Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

rozark 15:08, 31 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
ok dzięki wielkie, wszystko jasne
____________________
pozdrowionka
wiewiora 18:37, 01 lut 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
witajcie ja wczoraj swoją pryzmę przerzucałam ,w związku że mam stały dostęp do obranych liści kapusty ,lekko psujących się warzyw itp...musiałam lekko poprzerzucać i między to dać gotowy kompost jako starter dla przyspieszenia rozkładu.Ale co wam powiem pod świeżyzną jest masa dżownic ogromne ilości pracują cały czas może nie są tak ruchliwe jak na wiosne ale cały czas sie ruszają .Jutro zrobię zdjęcie i wstawie
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
wiewiora 13:39, 02 lut 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749

tak wygląda mój kompostownik po przmieszaniu go w sobotę
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
AnnaEdyta 18:17, 02 lut 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
No to i ja się pochwalę. Moj kommpostownik opadl ok.40cm od listopada, kiedy to zasypalam go ostatnią warstwą ziemi.Czyli o 1/3 wysokości w 3 miesiace. Czy to mozliwe, żeby do końca kwietnia kompost byl gotowy?
____________________
wiewiora 18:43, 02 lut 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
myślę że tak jeżeli są dżownice to dadzą radę możesz zaglądnoć do środka czy się przerabia jeżeli ich niema a produkty są nieprzerobione to propozycja zakupu dżownic w sklepie wętkarskim i dodać do środka pryzmy a one radę dadzą.
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
brysia 17:40, 07 lut 2015


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Doradźcie mi jak wykorzystać stare siano?
Mam w stodole siano, leży sobie już ponad 10-12 lat, pozostałość po czasach gdy jeszcze prowadziliśmy gospodarstwo. Jak je wykorzystać? Myślałam o przerobieniu na kompost, ale jak najlepiej się do tego zabrać?
Siano jest dobrze wysuszone, leży już ponad 10 lat, jednak obawiam się, że jest tam pełno nasion chwastów łąkowych, czy po takim czasie te chwasty mogą jeszcze wyrosnąć? np. jak zrobię z tego kompost, to nasiona w nim zaczną kiełkować?
A może zaproponujecie coś innego?
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
wiewiora 18:41, 07 lut 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
brysia napisał(a)
Doradźcie mi jak wykorzystać stare siano?
Mam w stodole siano, leży sobie już ponad 10-12 lat, pozostałość po czasach gdy jeszcze prowadziliśmy gospodarstwo. Jak je wykorzystać? Myślałam o przerobieniu na kompost, ale jak najlepiej się do tego zabrać?
Siano jest dobrze wysuszone, leży już ponad 10 lat, jednak obawiam się, że jest tam pełno nasion chwastów łąkowych, czy po takim czasie te chwasty mogą jeszcze wyrosnąć? np. jak zrobię z tego kompost, to nasiona w nim zaczną kiełkować?
A może zaproponujecie coś innego?

Myślę , że jak najbardziej na kompost tylko trzeba by przemieszać siano z kompostem(zaczątek kompostu)na wiosnę polewać pryzmę wodą żeby była wilgotna wtedy szybciej sie przerabia ,przynajmniej ja tak robię i co 2-3 miesiące ją zruszam.
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
brysia 19:36, 07 lut 2015


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Niestety nie mam zaczątków kompostu, więc pytam jak zacząć z tym suchym sianem. Poza tym co z nasionami chwastów? Czy one się rozłożą, czy wykiełkują na rabacie?
Mam możliwość pozyskać świeży obornik krowi, czy gdybym zrobiła przekładaniec to to przyspieszy zrobienie kompostu? Jak myśliż, kiedy będzie gotowy taki kompost z siana?
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
wiewiora 21:26, 07 lut 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
brysia napisał(a)
Niestety nie mam zaczątków kompostu, więc pytam jak zacząć z tym suchym sianem. Poza tym co z nasionami chwastów? Czy one się rozłożą, czy wykiełkują na rabacie?
Mam możliwość pozyskać świeży obornik krowi, czy gdybym zrobiła przekładaniec to to przyspieszy zrobienie kompostu? Jak myśliż, kiedy będzie gotowy taki kompost z siana?

Dobrze myślisz poprzekładaj z świeżym obornikiem na przemian .możesz dać resztki z kuchni ja daje wszystko oprócz kości,jeżeli masz możliwość to w sklepie wentkarskim kup parę pudełek dżownic i wsadż do środka pryzmy. Można kupic gotowy preparat przyspieszający kompostowanie i posypywać każdą warstwę,nasiona w sianie nie powinny wykiełkować mają 10 lat ale nic nie wiadomo....gotowy kompost dojrzały myślę że najlepszy będzie na przyszłą wiosnę
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
october 13:03, 10 lut 2015


Dołączył: 02 lut 2015
Posty: 190
Nooo, dotarłam do końca wątku, choć przyznaję, że ostatnich kilka stron to tak, po łebkach przeleciałam
Będę i ja zaczynać produkować kompost na naszej działeczce. Tylko trzeba wybudować kompostownik. Tyle tutaj napisaliście, że już chyba się pogubiłam Pewnie na bieżąco będę pytała, co można a czego nie. Jak na razie to mam pytanie odnośnie tektury: ile jej dawać i jak ją rozdrabniać, w sensie na jakie małe kawałki ciąć?
____________________
Monika Oczami wyobraźni - jak to miejsce się zmieni i Ogród mojej mamy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies