Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Klon Shirasawy - Acer shirasawanum 'Aureum'

Pokaż wątki Pokaż posty

Klon Shirasawy - Acer shirasawanum 'Aureum'

Mazan 09:17, 02 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Liść przedstawia czarną plamistość klonu. O tej chorobie już jest na Forum. Metoda Krzysztofa jest jak najbardziej wskazana. Wymienione grzyby niszczą wszelką 'knkurencję', a szczególnie Trichoderma. Jeśli tylko jest w odpowiedniej ilości w glebie - niszczy wszystkie grzyby chorobotwórcze powodujące choroby odglebowe, ale ma też nieładną cechę - w przypadku braku grzybów chorobotwórczych potrafi zaatakować roślinę uprawną. Jako grzyb rozwijający się na martwej materii organicznej w lesie w tym przypadku jest organizmem pożytecznym, ma również charakter grzyba mikoryzowego choć nim nie jest. Pomaga tym samym w ukorzenianiu się roślin.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katiaxx 15:44, 08 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Mazan - przy okazji, widzę że użytkownicy stosują czasem środki grzybobójcze których nie widzę w supermarkecie, np. gwarant, czy te supermarketowe są skuteczne (ja mam coś targetu na iglaste i ozdobne przeciwko fytoftorozie i mączniaki) czy takie preparaty sa skuteczne ? czy powinnam szukać czegoś mocniejszego np na allegro ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 15:45, 08 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
I jeszcze - dlaczego mój shisawy AUREUM jest PURPUREUM ? Ma zużo czegoś ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Mazan 14:08, 11 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Katiaxx,
Gwarant jest zamiennikiem Bravo, mają tę samą substancję czynną - chlorotalonil i jeśli masz trudność w ustaleniu śor, to właśnie sprawdzaj substancję czynną, gdyż jej nikt nie zmieni - to nazwa chemiczna nie producenta czy firmy handlowej. Supermarketowe są często tylko przepakowane do dużo mniejszych opakowań i - oczywiście - droższe. Za to bywają praktyczniejsze ze względu na ilość. Dość częstym zamiennikiem p. fytoftorozie jest Mildex, choć stosuje się Aliette jako popularniejszy.
O skuteczności środka stanowi jego substancja czynna.
Dlaczego klon ma inną barwę? Tego nikt nie powie bez ustalenia odmiany, gatunku itd. Oprócz klonu Shirasawy jest jeszcze klon japoński Mający podobne liście, ale niuansem są kwiaty. Jeden ma czerwone, drugi chyba inne. Mają też wyższe wymagania wodne i przy jej brakach rośliny mogą zachować się jak jesienią - przebarwiać liście.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katiaxx 14:39, 11 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
u mnie to raczej nie brak wody w zwiększona ilość w związku z miejscem blisko rynny. Myślałam może to to za mało żelaz czy innego składnika. Dziękuję za info.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 11:00, 05 wrz 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
czy ten klon lubi kwaśno czy zasadowo ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Mazan 18:42, 05 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Katiaxx

Ten klon nie ma zbytnich wymagań. Gleba powinna być lekko kwaśna, żyzna i wilgotna o dobrym przewietrzaniu, a stanowisko raczej zacienione.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Agania 08:19, 14 paź 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Mój shirasawa, jest już dość dużym drzewem

Jego wygląd wiosną i jesienią
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Gardenarium 21:13, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mój klon nie jest rdzawy jeszcze ale zaczyna się przebarwiać, może ta intensywność związana jest z zasobnością gleby i uwilgoceniem?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agania 09:28, 21 paź 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Klony w moim ogrodzie rosną nad oczkami wodnymi, wilgotność powietrza od oczek na pewno im sprzyja, dodatkowo podsypuję im kompostu i ściółkuję podłoże, żeby utrzymać wilgotność korzeniom, rosną zdrowo, nigdy nie chorują i kolory jesienią mają wyjątkowe.

Shirasawa Aureum latem, jak liliwoce, to musi być gorący lipiec

____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies