Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Głębokość sadzenia drzew, rozstawa, odległości, sadzenie drzew

Pokaż wątki Pokaż posty

Głębokość sadzenia drzew, rozstawa, odległości, sadzenie drzew

Gardenarium 18:33, 15 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
edittttt napisał(a)
Witam
Mam wrażenie, że popełniłem błąd przy sadzeniu tui Atrovirens na żywopłot.
Sadzonki z doniczek - 80 cm.
Zrobiłem tak:
- dołek 10 cm głębszy i o 10 cm szerszy niż bryła korzeniowa
- sadzonki namoczone w wodzie
- dno wysypane torfem Baltica (w paczkach 200 l)
- sadzonka obsypana też tym torfem
- na wierzch ok. 3 cm ziemi z wykopu.

No i właśnie mam wrażenie, że popełniłem błąd podsypując i obsypując sadzonkę "żywym" torfem.
Nie mieszałem go z ziemią z wykopu.

No i pytanie: czy taki sposób wsadzenia jest poprawny? Czy rośliny będą rosły? Czy jednak może odkopać obsypkę i wymieszać z ziemią z wykopu - następnie tą mieszanką obsypać bryłę?

Proszę o podpowiedź praktyków, bo moim zamiarem było stworzyć idealne warunki przyjęcia się i wzrostu, a mogłem zrobić coś odwrotnego, wydając sporo kasy na 4 baloty torfu, gdzie może wystarczyłby jeden?


Źle, torf nie nadaje się do sadzenia. Nie posiada żadnych wartości odżywczych, można go jedynie mieszać z podłożem zasobnym w składniki pokarmowe.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/146-magia-kolorowych-iglakow

Uprawa iglaków - sadzenie


Miejsce do sadzenia powinno być odchwaszczone, zaprawione kompostem, torfem i rozłożonym obornikiem (czyli nie sam torf)o pH lekko kwaśnym z pewnymi wyjątkami. Cis i świerk serbski wymagają gleby odkwaszonej. Iglaków nie sadzimy ciasno, w pobliżu krzewów liściastych, które będą je zacieniały i się na nie kładły. Spowoduje to ogołocenie, zbrązowienie, utratę urody i walorów zdobniczych. Rośliny rosnące w nadmiernej ciasnocie są także bardziej narażone na choroby grzybowe. Po posadzeniu (niezbyt głębokim) roślinę podlewamy i ściółkujemy korą sosnową.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:48, 08 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
marcinmik napisał(a)
Witam wszystkich,

Prawdopodobnie popełniłem bardzo poważny błąd, mianowicie chodzi o sadzenie. Posadziłem około 1000 tuji w kwaśnym torfie, bez mieszania z ziemią, piaskiem czy innym podłożem. Zostały wywiercone dziury o średnicy 25 cm wyspany torf i wsadzone 50 cm małe sadzonki. Zostały posadzone na początku września obecnie mięły 3 miesiące i wyglądają w miarę OK ale czy po zimie będą miały szanse na wzrost ? Z tego co wyczytałem nie stosuje się sadzenia w samym torfie i zmartwiłem się. Co mogę zrobić żeby dostarczyć wartości odżywcze i żeby w przyszłym roku mogły rosnąć w dobrym tempie ? Czy powinienem posypać z wierzchu ziemią albo piaskiem ? Czy tylko posypać nawozem ? A może to nic takiego i nadaremno się martwię ?

Proszę o radę


Torf nie ma żadnych wartości odżywczych, jest jałowy. Nie wiem jaka jest ziemia rodzima obok tych dołków.

Na wiosnę możesz wyjąć i zaprawić dodatkowo kompostem, wymieszać i ponownie wsadzić.
Pewnie nie będzie ci się chciało, więc możesz podsypać nawozem do iglaków, potem korzenie rozwiną się poza dołek więc będą czerpać składniki z ziemi rodzimej.

Mam nadzieję że szmaty nie położyłeś i że nie rosną w trawie ani w chwastach. Pasek żywopłotu należało odpowiednio przygotować, odchwaścić i wyściółkować korą sosnową, przekompostowaną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Balea 11:53, 11 mar 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Witam,

mam pytanie w sprawie korzeni mlodych drzew.

Kupilam ostatnio kilka drzew w Holadii (bo byly o wiele tanjsze niz w Niemczech i teraz droche zaluje.

Po wsadzeniu drzew w grunt, zauwazylismy, ze 2 platany alphens globe i jedna Nigra maja bardzo skrocone korzenia.

Drzewa kupywalam wszystkie na 2,2m pniu ktory juz ma okolo 12-14cm srednicy.
Niektore korzenia maja juz ok.2-3cm sredniy i zostaly ciachniete na niemal ze 5cm dlugosci.
Niektore wychodza przy podlewaniu z pod ziemi, chociaz je ciagle nowa ziemia podsypujemy.

Boje sie, ze te drzewa tego nie przezyja, moze ktos sie juz tez z takim czyms spotkal i moze mnie troche pocieszyc?

Oto zdjecia z korzen.

Pozdrawiam
Balea

Anda 13:37, 11 mar 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Balea, ale te druty usunęłaś? Zeby nie wrosły w korzenie. Tak się zastanawiam, gdzie tam jest miejsce szczepienia?

Podlej je Azet Anwachsdünger albo jakimś innym środkiem wspomagającym rośnięcie korzeni.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Balea 19:19, 11 mar 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
@Anda, tak usunelismy druty i lekko odsunelismy szmate jak juz byly w dziuze. Dlatego dopiero wtedy zauwazylismy jak te korzenia wygladaja.
Tez nie wiem w jakim miejscu one byle szczepione.

Dzieki sprobuje z tym Anwachsdünger.
Gardenarium 13:28, 19 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
zbyszek_rock napisał(a)
Witam wszystkich.

Mam 3 hektarową działkę, na której w przyszłym roku zaczynamy budowę domu. Z jednej strony działki są szklarnie i chcemy się od nich odrodzić pasem drzew. Z tego co wyczytalem w internecie z szybko rosnących drzew iglastych posadził bym żywotnik olbrzymi, świerk pospolity. Natomiast z drzew liściastych lipa szerokolistna, oxytree. Teren do obsadzenia to 110m szerokosci. I teraz pytania: Czy da się sądzić razem te drzewa? Jak je rozmieścić tzn. jakie odstępy, ile sztuk, mieszać między sobą czy sądzić pas danego rodzaju.


Chyba to pytanie powinno być w żywopłotach, ale zaryzykuję odpowiedź.
Otóz ja bym sadziła świerki wzdłuż płotu, jakieś 2 ma od płotu a nawet więcej.

A lipy rozmieściła dalej od płotu, nie mieszaj drzew iglastych z liściastymi, ponieważ cień który daje drzewo liściaste spowoduje ogałacanie się z igieł drzew iglastych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martuha 08:58, 16 maj 2020


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Dzień dobry, proszę o opinię
Posadziłam topole amerykańskie, teren pochyły, ale oczywiście sadzimy w pionie
Intuicyjnie trzymam pion względem podkładki (odniesieniem są słupki ogrodzeniowe), ale część szczepiona mocno się odchyla. Czy z czasem wróci "na prostą?"

____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Gardenarium 07:45, 20 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja bym sadziła pieniek pionowo a na podkładkę nie patrzyła. Nie wróci sam do pionu. Trzeba raczej wbić palik i przymocować, ale z kolei tutaj jest niebezpieczeństwo, że się odłamie pień od podkładki.
Jakoś dziwnie strasznie to drzewo wygląda
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martuha 06:59, 21 maj 2020


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Dziękuję, Danusiu, chyba zapytam w szkółce, bo kupowałam wysyłkowo, po pierwsze nie było mowy o tym, że z gołym korzeniem, tylko w donicy, no i nie wiedziałam, że będą szczepione... też nie było napisane.
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Gardenarium 09:09, 07 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
pade napisał(a)
Mam cztery klony do posadzenia przy ogrodzeniu między moim ogrodem a sąsiada. Drzewka mają ok. 4 metry, odmiany: 2 sztuki Drummondii z czego jedna ma przyrosty od samego dołu (wyciąć?), jeden Flamingo i jeden Fassen Black. W jakiej odległości posadzić drzewka od siebie, od ogrodzenia i od swojego tarasu?
Zależy mi by korony się ze sobą stykały, bo potrzebuję osłonięcia. Na razie są niewielkie.
Jak szybko te korony się rozrosną i czy mam je w tym roku przycinać? Jeszcze nie są posadzone, na razie w donicach.


Na podstawie tego zdania bardzo trudno jest doradzić i napisać szczegółowe wymiary. Jakie kształty obecnie mają drzewa? Tego nie wiemy.
Możesz skorzystać ze strony Związku Szkółkarzy Polskich, wpisać nazwę drzewa i tam jest podana docelowy wymiar korony, jakie osiągnie drzewo po latach. Szybkość jego wzrostu zależy od warunków jakie mu zapewnisz, gleba, podlewanie, pogoda jaka będzie ...Ja nie jestem w stanie tego podać.

Poza tym zgromadzenie w bliskiej odległości tak różnie wyglądających drzew uważam za błędne. Będzie totalny misz-masz

Zamieść jakiś plan ..jak to wszystko jest usytuowane, czy musi to tak rosnąć?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies