Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w duszy mi gra...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w duszy mi gra...

gardney 21:25, 19 wrz 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Witajcie! Za namową przemiłych ogrodowiczanek zakładam swój wątek. Na imię mi Magda, jestem mamą dwójki dzieciaków, będę niebawem bardzo zapracowaną mamą. Ale mam cichutką nadzieję że znajdę czas na swoje hobby jakim się stał ogród. Mogę się wyżyć artystycznie i obcować z naturą, bardzo to sobie cenię. W tym roku ogród się "rozkręcił" z powodu dokupionego przeze mnie i męża kawałka działki za domem. Na wiosnę powstał tam trawnik a ja ruszyłam do boju, aby powstały rabaty.
Jedna z starych rabat - żwirkowa powstawała 3 lata temu ale zupełnie nie miałam koncepcji. W tym roku został zmieniony "szkielet" tej rabaty, chciałabym ją skończyć. W międzyczasie wyrósł nam murek oporowy od strony chodnika, wątpliwej urody, który będę zawsłaniać bluszczem z braku miejsca na np cisy.
Na początek zaprezentuję wejście do domu moje pelargonie i fuksje które są cudne ale bardzo kapryszą i nie chce im się wychodzić na słońce oraz surfinie, które szybko pokochałam i niestety tak szybko się odkochałam z racji ich zażyłej symbiozy z maleńkimi zielonymi wąsatymi potworkami.
To dom od frontu - widać wejście do biura mojego szfagra, my mieszkamy na górze

A tutaj wejście do domu
moje kochane doniczkowce

i bakopa której zasmakował nawóz do surfinii tak że kwitnie od północy

Opiszę Wam moje założenia
Ogród ma być dość kolorowy, jednak jeżeli chodzi o kwiaty zakazane u mnie kolory to żółty i czerwony, raczej preferuję róże i róże przechodzące w fiolety, ewentualnie biel. Jeśli chodzi o liście - chciałabym kolorowego ogrodu, uwielbiam żurawki, spis odmian jakie mam w pojedynczych sztukach jest duży jak na moje rabaty, mam je pogrupowane według kolorów i stanowisk jakie lubią - na trzech rabatach. Zachwycają mnie również trawy dodające lekkości takim kolorowym założeniom. Obowiązkowo muszą się u mnie znaleźć.
No i hortensje - nie będę oryginalna. Poznałam je dopiero w tym roku i postanowiłam że będą w moim ogrodzie na pewno.

To jest rabata vis a vis frontu domu, jest to miejsce pokazowe, które chciałabym docacać. Już jest piękne, teraz chciałabym nad nim trochę popracować. Byłoby dobrze skończyć ją w tym roku albo przynajmniej zaplanować do końca. Chciałąbym się spieszyć powoli. Moim celem było aby to było takie delikatne eleganckei mijesce bardzo przyciągające uwagę, tu bardzo pomogła mi popcarol którą serdecznie pozdrawiam! Posadziłam tam vanille fraise, ML (nie wiem czy to nie błąd chyba nie będą zbyt widoczne. Dwie kule na pniu i stożki cisowe. W nogach tych form geometrycznych są wrzosy poprzeplatane carex the beatles. Pod hertensjami są rozchodniki na razie maciupkie i ich nie widać. Na rabacie porozrzucane są tawuły gold princess, które bardzo lubię. To taka moja improwizacja, nie wiem czy nie błędna... Zresztą zobaczcie. Tutaj bardzo widziałabym stipę, begonie, carexy żółte, żurawki bordowe i limonkowe.
mam pewien plan mam nadzieję że mi pomożecie i ocenicie będę wdzięczna za wszelkie sugestie. to widok z balkonu na lewą część rabaty. A tutaj widok na prawą część. Na pierwszym planie kulki bukszpanowe i stożek z cisa, popodsadzane jw.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 21:29, 19 wrz 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Prezentuję dalej...
Czas na rabatę iglakową - iglaki posadzone przez moją teściową kiedyś były miniaturowe, na szczęście nie zabiła ich moja mata i chciałabym coś z nich wykomponować, było kiedyś bardzo smutno takie szrobure iglaki w korze, w tym roku poczyniłam takie cuś:
dałam otoczaki pod bonsai i chcę je otoczyć obwódką bukszpanową.
Zrobiłaam pasy z żurawek - głównie marmalade - ale są tam też inne żurawki w tej samej kolorystyce, wyżej są rozplenice little bunny a dalej trzmielina ostro podzielona dlatego taka kanciasta pod tujami grandiflora ale to chyba nie jest dobre miejsce dla niej, sama nie wiem, na prawo od tych dużych tuj schowana jest limelight a całkiem za nimi polar bear. Chciałam je mieć ale tak bez pomysłu na nie.
Moją zmorą tutaj są te koła betonowe tu widać jedno - mam nadzieję że trzmielina i rozplenice chociaż troszkę to zasłonią.

PAs iglaków przylega do najbardziej widocznego z ulicy i najbardxziej zaniedbanego miejsca - mam nadzieję że to się zmieni niebawem, pracuję nad tym tematem już baaardzo długo, może się uda namówić męża na remont.
Oszczędzę Wam widoku na to miejsce, narysuję je na planie który postaram się sporządzić jutro.
Pomiędzy te iglaki myślałam żeby dać jakieś trawy albo coś na pniu.


Teraz miejsce gdzie mam wrzosy miskanta variegatusa ale tylko na próbę bo czy on mi nie padnie od zachodu? Tam mało słońca, może będzie rósł mniejszy co na takiej małej rabacie to akurat na plus. Taki eksperyment. Sa tam berberysy które są straaasznie maciupkie i ich nie widać, inspiracją było oczywiście wrzosowisko Danusi, tylko u mnie w takiej miniaturce niedźwiedzie futro mi się zbuntowało po dzieleniu, no cóż sama jestem sobie winna, na szczęście jakby co mam w zapasie.

No i wreszcie tyły domu gdzie sadziłam w tym roku tuje, zrobiłam taką wąską rabatę i dwa "cycki" rabatowe pod ścianą od północy, one będą jeszcze miały dobudowany pasek kory, będzie inny kształłt tego ale to w przyszłości na razie nie da rady czasowo. Ponieważ chcaiłam się zaprezentować na ogrodowisku, a rano miałam jeszcze nieobkancikowane więc jak ana art wzięłam swoją latorośl na plecy i heja na ogród robić kanty. Kanty są jak pijanego zająca ale to tylko dlatego że robiła je mama kangurzyca i nie miała jak sobie przytrzymać deski
I widok z góry na pas za domem, w oddali na ostatnim zdjęciu bardzo słabo widać sadzik

Za wszelkie węże, dziury w trawniku, kupy ziemi i chwasty przepraszam, zapraszam do siebie, postaram się prowadzić ogród w miarę możliwości po ogrodowiskowemu Proszę Was o porady jak co rozplanować, w kolejnych postach napiszę co mam zaplanowane. Liczę na Waszą pomoc!
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Zielona 22:20, 19 wrz 2014


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Już miałam zamknąć kompa, ale postanowiłam sprawdzić, czy założyłaś wątek. W podpisie jeszcze daj do niego link, żeby można było trafić, bo znalazłam Cię przez wyszukiwarkę.

Madzia. Bardzo się cieszę, że jesteś Dzisiaj mam plany na książkę, ale będę stałym gościem Już się cieszę na Twoje plany!

PS A truskawki w poniedziałek wysyłam

Pozdrawiam
gardney 22:32, 19 wrz 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Dzięki Martuś! Zapraszam serdecznie Miłej lektury! Długo mi to zajęło postaram się porysować trochę na jutro
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
A_gawa 22:39, 19 wrz 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Baaardzo się u pani pięknie zapowiada! Ostrzegam uczciwie, że będę podglądała.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
gardney 22:43, 19 wrz 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Agnieszko nie pani tylko Magda Żadna tam ze mnie pani. Nie podglądaj tylko podpowiadaj Za wszytkie porady będę wdzięczna
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
A_gawa 22:49, 19 wrz 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Madzia, w Twoim linku są słowa szczególnie mi bliskie...
Jestem raczkująca, ale czasem mam przebłyski geniuszu. Cha cha Może i co kiedy mądrego podpowiem.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
gardney 22:53, 19 wrz 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Które słowa? Leśmiana czy podpis? Ja też raczkuję nie przejmuj się, musimy dać radę
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
A_gawa 22:56, 19 wrz 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
gardney napisał(a)
Które słowa? Leśmiana czy podpis? Ja też raczkuję nie przejmuj się, musimy dać radę


Kurcze! Jedno i drugie.
Magda, u mnie klepisko jest. Może jednak przyszły rok będzie łaskawy.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
gardney 23:03, 19 wrz 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Miło mi I ja mam klepisko którego nie pokazałam, ale nie tracę nadziei
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies