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Też zaznaczam. Przydatne, skoncentrowane informacje. Dzięki.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Agacia 20:55, 25 lut 2016


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Dzięki, świetny wątek!
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies