Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zaczynam od zera, zobaczymy gdzie skończę :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zaczynam od zera, zobaczymy gdzie skończę :)

11stokrotka 11:41, 23 sty 2015


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Anitko, ja mam sporą część działki bez trawnika. Na włókninę nasypany jest żwir. Wydaje mi się, że jest to fajne gdy ta nawierzchnia wykorzystywana jest np do komunikacji albo jako częśc gospodarcza - przy altance, ognisku, kompostowniku, drewutni. Ale nie mam pomyslu jakimi roślinami obsadzić ten obszar, żeby go lepiej włączyć do ogrodu. Mam z tym problem, więc nie polecam ci takiego rozwiązania.

A odnośnie położenia płyt kamiennych na takim dużym obszarze - kamień jest bardzo drogi Wydaje mi się że to koszmarnie drogie rozwiazanie.

Czy już przekopywaliście działkę w celu usuniecia chwastów? Jeśli nie moze należaloby zacząć od spryskania na wiosnę jakąś silną chemią (polecam wizytę w sklepie dla rolników bo rundup jest bardzo drogi) i po wyschnięciu poproszenie jakiegoś okolicznego rolnika z traktorem o wyciagnięcie tych chwastów. Poczytajcie sobie w necie jak to zrobić, jakie czynności i w jakich terminach wykonać.

Przy okazji możnaby skorygować ukształtowanie terenu. Tak jak ci pisałam wczesniej uważam, że ta część na rysunku za domem (w głębi ogrodu), ktorą teraz zaznaczyliście na szaro, jest najlepszym obszarem działki i uważam, że tam powinien być trawnik i rośliny, tym pardziej że obok macie maleńki taras.
Przedłużylabym pas podjazdu wysypaną nawierzchnią na ktorej postawiłabym atlanę, drewutnię, kompostownik, umieścilabym ognisko itd. A część połodniowo wschodnia działki pozostawiłabmym na trawnik i rośliny.

Przypominam jednak, ze nie jestem specjalistką w tej dziedzinie. Po prostu ja bym tak zrobiłą mając taką działkę. Ale to wasz dom i ogrod, to wam ma się podobać. Może warto poprosić Danusię o pomoc, chociaż zarys koncepcyjny. Ja żałuję, że tego nie zrobiłam na samym początku, co oszczędziłoby mi dużo niepotrzebej pracy i wydatków.

Mam nadzieję, że nie namieszałam za bardzo.

Pozdrawiam, Malgosia


____________________
Mam marzenie
anitan 12:12, 23 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
hehehe namieszałaś
ale dziękuję! bo każda koncepcja daje do myślenia.
p. Danusiu, zwracam się z gorącą prośbą o uwagi. Wiem, że wiele zależy od naszych oczekiwań. A;e są one bliżej nieokreślone, w domku mieszkamy niecały rok (wcześniej bloki) więc nie mamy orientacji czego wogóle możemy chcieć.
To projekt, który nam wykonał profesjonalista:


i nasza jego wersja po kilku modernizacjach (zlikwidowanie "suchej rzeki" - bo mi na ogrodowisku odradzano przedzielanie działki, dodanie paleniska, altany, drewutni). Po roku okazuje się, że chcemy aby ogródek żył własnym życiem z naszą skromną pomocą. Ma być dla nas a nie na pokaz. Chcemy się w nim czuć komfortowo, kilka godzin tygodniowo poświęcić na jego pielęgnację (głownie moja, mąż ewentualnie będzie kosił trawę). Być miejscem do grilowania, poczytania książki zabawy z psem i kotami (chociaz one na zewnątrz nie są nami zainteresowane)


Sąsiad po lewej stronie ma identyczny dom i działkę, tylko w odbiciu lustrzanym (kiedyś to była jedna rodzina, potem się poprztykali i sprzedali oba domy). Z sąsiadem dzieli nas tylko siatka.

Po rozbiórce kostka betonowa z tarasu (+ część pozostała ze zlikwidowanej ścieżki) mogłaby posłużyć na przedłużenie podjazdu z lewej strony domu.
Ale z drugiej strony... mamy dwustanowiskowy garaż i sporą część podjazdu. WIęc jest sens wykładać betonem albo żwirem dalszą część działki?

Eh, mysle dalej...
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
anitan 20:02, 26 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
przód jest wstępnie zaplanowany, poproszę o wskazówki, co zrobić z lewą stroną działki, górną i dolną?
Lewa strona, to siatka dzielącą od sąsiada.
Gdzieś tam (po lewej) planowałam posadzić kilka owocujących drzewek lub krzaczków, dosłownie kilka! Nie dorosłam jeszcze do zbiorów owoców i warzyw.
Z górną częścią (za potencjalną altaną) oraz z prawą, od strony drogi gminnej też nie mam pojęcia co zrobić.
Nie chciałabym sadzić żywopłotu z tuj, bo wystarczy go na prawym dolnym rogu działki. Ale na pewno chciałabym się zasłonić z każdej ze stron. Na razie zamontowalismy matę wiklinową.

Bardzo proszę o wszelkie wskazówki. Wzdłuż górnej części rośnie już wierzba mandżurska (lewy górny róg), potem trochę w prawo mała sosenka, jodła, mała fuksja, która ma być prowadzona w formie drzewka. W prawym górnym rogu posadziłam 2szt rozrośniętego bluszczu (hedera helix).

macie jakieś pomysły? czym obsadzić brzegi działki?

____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
BarbaraM 13:56, 28 sty 2015


Dołączył: 16 lis 2012
Posty: 3701
Anitko,dziękuję za zaproszenie.
Dziś już nie mam za bardzo możliwości żeby Ci pomóc ale wpadnę jutro.
____________________
ogród ogrodniczki *** ogród ogrodniczki II
anitan 13:57, 28 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
albo jutro albo późnie, byle wogóle
smutno mi tu trochę samej i w bezradności pomoga mi aura. Nic przy niej i tak nie można robić!
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Jagodaa 14:17, 28 sty 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Anita, ja bardzo żałuję, że nie mam u siebie już miejsca na żywopłot z graba, może Ty się skusisz? Pięknie wygląda. Możesz też posadzić choiny kanadyjskie, one lubią nawet cień. Z cisa są piękne żywopłoty, ale to już drogo wychodzi i dłużej się czeka na efekt.

____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
anitan 14:24, 28 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
żywoplot z graba... kuszące
chyba by pasował u mnie wzdłuż prawej strony siatki. Jak myślisz, ile bym potrzebowała sadzonek na 24m zywopłotu? Czy może lepiej nie sadzić go na całości tylko jakoś inaczej?
Szybko on rośnie?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Jagodaa 14:30, 28 sty 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Mam notatkę, że 3-5 sadzonek na metr. Tak kiedyś Danusia radziła. Rośnie dość szybko. Poszukaj sobie fotek u Marzeny w wizytówce. Ma już ładnie zagęszczony żywopłot grabowy.
A czy na całości, to już zależy od tego co zaplanujesz przed.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
anitan 14:31, 28 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Na pewno, to planuję tam na razie linię kroplujacą, a co będzie nawilżała, to nie wiem
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Jagodaa 14:32, 28 sty 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
ale linie kroplującą zakłada się raczej, jak już masz obsadzone rabaty
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies