Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

rmf 10:57, 30 maj 2012

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
.... no właśnie mam dylemat, za płotem sporo chwastów i mogą sie rozsiewać a ja już rok mam opóźnienia z tym trawnikiem i nie za bardzo mi się usmiecha czekać - po prostu chcę korzystać z trawnika. Przy stosowaniu herbicydu wszystko opóźniłoby się pewnie z miesiąc - niby niewiele a jednak... Myślę, że wysieję teraz i najwyżej bedę ręcznie walczyć z chwastami i kosić, kosić. Poza tym teraz zapowiadają u nas opady więc dobrze się składa. Zdaję sobie sprawę, że powinienem być cierpliwy w tej materii ale chyba pójdę na kompromis.
____________________
Linka 11:29, 30 maj 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Sebek napisał(a)
Przed sianiem nie dawaj nawozu - najlepiej delikatnie jak trawa jest młoda - przynajmniej ja tak robiłem.

Jeśli Ci zależy na pięknym trawniku to poczekaj jeszcze i pozbądź się chwastów, bo będziesz mógł je zwalczyć chemią dopiero w 2014.


Dokładnie Sebek tak robię, czekam teraz na wzejście chwastów i oprysk..... nigdy tak chwastów jeszcze nie oczekiwałam
Za to wygląd ogródka w tym roku porażka
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
Sebek 20:52, 30 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
rmf napisał(a)
.... no właśnie mam dylemat, za płotem sporo chwastów i mogą sie rozsiewać a ja już rok mam opóźnienia z tym trawnikiem i nie za bardzo mi się usmiecha czekać - po prostu chcę korzystać z trawnika. Przy stosowaniu herbicydu wszystko opóźniłoby się pewnie z miesiąc - niby niewiele a jednak... Myślę, że wysieję teraz i najwyżej bedę ręcznie walczyć z chwastami i kosić, kosić. Poza tym teraz zapowiadają u nas opady więc dobrze się składa. Zdaję sobie sprawę, że powinienem być cierpliwy w tej materii ale chyba pójdę na kompromis.


No to siej - najwyżej będziesz zwalczać to co będzie wychodzić - no i zrób fotki z siania
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
rmf 11:35, 05 cze 2012

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
jednak nie posiałem - trawa nie zdążyła przyjść i zaczęły się opady. Widzę już ze perz zaczyna wychodzić, poczekam jeszcze chkilka dni i opryskam roudupem. Czy po uschnięciu chwastów wyrywać je, przekopać ? czy odczekać i obsiewać ?
____________________
Gardenarium 13:19, 05 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Po opryskaniu odczekaj aż zaschną co najmniej 2 tygodnie i siej bez wyrywania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 16:57, 16 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Czytam, czytam ale nadal mam wątpliwości. Potrzebuję pomocy. Na terenie, gdzie zamierzam zasiać trawę, rosła wczesniej zachwaszczona trawa, kwiaty cebulowe i chwasty. Ziemia jest raczej gliniasta. Wczesną wiosną teren był przekopany i ręcznie odchwaszczony. Wysiana trawa nie wzeszła Wyszły za to chwasty i troszkę kwiatków czyli nasza niedokładność. Ze względu na dzieci obawiam się użyć roundapu (być może niesłusznie?) więc dziś ponownie teren został przekopany ale tym razem nie odchwaszczony. Wszystko zostało w ziemi. Całość przykryłam czarną i brązową agrowłókniną aby móc się zastanowić co dalej? Proszę o pomoc? Co teraz począć, użyć herbicydu czy pielić ręcznie, nawieźć na to ziemi? A może agrowłóknina wystarczy?
rmf 00:28, 17 cze 2012

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
w/g mnie niepotrzebnie przekopałaś ziemię. Teraz powinnaś poczekać aż wzejdą chwasty i je załatwić roundupem i ew później przekopać. Ja właśnie podobnie uczyniłem na moim pustym poletku, gdzie docelowo ma być trawnik. Jaką zastosowałaś trawę ? należy znaleźć odpowiedź dlaczego nie wzeszła ? gdzieś został popełniony błąd - może miała za sucho lub kiepskiej jakości, ew może ziemia zbyt zbita ? Jednak piszesz, że przekopałaś.
Ja przed domem mam kawałek ziemi który był przywalony gruzem, zostało to wywiezione a zalegająca tam glina przysypana cieniutką warstwą ziemi i na to zasiana trawa. Mimo to trawa wzeszła i choć pojawiły się chwasty to nie ma dramatu a dodam ze trawa była tania z marketu i ziemia praktycznie wcale nie przygotowana. Ale to kawałek przy drodze gdzie chodziło o zadarnienie ziemi a nie o piękny trawniczek. To wszystko zostało wykonane jesienią i pomimo braku specjalnej pielęgnacji jest tam zielono. Jeśli jednak chcesz mieć naprawdę ładny trawnik to podstawą jest przygotowanie ziemi. Z moich obserwacji wynika, że nawet na glinie można uzyskać dobry trawnik. Sąsiedzi na glinę nawieźli piasku a na to czarnoziemu. Trawa choć wyrosła jest blada i zółknie. W/g mnie błędem jast takie postępowanie bo wierzchnia ziemia często jest jałowa a z kolei piasek drenuje trawnik co doprowadza do przeschnięcia. Lepiej przemieszać taką ziemię z piaskiem i ew czarnoziemem i powinno to dać dobre efekty. Ja tak robiłem, choć prawdopodobnie i tak za mało ziemi i piasku zostało przemieszane z gliną to widać różnicę w ziemi - nie jest taka zbita a po deszczu woda dość szybko wsiąka i nie stoją kałuże.
Oczywiście mogę się mylić jednak mówię tak na podstawie moich obserwacji. Nie znaczy to również, że nie można lepiej przygotować ziemi - pewnie można ale wiąże się to z np nawiezieniem ziemi dobrej jakości np z worków co jest jednak kosztowne.
Co do agrowłókniny to chyba bez sensu- niektórzy zalecają przykrycie folią i zaduszenie chwastów , ale nasiona, które później wyjdą na wierzch i tak wzejdą. Można też siać i później ew kosić, kosić a stopniowo chwasty będą ustępować + po roku, dwóch oprysk np bofixem. Wszystko też zależy od tego co to ma być za trawnik - moi znajomi mają trawnik na którym rożnie koniczyna i jakieś małe chwasty / kwiatki i ten trawnik jako rekreacyjny bardzo dobrze sie spisuje, jest niczym łąka i nie wymaga tyle pielęgnacji.
Reasumując - poczekaj aż wzejdą chwasty, zastosuj roudup (o ile dzieci nie będą jeść tej ziemi to chyba nic nie grozi) później lekko przekop lub wyrównaj i siej. Nie wiem jaką dokładnie masz ziemię ale myślę, że jest to baza do ew dalszych działań. Poza tym poczytaj wątek od początku jest tam wszystko opisane a ponadto są tu fachowcy, którzy na pewno bardzo dobrze doradzą.
____________________
as1112 21:34, 18 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Ziemię mam gliniastą więc chyba będę musiała ją przekopać z piaskiem i czarnoziemem. Poczekam jednak na odrośnięcie chwastów, zastosuję herbicyd lub usunę ręcznie chwaściory a później użyźnię glebę.

Co do pierwszego podejścia to trawa była zakupiona w sklepie ogrodniczym ale nie pamiętam nazwy. nie była zbyt droga więc być może słaba.
Gardenarium 22:53, 18 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ciągłe przekopywanie powoduje, ze nowe nasiona chwastów wydobyte sa na powierzchnie i problem powtarza się. Najlepiej dwukrotnie zastosować herbicyd i koniec.

Twoja trawa nie wzeszła wcale??
To dziwne, wg mnie musiało być sucho i po prostu nawet nie napęczniały. Bo jak obserwuję to na mieście jak sieją to w końcu deszcz podleje i trawa musi się zazielenić. Bardzo dziwne..

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mika 08:24, 19 cze 2012

Dołączył: 12 cze 2012
Posty: 80
My posialiśmy w sobotę, jeszcze niestety nic nie widać.. mam nadzieję że lada dzień się choć troszkę zazieleni...
Szkoda że tak późno rafiłam na ten wątek, posiałam trawę Sahara Kalnas, co o niej myślicie?
Polecili nam w sklepie bo mamy bardzo nasłoneczniona działkę i żadnych drzew..
____________________
Mika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies