Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

bigmac_72 15:07, 03 lip 2012

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 2
Witam,
jestem po raz pierwszy na tym forum, ale z tego co do tej pory przeczytałem, wydaj mi się, że trafiłem idealnie
mam pytanie dotyczące założenia trawnika (z siewu)...
najpierw przedstawię sytuację ,
działka, na której ma powstać trawnik, jest obsiana trawą (trawa jest dość czysta, zachwaszczenie jest niewielkie); problem w tym, że powierzchnia działki jest bardzo nierówna przez co utrzymanie obecnego "trawnika" jest bardzo utrudnione...
co więcej, gleba jest dość ciężka, gliniasta
chcę wyrównać powierzchnię poprzez nawiezienie dodatkowej ziemi (w zależności od miejsca od ok. 5 do10 cm), a równocześnie zmniejszyć spoistość gleby...
i tu pytanie, czy można to zrobić w ten sposób, że nową ziemią przysypię trawę rosnącą na działce (zakładam, że przed tą operacją trawę przytnę możliwie krótko) i tak rozprowadzoną ziemię będę wyrównywać? dopuszczam również możliwość ponownego wysiewu trawy na przygotowanym podłożu (nie zależy mi szczególnie na tym, żeby trawa przysypana "odżyła")...
czy też zdecydowanie lepiej (a zapewne, bardziej prawidłowo) będzie zglebogryzowanie obecnej trawy i dopiero na tak przygotowanym podłożu rozłożenie nowej ziemi, która przy wyrównywaniu choć częściowo wymieszałaby się z glebą rodzimą?
w drugim przypadku wysiew trawy byłby obligatoryjny
rmf 17:06, 03 lip 2012

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Witam

Trudne pytanie ... sam mam ziemie gliniasta a raczej glinę i wiem jak to jest. Moim skromnym zdaniem, jeśli trawnik jest ok i nie ma żadnych problemów związanych ze zbyt ciężką ziemią to bym tak zostawił i ew dosypywał ziemi w celu niwelacji nierówności. Najlepiej tej samej co reszta ew przemieszanej z nową. Sam ostatnio tak robiłem ale to były małe dołki w ziemi i trawa to przerosła. Jeśli jednak jest problem z ziemią lub duże nierówności to chyba najlepiej byłoby wszystko przegryźć glegogryzarką z ziemią i piaskiem lub żwierem. To ważne bo nowa ziemie wcale nie musi być dobra a rozluźnienie gliny daje dobre efekty. Dalej to równanie i sianie. Można oczywiście wszystko przykryć nową ziemią ale czy trawa się przebije przez 5 - 10 cm ziemi ? Nie wiem - może ktoś inny się wypowie. Wydaje mi się, że delikatniejsze odmiany mogą sobie nie poradzić. Rozłożenie ziemi plackami może z kolei skutkować innym wzrostem trawy i zabarwieniem trawnika. Wiem, bo sam tak mam na kawałku gdzie było równane piaskiem i na to ziemia.

p.s. sam nie jestem ekspertem i jestem w podobnej sytuacji więc proszę to raczej traktowac jako opinię niż fachową poradę. Są tu lepsi fachowcy - może się wypowiedzą W/g mnie dużo może pomóc obserwacja trawnika i wyciąganie wniosków z zachowania trawy. Zakładanie nowego trawnika to w/g mnie ostatecznośc i jeśli jest ładna trawa to moze powoli dosypywać i równać niż jakies radykalne kroki. Najprościej jest poradzić zakładanie od zera ale czasem wystarczy trochę cierpliwości i zabiegów i efekt bedzie pozytywny.
Zrób też zdjęcia i pokaż o jakie nierówności chodzi. ?
____________________
Sebek 19:28, 03 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli te nierówności nie są duże to przysyp ziemią i nawet nie dosiewaj - trawnik za chwile pokryje tą ziemię.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 08:40, 04 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy od głębokości tych dołków.
Ponieważ radykalne p
"porzerobienie" podłoża toi kosztowny i czasochłonny proces warto spróbować najpierw łatwiejszego rolzwiązania, czyli posypania ziemią i dosiania nasion. Najlepiej jeśli będzie to ta sama mieszanka traw.

Racja leży w tym, że trawnik może rosnąć potem w "łaty" - dlatego po jakimś czasie róno posyp nawozem i podlewaj obficie, aby kolor trawnika się wyrównał.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bigmac_72 13:06, 04 lip 2012

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 2
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, nie spodziewałem się, że będą tak szybko i w tak dużej liczbie - naprawdę super ...

a jeśli chodzi meritum sprawy, to może króciutko wyjaśnię, jaka jest geneza mojego "trawnika"... otóż powstał on na terenie pobudowlanym... uznaliśmy, że zakładanie prawdziwego trawnika w momencie, gdy jeszcze nie wszystkie prace z domem są ukończone, jest nierozsądne... z drugiej strony chcieliśmy się jakoś zabezpieczyć przed zarastaniem działki chwastami i przed powstawaniem błota po obfitych opadach... więc zdecydowaliśmy się na wstępnie rozplantowanej ziemi wysiać jakąś zwykłą trawę - ot tak, żeby coś rosło... szczerze powiedziawszy na zbyt wiele nie liczyliśmy... ale okazało się, że trawa, pomimo gliniastej gleby, wyrosła całkiem przyzwoita (choć miejscami jest rzadsza, ale to efekt szybkiego/niestarannego wysiewu)... a teraz przyszła pora na zajęcie się trawnikiem i trochę jest mi żal tego co urosło
natomiast z racji zakładanej tymczasowości obecnego "trawnika", jakoś szczególnie nie przyłożyliśmy się do odpowiedniego wyrównania terenu i stąd moje pytanie

dycjusz 00:11, 05 lip 2012

Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 28
Witam.. To mój "prawiczy" post na forum, na którym trafiłem przez przypadek własciwie i skojazyłem strone z programem "maja w ogrodzie" na który tez zresztą natrafiłem przypadkowo skaczac po kanałach..

Zakładam właśnie trawnik.. jestem na etapie instalowania automatycznego systemu nawadniania.. Trawnik bedzie miał ok. 450m2.. teren generalnie jest już przygotowany... ziemia przeryta glebogryzarką, wyrównana włóką i własciwie zostaje zasypać dziury po instalacji i siać trawe...

Okazyjnie kupiłem trawe od znajomego.. Producent HORTNAS. Na paczce napisane jest Top Grass Professional.. I moje pytanie dotyczy:
1. Czy ktoś może powiedzieć coś na temat tej trawy, producenta..
2. Czy połowa lipca to dobry okres na sianie trawy?

Dodam tylko, że troche pracy i pieniędzy włożyłem w tom ziemie;> i zalezy mi na tym, żeby trawa wyglądała fajnie, gęsto..

Czytałem wszystkie 14 stron tego wątku i dużo już wiem.. (podlewanie, radzenie sobie z chwastami, nawożenie itd.)

Jesli możecie coś podpowiedzieć to super
Sebek 09:08, 05 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
O tej dokładnie trawie nie wypowiem się, bo pierwszy raz o niej słyszę, ale latem śmiało możesz założyć trawnik, musi mieć tylko stały dostęp do wody, ziemia musi być codziennie zraszana.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
rmf 09:56, 05 lip 2012

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Trawę dobiera się do warunków glebowych oraz potrzeb - np sportowa, uniwersalna. Jeśli czytałeś to pewnie wiesz. Samej firmy nie znam ew możesz zobaczyć po składzie mieszanki. W necie jest sporo informacji dot odmian i ich właściwości- nie przeklejam - znajdziesz w wyszukiwrace. Inna sprawa to jakośc ziarna i ew zanieczyszczenia nasionami chwastów.
Najpierw kupiłeś i pytasz czy dobra -skoro ją już masz to najlepsza Jeśli możesz, wysiej na kawałku i zobacz jaki efekt. Sasiad z ulicy posiał trawę - wszystko super pieknie, zielona, szybko wzeszła i gęsto ale to chyba trawa pastewna bo bardzo szerokie źdźbła i szybko rośnie.
Jak zabierałem się za przygotowywanie trawnika to gdzieś przeczytalem, że cena trawy to ułamek inwestycji w trawnik - nie bardzo w to wierzyłem ale teraz wiem ze to jest 100% prawdy - policz koszt ziemi, prac ziemnych, odchwaszczania a także Twój czas poświęcony na przygotowanie i późniejszą pielęgnację, koszt nawadniania i nawożenia - okaże się, że trawa to ok 5-10 % "kosztów"
w/g mnie warto zainwestować w dobą miesznkę jak również przygotowanie gleby. Choć wiem już z doświadczenia ze nie jest to proste...

p.s są takie narzędzia "top tool "czy jakos tak - miejmy nadzieję, że trawa nie jest podobnej jakosci bo jak nazwa jest top super extra hiper forte grass to mi się zapala lampka - a może wyrośnie pole ryżowe
swoją drogą ciekawe czy można kupić trawę made in China...
____________________
Sebek 10:57, 05 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
rmf napisał(a)
Trawę dobiera się do warunków glebowych oraz potrzeb - np sportowa, uniwersalna. Jeśli czytałeś to pewnie wiesz. Samej firmy nie znam ew możesz zobaczyć po składzie mieszanki. W necie jest sporo informacji dot odmian i ich właściwości- nie przeklejam - znajdziesz w wyszukiwrace. Inna sprawa to jakośc ziarna i ew zanieczyszczenia nasionami chwastów.
Najpierw kupiłeś i pytasz czy dobra -skoro ją już masz to najlepsza Jeśli możesz, wysiej na kawałku i zobacz jaki efekt. Sasiad z ulicy posiał trawę - wszystko super pieknie, zielona, szybko wzeszła i gęsto ale to chyba trawa pastewna bo bardzo szerokie źdźbła i szybko rośnie.
Jak zabierałem się za przygotowywanie trawnika to gdzieś przeczytalem, że cena trawy to ułamek inwestycji w trawnik - nie bardzo w to wierzyłem ale teraz wiem ze to jest 100% prawdy - policz koszt ziemi, prac ziemnych, odchwaszczania a także Twój czas poświęcony na przygotowanie i późniejszą pielęgnację, koszt nawadniania i nawożenia - okaże się, że trawa to ok 5-10 % "kosztów"
w/g mnie warto zainwestować w dobą miesznkę jak również przygotowanie gleby. Choć wiem już z doświadczenia ze nie jest to proste...

p.s są takie narzędzia "top tool "czy jakos tak - miejmy nadzieję, że trawa nie jest podobnej jakosci bo jak nazwa jest top super extra hiper forte grass to mi się zapala lampka - a może wyrośnie pole ryżowe
swoją drogą ciekawe czy można kupić trawę made in China...


Jak kupujesz muszelki nad morzem Bałtyckim to na opakowaniu pisze made in China, więc trawę na pewno też da się kupić - np. w markecie, bo centra ogrodnicze to sprowadzają bardziej od producentów
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
dycjusz 12:48, 05 lip 2012

Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 28
Ok. Nie mam teraz worka przed sobą.. Myśle, że made in China nie bedzie..
Spytam może w ten sposób. Poniżej link do strony producenta.

http://www.hortnas.pl/?page=professional-drogowa

Mieszanek jest kilka.. Wydaje mi sie, że to jest ta drogowa, bo on pracował przy budowie autostrady A2.
Nie znam się więc spytam co myślicie o składzie mieszanki:
Skład DROGOWA
życica trwała 25%
kostrzewa czerwona rozłogowa 35%
kostrzewa czerwona kępowa 10%
kostrzewa trzcinowa 10%
kostrzewa owcza 20%
wiechlina łąkowa -
śmiałek darniowy -

Tak jak pisałem. Zależy mi, aby trawnik był delikatny, ładnie wyglądał i był gęsty..


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies