Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Typografia ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Typografia ogrodu

Iwk4 19:03, 11 mar 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
nawigatorka napisał(a)


Dziękuję za pochwały - muszę przyznać, że trochę mnie zawstydzają zapraszam częściej. Serby tez właściciel plantacji dowozi ale jak daleko to nie wiem - ja transportowałam sama (a właściwie M). 11 sztuk wmiesiło się na przyczepce ok 2 x 2,5m. Jakby coś podeśle kontakt.

Bardzo chętnie, proszę o namiary
____________________
Ogródek Iwony II
nawigatorka 20:43, 11 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Dziś pogoda nie tak słoneczna ale dało się pracować - zaczęłam kopać rowki pod nawadnianie rabat - na razie zdjęłam tylko darń (nie przyglądać się proszę trawie, bo zaznaczam to trawa (łąkowa) - nie trawnik -ten będzie na końcu, czyli jeszcze długo). Muszę jeszcze pogłębić rowki ale to może jutro.


____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 20:59, 11 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Podzielę się z Wami jeszcze moimi tegorocznymi planami - bardziej one architektoniczne niż roślinne ale i to jest potrzebne.

Na pierwszy front plan części gospodarczej - pewne elementy już istnieją (drewno, kompostowniki, i pozostaną na swoim miejscu, część zostanie przesunięta (część drzew, krzewy owocowe, skrzynie warzywne) a część będzie nowa (domek, piaskownica, część żywopłotu). oto schemat z opisem.Liczę na cenne uwagi.



1. Domek ogrodnika 4x6m z wrotami w osi ścieżki
2. Altana gospodarcza - z lewej ma ścianę budynku z prawej ściankę na której od zewnętrznej strony będzie tablica do malowania dla dzieci i ścianka wspinaczkowa. Od ścieżki do drewna i kompostowników będzie można przejść ja na przestrzał.
3. Piaskownica 4x3 m (tam może trampolina lub mały domek)
4. Drzewa owocowe
5. Drewno kominkowe przy ogrodzeniu
6. kompostowniki (błąd w rysunki bo będą schowane za domkiem)
7. Ściezki - może macie pomysł czym je wysypać? wyłożyć?
8. Cztery podwyzszone rabaty na zioła o wymiarze 1,2x1,2 m
9. Rabaty zwykłe - na ziemi na krzewy owocowe: maliny, porzeczki, agrest, borówkę itp.
10. Istniejący żywopłot grabowy przy ogrodzeniu - na razie malutki, ma mieć ok 1,7m wysokości
11. Planowany żywopłot grabowy może niższy niż ten wokół ogrodzenia

Dodam, ze ścieżki między rabatami maja ok 60 cm teraz takie mam i jest ok.

Liczę na cenne uwagi.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 21:13, 11 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Idźmy za ciosem
Plac pod taras grilowy i wgłębnik na ognisko. To może zacznę pod koniec sezonu ale jeśli zmieniać coś w planach to teraz. Niżej zdjęcie jak wygląda to teraz - narożnik wyznaczony żółtym sznurkiem zaznacza granice tarasu i części ogniskowej - jak widać jest lipa (formowana ma bys w kostkę), trochę bukszpanów, serby, cisowy ekran, miscant giganteus i graby fastigiata. Plac ma 9x7 m, ma być utwardzony i z niego ma się schodzić do części ogniskowej po ok 2 stopniach - zagłębienie (zaznaczona na czerwono w rzucie poziomym) ma być niewielkie. ławki mają mieć gabionowe placy a funkcję boków ławek (jak gdyby podłokietników) maja pełnić bukszpanowe żywopłociki. Nie wiem czy wiecie o co mi chodzi Może rysunki i opis pomogą.

teraz jest tak

____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 21:32, 11 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
a ma byc tak:
wybaczcie brak umiejętności rysowania ale czasem choćby taki schemat pomaga zwizualizować




1.Płyty w trawie (albo kostki jak juz istniejące pod tarasem albo podłużne 100x20 cm)
2.Ciurkadełko z obwódką bukszpanową - może takie jak w ogrodzie z lustrem
3.Podwójna "brama" z powojnikami Maria Skłodowska i Lemon Dream (taka jak tu - pierwsze zdjęcie w 10 wersie zdjęć) http://www.peterhoek.nl/tuinaanleg/voorbeeldtuinen.html
4.Lipa kostka z obwódką bukszpanowa a w niej stipy ponny tails i jeżówki Green Jewel (może wiecie gdzie kupić?)
5.Kule bukszpanowe z trawami (jeszcze nie wiem jakie) i zywopłocik przy ławce
6.trzy stożki cisowe a pomiędzy mini hortensja anabell
7.ławka gabionowa
8.Palenisko
9.świerki serbskie
10.Kamienie które widać na zdjęciu podsadzone trawami (jakieś propozycje?)
11.graby fastigiata
12.Kule bukszpanowe
13.Stożki cisowe
14.chortensje linelight
15.ekran cisowy 1,5m h
16.miscant giganteus - okopany grubymi na 30 cm bloczkami by się nie panoszył
17.miscant morning light+ białe zawilce
18.pergola podobna do tej tylko trochę nowoczesniejsza (bielona) pod nią stół i ławy (obecnej ławki nie będzie)
http://www.vissertuinen.nl/nl/tuinvoorbeelden/strakke-landelijke-tuin/
19.schodki

uff...

Kto dał radę przeczytać?
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Efffa 22:48, 11 mar 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Ja dałam rade, z ciekawością przeczytałam.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Gardenarium 22:50, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Świerków nie ciąć w tym roku, pozwolić im wypuścić przyrosty. Świerki to nie są typowe drzewa do cięcia, tnie się je w konkretnym celu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nawigatorka 22:53, 11 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Gardenarium napisał(a)
Świerków nie ciąć w tym roku, pozwolić im wypuścić przyrosty. Świerki to nie są typowe drzewa do cięcia, tnie się je w konkretnym celu.


Bardzo dziękuję Danusiu za odpowiedz. Niech rosną
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Magda70 09:42, 12 mar 2015


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
No kochana...twarda jesteś.
Takie cudo tworzyć i nic wcześniej nie pokazywać...

Świetnie ci to wychodzi i faktycznie widać czym się inspirowałaś
Będę zaglądać
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Wieloszka 09:47, 12 mar 2015


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Ja też przeczytałam
Piękny plan, super pomysły!!! A rysunki naprawdę dobrze wizualizują o co chodzi Ale skoro liczysz na uwagi, nie wiem czy cenne to mam takie:
Brakuje mi jeszcze drugiej takiej formowanej w kostkę lipy. Na wszystkich inspiracjach z takimi drzewami nie występują jako solitery.
Czy na tle ekranu cisowego będzie ławka? Bo nie wiem, dlaczego ciurkadełko w tym miejscu - kto i w jakiej sytuacji będzie na nie patrzył? Dałabym je bliżej ciągu siedzisk gabionowych (np. tam gdzie nr 5 lub 10).
Miskant Morning Light jest duży, wysoki (ponad 1,5m) zasłoni Twój piękny ekran z cisa. Chyba że cis wypuścisz bardzo wysoko.
Nie lubię miskantów "giganteus" - i kupa roboty z ograniczaniem ich - może dać zamiast nich inne miskanty, ekran z cisa ciąć na wys.1-1,2m, a przed ekranem jakieś niższe trawki w szpalerze...?
Mam nadzieję, że nie namieszałam
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies